Section 1

WPROWADZENIE

Zapraszamy do obejrzenia filmu!

Jest niedzielny poranek, przechadzasz się po lokalnym rynku, kiedy Twoją uwagę przykuwa znak. Widnieje na nim napis „następna sobota to Twój rynek! zapraszamy młodych przedsiębiorców do zaprezentowania swoich nowych i innowacyjnych produktów domowej roboty. Zarezerwuj swoje miejsce teraz dzwoniąc pod numer 0800 393939 teraz”.Produkty handmade oferują unikalną historię i pokazują ludzki kunszt, którego często brakuje w świecie masowej produkcji i jednolitych towarów. Jesteś zainteresowany i dzwonisz pod podany numer w samą porę, ponieważ zostało już tylko jedno wolne miejsce. Kobieta przy telefonie wyjaśnia, że miejsce jest wolne, a w ramach rynku młodych przedsiębiorców sprzedawane produkty nie powinny być gotowymi wyrobami, ale raczej prototypem produktu.

Prototyp to wczesny model produktu zbudowany w celu przetestowania koncepcji. Ten rynek przedsiębiorczości daje możliwość przetestowania produktów domowej roboty, zobaczenia reakcji użytkowników i uzyskania informacji zwrotnej. W ramach pokazania, co to znaczy być młodym przedsiębiorcą, uczestnicy są zachęcani do podzielenia się i pokazania procesu rozwoju swoich produktów do tej pory.

ZADANIA 

Przejdziesz przez proces rozwoju projektu, aby stworzyć swój prototyp. Następnie zaprezentujesz swój prototyp produktu domowej roboty na targu młodych przedsiębiorców, aby sprawdzić, jak jest odbierany i uzyskać opinie. Masz mniej niż tydzień na opracowanie projektu i stworzenie prototypu produktu. Zabierajmy się do roboty!

PROCES

Krok 1

Szukanie inspiracji. Ten krok polega na przeprowadzeniu wstępnej Burzy Mózgów i Badań. Tworzenie i wprowadzanie produktu na rynek może być procesem czasochłonnym, dlatego ważne jest, aby znaleźć równowagę pomiędzy robieniem tego, co sprawia Ci przyjemność, a tworzeniem produktu, który rozwiązuje problem i na który jest zapotrzebowanie. Twój produkt powinien być wykonany przy użyciu zasobów i procesów dostępnych w domu, ponieważ tematem przewodnim Rynku Młodych Przedsiębiorców jest „Domowa robota”. Pierwszym krokiem jest stworzenie wstępnej burzy mózgów pomysłów, obszarów zainteresowania lub problemów, z których może wynikać Twój produkt.

Aby poprowadzić swoje badania pamiętaj:

– Znalezienie problemu do rozwiązania

– Twoje zainteresowania

– Potrzeby lokalnego obszaru

– zasoby i procesy, które mogą być udostępnione w domu

– Zbieraj inspiracje z innych źródeł. Jakie wyroby domowej roboty sąjuż dostępne?

– Unikalne punkty sprzedaży. Co może być twoim punktem widzenia?

Szukasz inspiracji? Dlaczego nie ulepszyć istniejącego produktu? Ulepszyć może oznaczać wiele rzeczy; sprawić, by był bardziej wydajny, mocniejszy, ergonomiczny, bardziej wartościowy, bardziej emocjonalny itp. Możesz też przeczytać tutaj, jak pomóc w generowaniu pomysłów.

Krok 2

Na podstawie wstępnych badań określ swój problem projektowy.

„Gdybym miał jedną godzinę na uratowanie planety, poświęciłbym 59 minut na zdefiniowanie problemu i jedną minutę na jego rozwiązanie” – Albert Einstein

Problem projektowy informuje o celu Twojego projektu. Powinieneś nakreślić 1) Do czego służy projekt? 2) Dla kogo jest przeznaczony? 3) Gdzie i kiedy jest przeznaczony?

Dowiedz się więcej o tym, jak opracować problem projektowy tutaj i tutaj.

Krok 3

 Wykorzystaj swój problem projektowy do wygenerowania własnego briefu projektowego.

„Brief projektowy określa problem, który projekt ma rozwiązać. Należy się do niego odwoływać przez cały czas trwania projektu, aby upewnić się, że to, nad czym pracujesz, rozwiąże ten problem.

(BBC Bitesize, 2020)

Pod tym linkiem znajdziesz pomocne wskazówki, jak stworzyć brief projektowy. Przykłady briefów projektowych można znaleźć tutaj.

Krok 4

Następnie należy opracować specyfikację projektu. Specyfikacja jest zbiorem ograniczeń, wymagań i rozważań dotyczących Twojego rozwiązania projektowego. Postępuj zgodnie z tym artykułem, aby poprowadzić rozwój własnej specyfikacji projektu – nie musisz odpowiadać na wszystkie punkty, ale raczej wybierz te, które wydają się istotne dla Ciebie i Twojego procesu. Poniżej znajduje się przykład specyfikacji projektu produktu.

Krok 5

Część a) Naszkicuj swoje Wstępne Pomysły na Produkt i opatrz je przypisami. Pomysły wstępne to pierwsze pomysły, które pomagają wyrazić idee sobie i innym, np. klientowi. Adnotacje to notatki, które pomagają nadać pomysłom jasność, zapisać decyzje projektowe i dają możliwość refleksji. Co więcej, adnotacje pomagają przekazać swoje pomysły innym. Obejrzyj ten film, aby dowiedzieć się, jak dodawać adnotacje do swoich pomysłów projektowych.

Część b) Oceń swoje początkowe pomysły w odniesieniu do briefu projektowego i specyfikacji. Wybierz pomysł, który chcesz dalej rozwijać, a który najlepiej spełnia potrzeby użytkownika, briefu projektowego i specyfikacji projektu. A może nawet jest to połączenie dwóch początkowych pomysłów?

Część c) Dokonaj wszelkich poprawek i ulepszeń w wybranym pomyśle, aby go dalej rozwijać i aby spełniał specyfikację projektu, brief i potrzeby użytkownika.

Krok 6

Nadszedł czas na stworzenie prototypu! Obejrzyj ten film o tym, jak prototypy są wykorzystywane w prawdziwym życiu i dowiedz się, jak zbudować swój własny. Zalecamy wykonanie prototypu produktu z kartonu lub pianki. Ponieważ jednak tematem Targów Młodego Przedsiębiorcy jest domowa robota, może masz dostęp do materiałów, z których ostatecznie zostanie wykonany? A może Twój produkt jest tworem kulinarnym i dlatego jest jadalny? W takich przypadkach sensowne jest użycie materiałów, z których ma być wykonany produkt finalny.   

Prototyp gotowy? Jesteś gotowy do udziału w Targach Młodej Przedsiębiorczości! Przynieś swoje projekty i proces rozwoju do prezentacji! Pokaż swój prototyp i wyjaśnij swoją koncepcję docelowym odbiorcom i zanotuj ich opinie. W ten sposób będziesz mógł dalej udoskonalać swój projekt!

OCENA

Mam nadzieję, że to zadanie stworzyło przestrzeń dla Ciebie do podjęcia inicjatywy! Prosimy o wypełnienie tego krótkiego formularza oceny: https://forms.gle/Teik6HvAxaRKECht5

Po ukończeniu tego webquestu, uczestnicy będą w stanie

Wiedza

  • Faktyczna wiedza o tym, jak planować, aby osiągnąć cele, które są wyznaczone w ramach możliwości zawodowych.
  • Faktyczna wiedza na temat mierzenia osiągnięć w realizacji celów.
  • Faktyczna wiedza o tym, jak wyznaczać osobiste i zawodowe kamienie milowe.

Umiejętności

  • Zidentyfikuj możliwości podjęcia inicjatywy i dodania lub stworzenia wartości na poziomie lokalnym.
  • Syntetyzowanie celów i kamieni milowych w celu opracowania osobistego planu działania.
  • Samodzielna praca w celu osiągnięcia celów.
  • Dostosuj się do nieprzewidzianych zmian.
  • Ulepszanie priorytetów i planów w celu dostosowania się do zmieniających się okoliczności.
  • Samoocena umiejętności, talentów, atrybutów itp.
  • Oceń, jak te sukcesy i porażki wpłynęły na ich rozwój.
  • Oceń, jak wykorzystać doświadczenia i sieci kontaktów, aby stworzyć wartość.

Postawa

  • Docenianie motywacji niezbędnej do osiągnięcia celów.
  • Gotowość do pracy w celu osiągnięcia celów.
  • Świadomość umiejętności potrzebnych do reagowania na nieprzewidziane okoliczności.
  • Docenianie moich osobistych sukcesów i porażek.
  • Docenienie tego, czego nauczyliśmy się dzięki tym sukcesom i porażkom.

PODSUMOWANIE

Dzięki temu webquestowi poznałeś proces projektowania produktu i udowodniłeś, że potrafisz przejąć inicjatywę.

„Zawsze mówią, że czas zmienia rzeczy, ale tak naprawdę to ty sam musisz je zmienić.
„- Andy Warhol, Filozofia Andy’ego Warhola

Section 2

WPROWADZENIE

Obejrzyj wideo!

https://youtu.be/mGlCP5ZnP0I

Bezdomność w Twojej okolicy wzrasta. Zauważasz coraz więcej ludzi na ulicach, nie jesteś pewien, jak najlepiej im pomóc, a jest tyle sprzecznych rad; niektórzy mówią, żebyś dał pieniądze, inni sugerują jedzenie, czas lub pytają, czego dana osoba potrzebuje. Pewne jest to, że czujesz, że powinieneś zrobić to, co do Ciebie należy.

Rozpoczynasz pracę w zespole ds. wydarzeń w lokalnej organizacji charytatywnej na rzecz bezdomnych. W ramach starań o pozyskanie funduszy masz za zadanie pomóc w organizacji dużego wydarzenia typu „sleep out”. Impreza polega na tym, że ludzie zbierają się i są sponsorowani, aby przenocować pod gołym niebem, starając się zebrać pieniądze na ten cel.

Data została wyznaczona dokładnie za 6 miesięcy, pogoda ma wynosić średnio 10 stopni Celsjusza i zapowiadane są ulewne deszcze – warunki, z którymi osoby bezdomne muszą się regularnie mierzyć.

Jest miejsce na jakąś dodatkową inicjatywę, która ma się odbyć na imprezie, twój szef daje ci brief do stworzenia jakiejś wciągającej aktywności, która może wygenerować trochę pieniędzy dla sprawy i uzupełnia główną imprezę sleep out.

ZADANIA

Twoim zadaniem jest zrozumienie bezdomności i stworzenie wrażliwego i odpowiedniego działania, które będzie towarzyszyć „Wielkiemu Spaniu”. Powinieneś poświęcić trochę czasu, aby przełożyć swój pomysł z koncepcji na praktyczny plan działania. Zaprezentujesz swoją propozycję działania w formie prezentacji przed swoim szefem. Powodzenia!

PROCES

Krok 1

Badania. Aby stworzyć odpowiednie zajęcia, ważne jest, abyś miał pewne rozeznanie w temacie bezdomności.   

  1. Powinieneś zbadać i wypunktować 3 przyczyny, skutki i rozwiązania problemu bezdomności. Oto artykuł, który może być pomocny, abyś mógł zacząć.
  • Zbadaj studium przypadku. Sleep Outs nie są nową koncepcją, były już wcześniej robione! Może nawet brałeś udział w jednym z nich? Chcesz zrozumieć ton głównego wydarzenia i jak Twoje działanie będzie jego przedłużeniem, powinieneś znaleźć i zbadać studium przypadku, które zostało już wcześniej zrealizowane. Czego możesz się z niego nauczyć? Co dzieje się obok tego typu wydarzeń? Jak to pomaga w osiągnięciu nadrzędnego celu? Zanotuj i przedyskutuj/przemyśl głębiej swoje ustalenia. Punkt wyjścia można znaleźć tutaj i tutaj.

Krok 2

Generowanie pomysłów

Chmury

Zaczynasz rozumieć szerszy obraz bezdomności i czujesz się pewniej, organizując zajęcia wspierające. Nadszedł czas, aby wymarzyć sobie jakieś fantastyczne zajęcia i usunąć ograniczenia dla swoich pomysłów! Jednorożce? One istnieją! Twoim zadaniem jest więc, w grupie lub niezależnie, wymyślenie listy 10-12 pomysłów na zajęcia, które mogłyby się odbyć w czasie noclegu. Pamiętajcie, że te pomysły mogą być tak ekstremalne i nieosiągalne, jak tylko sobie wymyślicie!

 W rzeczywistość

Zamierzasz teraz przenieść swoje 10-12 pomysłów z chmur do rzeczywistości. Twój kolega uderza Cię liczbami, masz budżet w wysokości 1000 funtów (1186 euro). Przedyskutuj szczegółowo listę pomysłów… wymień dla każdego z nich 1) bariery uniemożliwiające realizację tego pomysłu 2) jak ten pomysł może zostać przeskalowany i zrealizowany? 3) jakie cechy waszych pomysłów moglibyście wykorzystać w inny, bardziej realistyczny sposób? Z tych przeskalowanych i bardziej realistycznych pomysłów wybierz jeden, który będzie kontynuowany. Być może proces ten skorzystałby na zastosowaniu podejścia analizy SWOT.

Krok 3

Przelewanie wizji na papier. Teraz, gdy wizja zaczyna nabierać kształtów, nadszedł czas, aby zapisać ją w formie konspektu. Jest on jak mapa drogowa, dzięki której ktoś, kto nie ma wiedzy na dany temat, może przeczytać Twoją propozycję i zrozumieć misję Twojego działania. Zastanów się nad celem działania, celami, opisem i docelową grupą odbiorców. Wyznaczenie jasnych celów jest kluczem do zmierzenia sukcesu działania. Aby ułożyć swoją propozycję, należy skorzystać z arkusza ćwiczeń.

1. Nazwa działania – To może się zmienić, ale nadaj swojemu projektowi tytuł i początek tożsamości.

2. Opowiedz historię – Krótki opis pomysłu, który przyciągnie czytelnika, spraw, by był bajkowy!

3. Cel – Jest to ogólny cel działania. Zazwyczaj długoterminowy.

4. Cele – Jeśli cele są tym „co”, to cele są tym „jak”. Są to działania, które podejmiesz, aby pomóc w osiągnięciu celu.

5. Grupa docelowa – grupa osób, do której skierowane jest Twoje działanie.

6. Data – Kiedy jest wykonywana czynność

7. Miejsce – Gdzie to jest!

8. Budżet

9. Struktura działania – jest to bardziej szczegółowe badanie działania

10. Zadania – lista działań wymaganych do realizacji danego działania wraz z określeniem terminów.

Inspiracje do pomysłów na zajęcia można znaleźć tutaj i tutaj.

Krok 4

Branding i tożsamość. Teraz masz swobodę twórczą, aby zaprojektować materiały marketingowe dla swojej działalności. Powinieneś stworzyć cyfrową ulotkę, która zostanie umieszczona w mediach społecznościowych, aby zareklamować wydarzenie. Masz również możliwość wygenerowania dwóch innych projektów produktów, które możesz sprzedawać na imprezie lub reklamować swoją działalność. Dodatkowo masz dostęp do logotypów wydarzenia sleep out, które powinieneś umieścić w swoich materiałach marketingowych. Użyj Canva, aby stworzyć swoje materiały marketingowe.

Krok 5

Opracuj swój pomysł. Teraz nadszedł czas, aby zaprezentować swój pomysł z powrotem do swojego szefa. Wyobraź sobie, że oboje jesteście w windzie, musisz przedstawić swój pomysł w czasie, który zajmuje windzie przejście z dolnego piętra na górne – około 2 minut. Zdobądź jej poparcie dla swojego pomysłu i jego realizacji! Wykorzystaj ten film oraz ten i ten artykuł jako wskazówki.

OCENA

Mam nadzieję, że to zadanie stworzyło przestrzeń dla Ciebie do podjęcia inicjatywy! Prosimy o wypełnienie tego krótkiego formularza oceny: https://forms.gle/LxX517p4eapXbg2U8

Po ukończeniu tego webquestu, uczestnicy będą rozwijać:

Wiedza:

  • Faktyczna wiedza o tym, jak planować, aby osiągnąć cele, które są wyznaczone w ramach możliwości zawodowych.
  • Wiedza faktograficzna na temat tworzenia osobistego planu działania.
  • Faktyczna wiedza o tym, jak opracować elevator pitch dla networkingu. 

Umiejętności:

  • Zidentyfikuj możliwości podjęcia inicjatywy i dodania lub stworzenia wartości na poziomie lokalnym.
  • Zastosuj cele SMART do wyznaczania krótko-, średnio- i długoterminowych celów zawodowych.
  • Zaprojektuj kamienie milowe, aby ocenić postępy w realizacji celów.
  • Syntetyzowanie celów i kamieni milowych w celu opracowania osobistego planu działania.
  • Oceniać postępy w osiąganiu tych celów.
  • Samodzielna praca w celu osiągnięcia celów.
  • Dostosuj się do nieprzewidzianych zmian.
  • Oszacowanie niezamierzonych skutków ryzyka przed podjęciem decyzji zawodowych.
  • Opracuj profesjonalny elevator pitch.
  • Przećwicz wygłaszanie elevator pitch dla innych

Postawa:

  • Docenianie motywacji niezbędnej do osiągnięcia celów.
  • Gotowość do pracy w celu osiągnięcia celów.
  • Świadomość umiejętności potrzebnych do reagowania na nieprzewidziane okoliczności.

PODSUMOWANIE

Dzięki wykonaniu tego webquestu na poziomie zaawansowanym rozwinąłeś swoją wiedzę na temat bezdomności, pokazałeś, że potrafisz przenieść pomysł z fazy koncepcyjnej do realnego świata i udowodniłeś, że jesteś zdolny do podjęcia inicjatywy!

„Nigdy nie będzie padał deszcz róż: kiedy chcemy mieć więcej róż, musimy zasadzić więcej róż. ” – George Eliot