Section 1

WPROWADZNIE

Skuteczni przedsiębiorcy i pracownicy mają wiele cech wspólnych. Są zorganizowani, potrafią samodzielnie zarządzać, podejmować inicjatywę i usprawniać procesy bez pytania. Podejmowanie inicjatywy jest kluczowym atrybutem przedsiębiorcy, ale jest to również kluczowa umiejętność pracownika, którą powinien rozwijać, a którą pracodawcy naprawdę cenią. Podejmowanie inicjatywy jest formą samozarządzania. Jest to sytuacja, w której potrafisz określić i wykonać działanie, bez otrzymania polecenia. Wykazując inicjatywę, pokazujesz również, że jesteś zaradny. Kiedy wykazujesz się inicjatywą, pokazujesz, że potrafisz myśleć samodzielnie i działać według swoich pomysłów, kiedy jest to konieczne. Podejmowanie inicjatywy jest więc częścią zarządzania sobą. Podobnie jak wszystkie umiejętności wymienione w WebQuestach, podejmowanie inicjatywy, planowanie i zarządzanie sobą są umiejętnościami, które można ćwiczyć i doskonalić. Poniższe zadanie poprowadzi Cię przez kilka prostych kroków, które możesz wykonać, aby rozwinąć te umiejętności i awansować w swojej karierze.

ZADANIA

y i Twoi przyjaciele uczestniczycie w seminarium dotyczącym doradztwa zawodowego, które zostało zorganizowane przez lokalny uniwersytet, aby pomóc młodym ludziom w planowaniu ich kariery.  W trakcie warsztatów prelegent zaczyna mówić o celach SMART i o tym, dlaczego ważne jest, aby wyznaczać je w swojej karierze. Razem z przyjaciółmi zaczynacie dyskutować o tym, czym są cele SMART  i dlaczego są ważne, zwłaszcza dla osób takich jak Ty, rozpoczynających karierę zawodową.  Zauważasz również, że w Twoim lokalnym biurze doradztwa zawodowego nie ma żadnych informacji na temat wyznaczania celów SMART.  Razem z przyjaciółmi postanawiacie, że przeprowadzicie więcej badań na temat tego, czym są cele SMART i że stworzycie infografikę, która będzie promować cele SMART wśród innych studentów i młodych ludzi w waszej okolicy.  Kiedy skończycie projekt infografiki, możecie podzielić się tym zasobem z lokalnym biurem doradztwa zawodowego.

PROCES

Krok 1: Czym są cele SMART?

Cele są ważne. Pomagają nam wyznaczać osiągnięcia w życiu osobistym i zawodowym, a także motywują nas do osiągnięcia sukcesu, kiedy mamy ochotę się poddać. Ale aby cele pozostały motywujące, muszą być SMART. Musisz się upewnić, że kiedy wyznaczasz sobie cel osobisty lub zawodowy, jest on faktycznie osiągalny – wyznaczając cele, które są nierealne, narażasz się na porażkę. Pierwszym krokiem w tym procesie dla Ciebie i Twoich przyjaciół jest przeprowadzenie badań na temat tego, czym są cele SMART. Pracując razem w małym zespole, sprawdźcie poniższe linki, aby dowiedzieć się więcej o tym, czym są cele SMART:

  • – Cele SMART – Jak sprawić, aby Twoje cele były osiągalne:
https://www.mindtools.com/pages/article/smart-goals.htm

·         – [VIDEO] Cele SMART – szybki przegląd: https://youtu.be/1-SvuFIQjK8

Krok 2: Dlaczego powinieneś wyznaczać cele SMART?

Teraz, kiedy wiesz już trochę o tym, czym są cele SMART, dlaczego uważasz, że ważne jest, abyśmy je wyznaczali? Wyznaczanie celów, które są SMART, daje nam coś, co możemy zaplanować; pozwala nam wytyczyć drogę do naszego sukcesu i zarządzać naszymi oczekiwaniami tak, abyśmy wyznaczali cele, które są realistyczne, osiągalne i możliwe do zrealizowania w określonym czasie. Ustawianie celów, które nie są specyficzne, które są zbyt niejasne lub które zajmą zbyt długo, aby osiągnąć oznacza, że możemy się zgubić w naszych wysiłkach, aby pracować w kierunku tych celów; lub nasze dążenie do osiągnięcia celu może czuć się niekończące. Poszukaj trochę informacji w internecie, aby dowiedzieć się więcej o tym, dlaczego powinieneś wyznaczać cele SMART, a następnie przećwicz wyznaczanie własnych celów SMART. Wyznacz jednak tylko jeden lub dwa cele, pamiętaj, że nie chcesz przesadzić lub wyznaczyć sobie zbyt wielu celów, aby nie osiągnąć żadnego z nich!

Aby pomóc Ci zacząć wyznaczać cele SMART, możesz skorzystać z poniższych linków:

Krok 3: Zaprojektowanie infografiki

Dobra robota, udało wam się dowiedzieć, dlaczego cele SMART są ważne i udało wam się również zaplanować i wyznaczyć cele SMART dla siebie. Następnym krokiem dla waszego zespołu jest zaprojektowanie infografiki, abyście mogli podzielić się tym, czego się nauczyliście z rówieśnikami i innymi młodymi ludźmi w waszej szkole i szerszej społeczności. Infografiki zostały wybrane do tego projektu, ponieważ łączą w sobie zarówno elementy pisemne, jak i graficzne, a więc są bardzo skuteczne w pakowaniu dużych pomysłów na małej przestrzeni. Aby stworzyć infografikę, będziecie musieli zaplanować ten kreatywny projekt z członkami zespołu i stworzyć listę zadań, które będziecie musieli wykonać podczas opracowywania i projektowania infografiki.

Poniższe linki mogą być pomocne w znalezieniu wskazówek, jak rozpocząć planowanie i zarządzanie tym kreatywnym projektem:

·         -[ VIDEO] Jak zrobić infografikę w 5 krokachhttps://youtu.be/uQXf_d5Mgjg

Krok 4: Udostępnianie infografiki – Pisanie listu motywacyjnego

Gratulacje, Ty i Twój zespół zaprojektowaliście świetną infografikę! Wszyscy powinniście być bardzo dumni z waszych wysiłków. Teraz, kiedy widzicie jakość tego, co stworzyliście, postanawiacie, że podejmiecie inicjatywę i podzielicie się nią z lokalnym biurem doradztwa zawodowego, aby inni uczniowie i młodzi ludzie mogli dowiedzieć się o celach SMART i wyznaczyć swoje własne. Aby móc wysłać swoją infografikę do biura karier, Wy i Wasz zespół musicie napisać list motywacyjny, który będzie towarzyszył infografice. Poniższe linki pomogą Wam w napisaniu odpowiedniego listu motywacyjnego:

EWALUACJA

Po ukończeniu tego WebQuestu, uczestnicy osiągną następujące efekty uczenia się:

WIEDZAUMIEJĘTNOŚCIPOSTAWY
– Podstawowa wiedza o tym, co to znaczy podejmować inicjatywę. – Podstawowa wiedza jak wyznaczyć cel osobisty. – Podstawowa wiedza o tym, czym są cele SMART. – Podstawowa wiedza jak sporządzić listę zadań do wykonania. – Podstawowa wiedza na temat wartości pracy zespołowej. – Podstawowa wiedza na temat technik komunikacji w pracy zespołowej.– Opisz, co to znaczy przejmować inicjatywę. – Użyj celów SMART do wyznaczenia celu osobistego. – Użycie celów SMART do wyznaczenia celu grupowego. – Tworzenie listy zadań do wykonania w celu opracowania projektu. – Zastosować umiejętności komunikacyjne w pracy grupowej. – Dostosować style komunikacji do pracy w grupie. – Stosować umiejętności negocjacyjne w pracy grupowej. – Ćwiczyć współpracę poprzez wykonanie krótkiego zadania do pracy grupowej.– Otwartość na wyznaczanie celów osobistych i zawodowych. – Chęć rozwiązywania problemów, które mają wpływ na społeczność. – Docenianie różnych umiejętności komunikacyjnych wymaganych w pracy grupowej i współpracy. – Większy szacunek dla działań związanych z pracą zespołową. – Otwartość na współpracę z rówieśnikami w celu podjęcia małego projektu lub zadania.

W ramach oceny tego WebQuestu, wszyscy uczniowie będą musieli pracować jako część zespołu, wyznaczyć co najmniej jeden cel SMART i opracować krótki projekt jako część zespołu, tak aby mogli zaprojektować prostą infografikę i podzielić się nią z lokalnym biurem doradztwa zawodowego w swojej społeczności lub szkole. Celem tych działań jest zbudowanie podstawowych umiejętności młodych uczniów w zakresie badań, umiejętności cyfrowych, podejmowania inicjatywy, współpracy, pracy zespołowej oraz planowania i zarządzania małym projektem. Są to wszystkie kluczowe umiejętności, które przyniosą korzyści uczniom w ich przyszłej karierze. W przypadku infografik, które wykonują grupy uczniów, nauczyciele i osoby pracujące z młodzieżą mogą zapewnić wsparcie poszczególnym grupom uczniów w ich wykonaniu. Nauczyciele i osoby pracujące z młodzieżą mogą również ocenić jakość infografik i przekazać poszczególnym grupom informacje zwrotne na temat ich pracy nad projektem. Jeśli projekty zostały pomyślnie ukończone przez zespoły, nauczyciele i osoby pracujące z młodzieżą mogą wybrać przykładowe infografiki do pokazania w klasie lub na tablicach ogłoszeń, aby podnieść świadomość na temat wyznaczania celów SMART oraz zachęcić innych uczniów do wyznaczania osobistych i zawodowych celów SMART.

Jako ćwiczenie samooceny dla tego WebQuestu, uczestnicy zostaną poproszeni o wypełnienie krótkiego ćwiczenia autorefleksji i napisanie 150-200 słów na temat tego, jak ocenili swoją wydajność w zadaniu, jakie elementy podobały im się lub nie podobały oraz co zrobiliby inaczej, gdyby mieli powtórzyć ćwiczenie ponownie. Poniższe pytania będą pomocne w dokonaniu samooceny:

  • – Jak pracowało Ci się w zespole?
  • – Czy musiałeś zmienić swój styl komunikacji, ponieważ pracowałeś w zespole?
  • – Które elementy tego ćwiczenia podobały mi się najbardziej?
  • – Który aspekt był dla mnie największym wyzwaniem i dlaczego?
  • – Jakie umiejętności nabyłem/am podczas tego ćwiczenia? Czy jest coś, w czym byłeś/byłaś dobry/a, a nie sądziłeś/aś, że będziesz dobry/a?
  • – Czy wyznaczyłeś/aś sobie cele SMART? Jak Ci się podobało to ćwiczenie?
  • – Czy uważasz, że cele SMART są przydatne?
  • – Jeśli miałbyś/abyś powtórzyć to ćwiczenie, czy następnym razem zrobiłbyś/abyś wszystko inaczej? Co i dlaczego?

I wypełnij krótki quiz: https://forms.gle/DbaRouNwxqPRLr8F9

Odpowiedzi:

Q1: Co oznacza literka S w SMART Goals?

1.         Prosty

2.         Konkretne

3.         Specjalne

Poprawnie: 2

P2: Co oznacza litera R w słowie SMART Goals?

1.         Gotowy

2.         Osiągalne

3.         Odpowiedni

Poprawnie: 3

P3: Co oznacza litera M w słowie SMART Goals?

1.         Moving

2.         Mierzalne

3.         Monitorowany

Poprawnie: 2

Q4: Co oznacza litera T w słowie SMART Goals?

1.         Wstępne

2.         Nieustępliwy

3.         Terminowy

Prawidłowo: 3

Pyt. 5: Co oznacza litera A w nazwie SMART Goals?

1.         Osiągalne

2.         Dostosowywalne

3.         Godny podziwu

Poprawnie: 2

Q6: Wyznaczanie celów SMART może pomóc Ci w planowaniu i podejmowaniu kroków w kierunku osiągnięcia Twoich celów:

1.         Prawda

2.         Fałsz

Prawidłowo: 1

Pytania, które osoby pracujące z młodzieżą lub nauczyciele mogą wykorzystać podczas dyskusji w całej klasie w celu podsumowania tego WebQuestu:

  • – Jak oceniasz to ogólne doświadczenie? Czy podobało Ci się uczenie się poprzez rozwiązywanie zadań WebQuestu?
  • – Jak podobała Ci się praca w zespole?
  • – Czy czułeś/łaś, że wnosisz wystarczający wkład do zespołu?
  • – Jaką rolę przyjąłeś/aś w zespole? Czy podobała Ci się ta rola? Czy wolałbyś/wolałabyś przyjąć inną rolę?
  • – Czy podobał Ci się ten scenariusz? Czy są inne scenariusze, które wolałbyś/wolałabyś przerobić? Dlaczego?
  • – Jak myślisz, czego nauczyłeś/aś się dzięki temu wyzwaniu?
  • – Czy czujesz, że zdobyłeś/zdobyłaś nowe umiejętności? Jeśli tak, to jakie?
  • – Które części podobały Ci się najbardziej, a które najmniej? I dlaczego?
  • – Czy masz poczucie spełnienia po ukończeniu tego wyzwania?
  • – Czy wyznaczyłeś/aś sobie cele SMART? Czy uważasz, że jest to przydatne ćwiczenie? Dlaczego?

PODSUMOWANIE

Gratulacje! Ty i Twój zespół z powodzeniem ukończyliście ten krótki projekt. Pokazaliście, że potraficie planować zadania, zarządzać obciążeniem pracą i współpracą, przejąć inicjatywę i stworzyć infografikę, która będzie zarówno atrakcyjna dla widzów, jak i bogata w informacje; po drodze wyznaczyliście sobie nawet własne cele SMART. W tym wyzwaniu rozwinąłeś kluczowe umiejętności, które przydadzą Ci się w przyszłej karierze. Pamiętaj, że poprzez wyznaczanie celów SMART, zwiększasz swoje szanse na sukces. Nikt nie oczekuje, że jutro lub pojutrze osiągniesz wszystko, czego kiedykolwiek pragnąłeś, ale poprzez ciągłe wyznaczanie celów SMART i postępy w ich osiąganiu, na pewno osiągniesz sukces w swojej przyszłości! Jeśli wyniesiesz jedną rzecz z tej lekcji, pamiętaj:

„Nasze cele można osiągnąć tylko poprzez wehikuł planu, w który musimy żarliwie wierzyć i na który musimy energicznie działać. Nie ma innej drogi do sukcesu.” -Pablo Picasso

Section 2

WPROWADZNIE

Czy kiedykolwiek usiadłeś i naprawdę pomyślałeś o tym, czego chcesz od życia? Czy chcesz mieć duży dom, ładne samochody i wymyślną pracę w mieście z narożnym biurem? Czy wolałbyś nie mieć żadnych zobowiązań, żadnych więzów i bilet na podróż dookoła świata? Czy chcesz założyć własną ekologiczną markę w dziedzinie pielęgnacji skóry lub produkcji żywności? Chcesz wyruszyć na trekking w Himalajach? Czy masz pomysł na przedsięwzięcie społeczne, które zmniejszy bezrobocie i sprawi, że bezbronni ludzie nie staną się bezdomni? Czujesz, że po co zostałeś umieszczony na tej Ziemi? Każdy z nas ma jakiś cel, ale wielu z nas idzie przez życie, nigdy nie określając, co jest tym celem. Jednak wyznaczanie celów pozwala nam planować i zarządzać decyzjami, które podejmujemy, co może pozytywnie wpłynąć na to, gdzie skończymy nasze życie. Mając cel w głowie, decyzje, które podejmujemy, mogą przybliżyć nas do jego osiągnięcia – ale bez celu, nasze decyzje nie pomogą nam stworzyć rzeczywistości, której pragniemy dla siebie. Posiadanie celu w głowie to świetny początek, jednak bez planu działania, który pomoże Ci osiągnąć ten cel i śledzić postępy po drodze, czasami cel zawsze pozostanie poza zasięgiem. Abyśmy mogli zapewnić sobie sukces, potrzebujemy planu, który będzie wspierał ten cel; planu, który pozwoli nam przewidzieć i pokonać każdą przeszkodę, która może stanąć na naszej drodze; planu, który będzie trzymał nas na dobrej drodze, aż osiągniemy cel, który mieliśmy na myśli.  Cele dają naszemu życiu sens; ale plany sprawiają, że nasze cele są osiągalne.

ZADANIA

Zbliżasz się do końca ostatniego semestru szkoły i wszyscy – twoi nauczyciele, doradcy, mentorzy, rodzina – wszyscy pytają cię o twoją przyszłość. Masz marzenia, zawsze je miałeś, ale nie wiesz, jak je zrealizować w praktyce. Czujesz, jak na Twoich barkach rośnie napięcie związane z wyborem właściwej kariery. Wszyscy wokół Ciebie wydają się wiedzieć, co robią, a Ty nie wiesz, która ścieżka kariery jest dla Ciebie odpowiednia. Dzielisz się swoimi obawami ze szkolnym doradcą zawodowym, który słucha o Twoich marzeniach i widzi w Tobie wielki potencjał do ich realizacji. Wspólnie ustalacie cel zawodowy, stosując technikę SMART Goals. Doradca informuje Cię, że możesz wykorzystać go jako podstawę do napisania Osobistego Planu Działania. Masz tydzień na przekształcenie swoich celów w Osobisty Plan Działania przed kolejną sesją z doradcą zawodowym, więc lepiej weź się do pracy!

PROCES

Krok 1: Wyznaczanie celów SMART

Pierwszym krokiem jest wyznaczenie sobie celu zawodowego. Jeśli ukończyłeś WebQuest na poziomie podstawowym, będziesz już wiedział, czym są cele SMART i dlaczego powinieneś skupić swój umysł i swoje wysiłki poprzez wyznaczanie celów SMART. Twoim pierwszym krokiem jest teraz napisanie tego celu SMART, do którego dążysz. Jeśli potrzebujesz odświeżenia, poniższe linki dostarczą Ci trochę informacji na temat tego, czym są cele SMART:

·         Cele SMART [VIDEO] – szybki przegląd: https://youtu.be/1-SvuFIQjK8

  • Co to jest cel SMART?
https://corporatefinanceinstitute.com/resources/knowledge/other/smart-goal/

Krok 2: Czym jest Osobisty Plan Działania?

Świetnie, masz cel w głowie – to pierwsza pokonana przeszkoda. Następnie musisz zacząć opracowywać plan osiągnięcia tego celu, tak aby udało Ci się go osiągnąć. Twój doradca zawodowy zalecił Ci napisanie Osobistego Planu Działania, więc w pierwszej kolejności musisz przeprowadzić badania, aby dowiedzieć się, czym jest PAP i dlaczego jest przydatny w osiąganiu celów. W poniższych linkach znajdziesz kilka interesujących artykułów, od których możesz zacząć, możesz też przeprowadzić własne badania w Internecie:

Krok 3: Naucz się WOOP!

Co to jest WOOP?  WOOP  oznacza Życzenie, Wynik, Przeszkoda, Plan  (Wish, Outcome, Obstacle, Plan) – to oparta na nauce strategia mentalna, którą ludzie mogą wykorzystać do znalezienia i spełnienia swoich życzeń, ustalenia preferencji i zmiany nawyków. WOOPing zdobywa popularność na całym świecie, jako sposób na ponowne wytrenowanie swojego mózgu na sukces. Kiedy więc natrafisz na przeszkodę, która normalnie byłaby dla Ciebie pułapką, ćwicząc WOOP, dajesz sobie większą szansę na sukces.

Aby dowiedzieć się więcej o tym, jak WOOP może odmienić Twoje życie, przeczytaj i obejrzyj kilka poniższych informacji. Kiedy już skończysz czytać o WOOP, spróbuj zrealizować jeden ze swoich celów z Kroku 1!

Krok 4: Ustalenie długoterminowego celu i praca wstecz

Więc teraz już wiesz, jak WOOP, co dalej? Jeśli ukończyłeś krótkie ćwiczenie WOOP, ukończyłeś WOOP, aby wyznaczyć cel na 4 tygodnie. Twoim następnym zadaniem jest wyznaczenie celu długoterminowego. Pomyśl o tym, co chcesz robić, gdzie chcesz być, w czym chciałbyś pracować za 1 rok, 5 lat i 10 lat. Poświęć trochę czasu na zastanowienie się nad tymi celami i zapisz je na kartce papieru. Kiedy napiszesz swój osobisty plan działania, będziesz musiał mieć długoterminowy cel, a następnie będziesz pracował wstecz i ustawisz serię krótszych celów, abyś mógł zapewnić, że twoje cele są zawsze w zasięgu ręki i osiągalne. Mając serię celów krótkoterminowych, które doprowadzą Cię do osiągnięcia celu długoterminowego, zwiększasz swoje szanse na sukces w osiągnięciu celu długoterminowego.

Aby uzyskać porady dotyczące wyznaczania celów długoterminowych, poniższe linki mogą być dla Ciebie dobrym punktem wyjścia:  

Krok 5: Identyfikacja barier i przeszkód

Jak zauważyłeś w ćwiczeniu WOOP, jednym z kluczowych punktów w planowaniu sukcesu jest zidentyfikowanie potencjalnych przeszkód i barier, które utrudnią Ci osiągnięcie sukcesu, a następnie zaplanowanie, w jaki sposób pokonasz te przeszkody. Jest to również kluczowy krok w tworzeniu Twojego osobistego planu działania. W tym kroku zastanów się nad swoim długoterminowym celem, który właśnie wyznaczyłeś i określ, co może pójść nie tak, aby przeszkodzić Ci w osiągnięciu tego celu. Kiedy już zidentyfikujesz swoje bariery, łatwiej będzie Ci opracować plan pokonania tych przeszkód, które mogą stanąć Ci na drodze. Dla niektórych wskazówek i porad, jak to zrobić, następujące linki mogą być przydatne dla Ciebie:

Krok 6: Napisanie Osobistego Planu Działania

Dobra robota, przeszedłeś przez wszystkie kroki i podjąłeś wszystkie kluczowe decyzje, które określą kierunek Twojego Osobistego Planu Działania. Teraz pozostaje tylko spisać swój PAP, abyś mógł go przeanalizować z doradcą zawodowym podczas następnej sesji. Pamiętaj o wszystkich celach, jakie sobie wyznaczyłeś, przeszkodach, jakie zidentyfikowałeś, planach, jakie poczyniłeś, aby je pokonać oraz o nowej technice WOOP, której się nauczyłeś, a która zapewni Ci sukces w przyszłości. Poniższe linki pomogą Ci zebrać to wszystko razem, abyś mógł napisać swój Osobisty Plan Działania:

Krok 7: Wzorce do naśladowania jako inspiracja

Gratulacje, ukończyłeś swój osobisty plan działania; jak się czujesz? Czy jesteś gotowy, aby odnieść sukces? Wszyscy dążymy do sukcesu w takiej czy innej formie, ale wielu z nas pozwala, aby nasza motywacja osłabła, ponieważ możemy natknąć się na przeszkodę, którą uważamy za zbyt wielką do pokonania, lub zabraknie nam entuzjazmu dla celu, który pierwotnie chcieliśmy osiągnąć. Kiedy tak się dzieje, ważne jest, abyśmy mieli kogoś, u kogo możemy szukać wsparcia i inspiracji. Niektórzy ludzie mają to szczęście, że mają w swoim życiu kogoś, na kim mogą się wzorować – na przykład mentora. Inni szukają wzorów do naśladowania w sektorze, w którym znajduje się ich wymarzona praca. Może to być czołowy naukowiec, pisarz, influencer w mediach społecznościowych – niezależnie od tego, kto to jest, ważne jest, aby mieć kogoś, na kim można się wzorować, kiedy czujesz, że Twój zapał słabnie lub czujesz, że Twój cel wymyka Ci się z rąk. Jako ostatnie zadanie pomyśl, kto jest Twoim wzorem do naśladowania i dlaczego Cię inspiruje.

Aby dowiedzieć się więcej o tym, jak ważne jest posiadanie w życiu wzorców do naśladowania, tak abyśmy mogli wyobrazić sobie naszą drogę do sukcesu, warto skorzystać z poniższych linków.

EWALUACJA

Po ukończeniu tego WebQuestu, uczestnicy osiągną następujące efekty uczenia się:

WiedzaUmiejętnościPostawy
– Faktyczna wiedza o tym, jak planować osiąganie celów, które są ustalone w ramach możliwości zawodowych. – Faktyczna wiedza o tym, jak mierzyć stopień osiągnięcia celów. – Faktyczna wiedza o tym, jak wyznaczać osobiste i zawodowe kamienie milowe. – Rzeczywista wiedza o tym, jak opracować osobisty plan działania.– Dokonywanie wyborów, które odzwierciedlają osobiste preferencje. – Opracuj plan, aby przekształcić pomysł w działanie poprzez nakreślenie prostych kroków. – Zaprojektować kamienie milowe, aby ocenić postęp w realizacji celów. – Syntetyzowanie celów i kamieni milowych w celu stworzenia osobistego planu działania. – Oceniać postępy w osiąganiu tych celów. – Samodzielna praca nad osiągnięciem celów. – Samoocena umiejętności, talentów, atrybutów itp. – Opracowanie osobistego planu edukacji w celu podkreślenia obszarów, w których występują braki w umiejętnościach. – Refleksja nad sukcesami i porażkami do tego momentu. – Opisz, czego nauczyłeś się z tych osobistych sukcesów i porażek. – Zastanów się nad sukcesami i porażkami innych osób. – Oceń, jak te sukcesy i porażki wpłynęły na ich rozwój.– Gotowość do refleksji nad uczeniem się w celu określenia jego wartości.- Gotowość do wyznaczania celów zawodowych w różnych okresach.- Otwartość na identyfikację osobistych kamieni milowych.- Gotowość do opracowania osobistego planu działania. – Docenianie moich osobistych sukcesów i porażek.- Docenianie tego, czego nauczyłem się dzięki tym sukcesom i porażkom. – Świadomość, w jaki sposób doświadczenia z przeszłości pomagają nam w rozwoju osobistym.

W ramach oceny tego WebQuestu, wszyscy uczestnicy będą musieli pracować niezależnie, aby stworzyć swój własny Indywidualny Plan Działania. Wszyscy uczniowie będą musieli napisać Indywidualny Plan Działania oraz omówić swoje cele i plany na sukces z nauczycielami, osobami pracującymi z młodzieżą oraz rówieśnikami. Celem tego ćwiczenia jest pokazanie młodym uczniom, jak należy wyznaczać cele, aby odnieść sukces, ale także nauczy ich wartości planowania sukcesu i pokaże im kroki związane z planowaniem sukcesu i osiągania celów zawodowych i osobistych.

Jako ćwiczenie samooceny dla tego WebQuestu, uczestnicy zostaną poproszeni o wypełnienie krótkiego ćwiczenia autorefleksji i napisanie 300-350 słów o wybranym przez siebie wzorcu i dlaczego wybrali właśnie ten wzorzec. Uczestnicy mogą podzielić się swoim wzorem z grupą, jednakże nie jest to wymagane, ponieważ wybór wzoru do naśladowania może być kwestią osobistą i uczestnicy mogą nie czuć się komfortowo dzieląc się swoim wzorem z innymi. Poniższe pytania będą prowadzić do tego ćwiczenia autorefleksji:

  • – Kim jest wybrany przeze mnie wzór do naśladowania?
  • – Dlaczego wybrałem ten wzór do naśladowania?
  • – Jakie atrybuty i cechy podziwiam u niego i dlaczego?
  • – Co z ich historii sukcesu jest dla mnie inspirujące i dlaczego?
  • – Czego mogę się od nich nauczyć?

I wypełnij krótki quiz: https://forms.gle/HnmMPB7FGwxhVrXC6

Odpowiedzi:

Q1: Co oznacza W w WOOP?

1.         Want

2.         Will

3.         Wish

Poprawnie: 3

Q2: Co oznacza litera P w słowie WOOP?

1.         Prioritise

2.         Plan

3.         Prepare

Poprawnie: 2

P3: Która z poniższych rzeczy NIE jest powszechną barierą na drodze do sukcesu?

1.         Czas

2.         Dostęp do zasobów

3.         Docenianie dotychczasowych sukcesów

4.         Zwątpienie w siebie

Poprawnie: 3

Q4: Która z poniższych rzeczy NIE jest sposobem na pokonanie barier?

1.         Zaangażować się emocjonalnie

2.         Zrozumienie, co oznacza dla Ciebie sukces

3.         Zdobądź informacje

Poprawnie: 1

P5: Które z poniższych elementów NIE jest zawarte w Osobistym Planie Działania?

1.         Plan przygotowania się do niepowodzeń

2.         Wizualizacja sukcesu

3.         Korzyści ekonomiczne

4.         Wyznaczanie celów krótkoterminowych

Poprawnie: 3

Pytania, które osoby pracujące z młodzieżą lub nauczyciele mogą wykorzystać podczas dyskusji w całej klasie w celu podsumowania tego WebQuestu:

  • – Jak oceniasz to ogólne doświadczenie? Czy nauka poprzez rozwiązywanie zadań WebQuestu sprawiła Ci przyjemność?
  • – Jak podobała Ci się samodzielna praca nad tym wyzwaniem? Czy wolałbyś/wolałabyś wykonać zadanie jako część zespołu? Dlaczego?
  • – Czy uważasz, że ćwiczenie WOOP było dla Ciebie przydatne? Czy wykorzystasz je w przyszłości w swoich działaniach związanych z wyznaczaniem celów?
  • – Czy podobał Ci się ten scenariusz? Czy są inne scenariusze, które wolałbyś/wolałabyś przerobić? Dlaczego?
  • – Jak myślisz, czego nauczyłeś/aś się dzięki temu wyzwaniu?
  • – Czy czujesz, że zdobyłeś/zdobyłaś nowe umiejętności? Jeśli tak, to jakie?
  • – Które elementy podobały Ci się najbardziej, a które najmniej? I dlaczego?
  • – Czy masz poczucie spełnienia po ukończeniu tego wyzwania?
  • – Czy doświadczenie związane z opracowaniem Osobistego Planu Działania było dla Ciebie przydatne? Dlaczego?

PODSUMOWANIE

Dobra robota, dotarłeś do końca wyzwania i teraz masz cel w głowie oraz plan, który pomoże Ci go osiągnąć. Jesteś w mniejszości i na drodze do sukcesu! Czy wiesz, że 92% ludzi, którzy co roku stawiają sobie noworoczne postanowienia i cele, tak naprawdę nie osiąga swoich celów? (University of Scranton, 2016). Ci, którzy nie osiągają swoich celów, co mają ze sobą wspólnego? Nie planowali sukcesu. Posiadanie celów to tylko część misji, musisz wizualizować, planować i zarządzać swoimi celami tak, abyś mógł je osiągnąć. Wyznaczanie długoterminowych celów jest wspaniałym ćwiczeniem, ale bez kluczowych, wymiernych kamieni milowych po drodze, łatwo będzie stracić orientację w swoich celach i zboczyć z drogi do sukcesu. Zamiast tego, opracowując plany działania i rozwoju, możesz zaplanować wszelkie rozproszenia i bariery, które możesz napotkać po drodze, i zapewnić, że dotrzesz do ostatecznego celu – celu, który chcesz osiągnąć. Lekcje, których nauczyłeś się w tym WebQueście, pozostaną z Tobą, gdziekolwiek się w życiu znajdziesz! Jeśli wyniesiesz z tej lekcji jedną rzecz, pamiętaj:

““Jeśli chcesz być szczęśliwy, wyznacz sobie cel, który nakazuje ci myśleć, wyzwala twoją energię i inspiruje twoje nadzieje.” -Andrew Carnegie