Section 1

WPROWADZENIE

Witamy w Kompendium Wyzwań Rozwoju Umiejętności Przedsiębiorczości Game-Changer’s WebQuest! „Crowdfunding your Business Idea” WebQuest odnosi się do obszaru kompetencji „Zasoby” w ramach EntreComp Framework i pomaga Ci rozwijać wiedzę i umiejętności w zakresie kompetencji kluczowej „Financial & Economic Literacy”.

Innowacyjne pomysły biznesowe, produkty i modele biznesowe są podstawą obiecującego biznesu. Jednak przekształcenie tych pomysłów w produkty jest nie lada wyzwaniem. Finansowanie jest niezbędne do zatrudnienia odpowiednich ludzi, zakupu surowców, utworzenia siedziby, zastosowania odpowiedniej technologii, opracowania i wprowadzenia zwycięskiej strategii marketingowej i tak dalej.

Istnieją różne sposoby pozyskiwania pieniędzy, takie jak proszenie o pieniądze rodziny i przyjaciół, prośba o kredyt bankowy, ubieganie się o dotację, znalezienie inwestora anioła, poszukiwanie kapitału wysokiego ryzyka. Ale bardzo trudno jest przekonać bank lub inwestora venture capital, aby dał ci pieniądze na obiecujący pomysł biznesowy.

Jest jeszcze jeden sposób, który ma długą i bogatą historię, a jego korzenie sięgają 1800 roku. W 1885 roku, kiedy Stany Zjednoczone nie mogły zebrać wystarczającej ilości pieniędzy, aby zapłacić za podstawę Statuy Wolności, Pulitzer wykorzystał swoją gazetę „The New York World”, aby zebrać fundusze od ponad 160.000 darczyńców w ciągu zaledwie pięciu miesięcy. Ten sposób jest dziś znany jako „Crowdfunding”. Jego dzisiejsza forma, w erze cyfrowej, rozpoczęła się w 1997 roku, kiedy to fani brytyjskiego zespołu rockowego Marillion przekazali 60 tys. dolarów, wykorzystując siłę Internetu.

Gratulacje! Ukończyłeś to krótkie wprowadzenie, które dostarczyło Ci cennych informacji na temat Crowdfundingu. Więcej WebQuestów znajdziesz na stronie projektu pod adresem: https://gamechanger-project.eu

ZADANIA

Pracujesz dla małej organizacji pozarządowej, która zajmuje się realizacją projektów chroniących środowisko. Po sesji ideacyjnej z kolegami, wpadliście na kilka pomysłów na nowe produkty i usługi, które będą dostępne online i offline i pomogą w zwiększeniu świadomości społeczności w zakresie działań, które można podjąć w celu zmniejszenia śladu środowiskowego ludzi żyjących w tej społeczności. Siedzicie ze swoimi kolegami i próbujecie znaleźć sposoby na zebranie kapitału zalążkowego na rozpoczęcie realizacji tych pomysłów, ponieważ prezes organizacji pozarządowej już jasno stwierdził, że nie ma dostępnych funduszy. Rozglądacie się w różnych kierunkach, ale nie możecie znaleźć żadnego sensownego rozwiązania. Postanawiasz wziąć udział w wydarzeniu, na którym eksperci w dziedzinie finansowania start-upów będą mówić o różnych możliwościach finansowania pomysłów biznesowych. Jeden z nich mówi o nowym, innowacyjnym sposobie finansowania zwanym crowdfundingiem. Wracasz do swoich kolegów i dzielisz się z nimi możliwością finansowania swoich pomysłów poprzez crowdfunding. Ale wszyscy oni, jak również prezes organizacji pozarządowej, nie mogą zrozumieć, co im mówisz, ponieważ nie słyszeli wcześniej o tym nowym terminie, o tym nowym narzędziu biznesowym do finansowania. Postanawiasz więc przygotować dla nich prezentację, w której dokładnie wyjaśnisz, czym jest crowdfunding, jak działa i jak może być wykorzystany przez Twoją organizację, aby przekonać prezesa i kolegów z zespołu do zaprojektowania i przeprowadzenia zwycięskich kampanii crowdfundingowych, które pomogą Twojej organizacji zebrać potrzebne fundusze początkowe i wywrzeć pozytywny wpływ na społeczność. Podczas opracowywania tej prezentacji będziecie pracować samodzielnie, ale na pewnych etapach tej podróży będziecie musieli współpracować z kolegami, aby zapewnić, że prezentacja będzie wyczerpująca, wyjaśniająca i przekonująca, tak aby ułatwić podjęcie strategicznej decyzji przez zespół organizacji pozarządowej, czy korzystać z crowdfundingu, czy nie.

PROCES

Krok 1: Zaprojektuj swoją prezentację!

Bardzo ważne jest, aby przed rozpoczęciem badań nad tematem crowdfundingu zaprojektować swoją prezentację, tak aby opracować kompleksową i odkrywczą prezentację, która będzie służyła realizacji celu, jakim jest przekonanie członków zespołu organizacji pozarządowej do wykorzystania crowdfundingu do pozyskiwania środków finansowych na realizację wymarzonych pomysłów.

Dlaczego tak ważne jest, aby zacząć od zaprojektowania prezentacji przed opracowaniem jej treści? Odpowiedź znajdziesz na:

https://www2.le.ac.uk/offices/ld/all-resources/presentations/planning-presentation

Dobrym sposobem na przelanie na papier struktury prezentacji jest skorzystanie z narzędzia „Presentation Design Canvas”. Możesz dowiedzieć się więcej o tym płótnie i pobrać je na stronie:

https://presentationdesigncanvas.com/.

Możesz również uzyskać informacje na temat 7 różnych sposobów, które możesz wykorzystać do strukturyzacji swojej prezentacji:

Po zakończeniu tego etapu upewnij się, że odpowiedziałeś na następujące pytania:

  • Kto, kiedy, jak długo i w jaki sposób będzie prezentował?
  • Kim jest publiczność? Z jakimi problemami/problemami borykają się nasi odbiorcy? Jakiego rodzaju wartość chcą uzyskać nasi odbiorcy?
  • Jaki jest cel Twojej prezentacji? Co chcemy osiągnąć? Informować, przekonywać czy po prostu dobrze się bawić? Dlaczego realizujemy tę prezentację? Jaką zmianę chcemy zaobserwować u naszych odbiorców? Jakie są nasze cele?
  • Jakie jest główne przesłanie Twojej prezentacji, zapisane w jednym zdaniu, które zawiera Twój unikalny punkt widzenia na dany temat?
  • Jaki jest tytuł prezentacji?
  • Jakie są główne tematy prezentacji; główne informacje, które mają być podane na każdym slajdzie?

Teraz nadszedł czas, aby wziąć pióro i papier i zacząć projektować swoją prezentację! Zaleca się, aby nie używać komputera ani smartfona! Teraz musisz żyć w „analogowym świecie”!

Krok 2: Co to jest Crowdfunding?

Teraz, gdy masz już swój projekt struktury prezentacji, czas zacząć więcej badań na temat crowdfundingu. Ty i Twoi koledzy musicie znaleźć fundusze zalążkowe, aby zacząć realizować swoje kreatywne pomysły na podniesienie świadomości społeczności na temat istniejących problemów środowiskowych i pomóc im podjąć działania w celu zmniejszenia ich śladu ekologicznego. Ale najpierw musisz wyjaśnić swoim kolegom z zespołu kilka nowych terminów, których nauczyłeś się podczas oglądania prezentacji dotyczącej finansowania pomysłów poprzez Crowdfunding. Pierwszy nowy termin, który usłyszałeś, to „pieniądze z zalążka”. Według Inc.com seed money lub seed capital, to pierwsza runda kapitału dla początkującego biznesu. Nazwa pochodzi od pomysłu, że finansowanie na wczesnym etapie zasiewa ziarno, które umożliwia rozwój małej firmy. Więcej o seed money można dowiedzieć się na stronie:

To pierwszy ważny termin w świecie start-upów. Ale drugim najważniejszym terminem, który usłyszałeś podczas tego wydarzenia był termin „Crowdfunding”. Według Investopedii crowdfunding to praktyka finansowania projektów lub przedsięwzięć poprzez zbieranie niewielkich kwot pieniędzy od dużej liczby osób, zazwyczaj za pośrednictwem Internetu. Dalsze definicje crowdfundingu można znaleźć na stronie:

Crowdfunding ma długą historię, a o tym jak był stosowany przed Internetem można dowiedzieć się czytając:

W dzisiejszym cyfrowym świecie istnieje kilka form crowdfundingu, którymi według Komisji Europejskiej są: Peer-to-peer lending, Equity crowdfunding oraz Rewards-based crowdfunding. Sprawdź ich definicje na stronie:

https://ec.europa.eu/growth/tools-databases/crowdfunding-guide/types_en

A żeby połączyć wszystko w całość obejrzyjcie film:

Krok 3: Jak działa Crowdfunding?

Teraz, kiedy już wiesz, czym jest crowdfunding, musisz dowiedzieć się, jak on działa. Mówiąc najprościej, crowdfunding polega na przedstawieniu swojego projektu lub pomysłu ludziom z Twojej sieci kontaktów i spoza niej, dając im możliwość wniesienia wkładu w realizację celu zbiórki pieniędzy. W zamian ci ludzie otrzymują specjalne nagrody, takie jak darmowe produkty, zniżki itp. Procedura ta odbywa się online, poprzez wykorzystanie pewnych platform stworzonych właśnie w tym celu. Brzmi to łatwo, ale nie jest! Ponieważ musisz opracować kampanię crowdfundingową, która będzie przekonująca, oparta na prawdziwych faktach dotyczących Twojego pomysłu, produktu lub usługi i promować ją wśród właściwej publiczności, poprzez właściwe kanały, tak aby uzyskać uwagę, której pragniesz i w końcu zebrać pieniądze, których potrzebujesz.

Bardzo dobry film, który podsumowuje jak działa crowdfunding jest następujący:

Dodatkowo, odwiedź następujące strony internetowe i przeczytaj artykuły:

Podczas oglądania tego filmu i czytania artykułów, rób notatki, aby móc podsumować to, czego się nauczyłeś i być gotowym do umieszczenia tego w swojej prezentacji! Poniższe pytania mogą okazać się pomocne podczas tej procedury:

  • Jak działa crowdfunding? Jaka jest procedura, którą należy wykonać, aby rozpocząć kampanię crowdfundingową?
  • Jak tworzy się udaną kampanię crowdfundingową?
  • Jakie są konkretne kroki, które musisz podjąć?

Dla bardziej dogłębnych badań na ten temat można odwiedzić:

Krok 4: Jakie są najpopularniejsze platformy crowdfundingowe?

Teraz, gdy już zrozumiałeś podstawy crowdfundingu i wiesz, jak działa crowdfunding i jak stworzyć zwycięską kampanię crowdfundingową, musisz przeprowadzić pewne badania, aby uzyskać informacje na temat najpopularniejszych istniejących platform crowdfundingowych. Możesz odwiedzić następujące linki i znaleźć informacje, których szukasz:

Po zbadaniu tych platform stwórz listę „top 5” zawierającą platformy, które Twoim zdaniem najbardziej pasują do idei Twojej organizacji pozarządowej.

Aby sprawdzić, czy dokonałeś właściwego wyboru, znajdź kilka udanych „zielonych” kampanii finansowania społecznościowego, stwórz tabelę, umieść w niej dane, które znalazłeś, a obok każdej z tych udanych zielonych kampanii napisz platformę, która je prowadziła.

Niektóre zasoby internetowe dotyczące zwycięskich zielonych kampanii crowdfundingowych można znaleźć na stronie:

Możesz również odwiedzić najpopularniejsze platformy i wyszukać udane kampanie, które przeprowadzili w dziedzinie ochrony środowiska.

Krok 5: Podziel się swoimi dotychczasowymi odkryciami z kolegami!

Wybierzcie dwóch członków zespołu organizacji pozarządowej i przedstawcie w skrócie swoje ustalenia. Postaraj się uzyskać ich opinie na temat badań, które przeprowadziłeś do tej pory, aby sprawdzić, czy jesteś na właściwej drodze w stosunku do celu, jaki sobie wyznaczyłeś. Prezentacja będzie miała charakter nieformalny. Możesz wykorzystać swoje notatki i niektóre artykuły lub filmy, które już przeczytałeś i obejrzałeś. Przygotuj wcześniej kilka pytań, aby uzyskać informacje zwrotne, które będą pomocne w rozwoju Twojej prezentacji. Aby przygotować się do tego etapu, sprawdź poniższe strony internetowe, które mogą pomóc w przygotowaniu się do sesji informacji zwrotnej:

Jak się czujesz po zebraniu ich opinii? Czy zrobiłeś postępy? Czy jest coś, co powinieneś zmienić, lub czy musisz przeprowadzić jeszcze jakieś badania na pewne tematy?

Jeśli wszystko jest w porządku, przejdź do następnego kroku!

Krok 6: Współpracuj z kolegami, aby zbadać potencjał crowdfundingu w Twojej dziedzinie!

Twoi koledzy dowiedzieli się, co to jest seed money i crowdfunding, jak to działa, jakie są najbardziej znane platformy crowdfundingowe i poznali niektóre z nich, które mogą być wykorzystane do prowadzenia kampanii crowdfundingowych w dziedzinie ochrony środowiska.

Współpracuj z nimi w celu zbadania możliwości wykorzystania crowdfundingu do znalezienia kapitału zalążkowego na realizację Twoich pomysłów! Podczas tego procesu postaraj się odpowiedzieć na następujące pytania:

  • Jakie są plusy i minusy crowdfundingu?
  • Jakie są zagrożenia, na które możesz być narażony?
  • Jakie są najczęstsze błędy, których należy unikać?
  • Jakich cech osobowych potrzebuje człowiek, aby z sukcesem zaprojektować i zrealizować projekt crowdfundingowy?
  • Która platforma crowdfundingowa Twoim zdaniem najbardziej pasuje do naszych pomysłów?

podczas czytania poniższych artykułów:

Jednym z dobrych sposobów na odpowiedź na powyższe pytania jest zastosowanie metody ideacyjnej. Jest ich wiele, ale dwie są najczęściej stosowane do szybkiego rozwoju pomysłów:

Prosta forma Burzy Mózgów: na każde pytanie, na które trzeba odpowiedzieć poświęć 10 minut. Użyj minutnika, aby efektywnie zarządzać czasem! W ciągu tych 10 minut każdy z członków grupy powinien zaproponować jak najwięcej spontanicznych, nowych pomysłów jako odpowiedzi na postawione pytanie. Od początku należy zdecydować, kto będzie zapisywał te pomysły. Użyj tablicy lub dużej kartki papieru!

Alternatywnie, możesz użyć Brainwriting: postępujesz według tej samej procedury, ale zamiast głośno sugerować swoje spontaniczne nowe pomysły, każdy z członków zespołu zapisuje je na kartce papieru.

Po uzyskaniu wszystkich możliwych odpowiedzi na pytania, zdecydujcie wspólnie, które z nich są najlepsze i stwórzcie listę. Lista ta zostanie wykorzystana w Waszym produkcie końcowym – prezentacji!

Krok 7: Stwórz i przedstaw swoją prezentację!

Podziękuj kolegom i wróć do swojego biurka! Weź przed sobą strukturę prezentacji, którą stworzyłeś w kroku 1, która ma formę analogową i zacznij przenosić tę strukturę, wzbogacając ją o swoje odkrycia, do formy cyfrowej. Teraz nadszedł czas, aby zająć się aspektami projektowymi dotyczącymi opracowania prezentacji cyfrowej. Musisz podjąć decyzję o kolorach, jakich użyjesz, czcionkach i ich wielkości. W jaki sposób zaprezentujesz swoje wyniki? Za pomocą wypunktowań czy wysokiej jakości zdjęć i wykresów royalty free? Aby uzyskać kilka bardzo pomocnych wskazówek i podpowiedzi dotyczących projektowania prezentacji, odwiedź stronę:

Nie zapomnij efektywnie zarządzać swoim czasem! Prezentacja powinna być krótka i na temat! W kreatywny sposób przedstaw wyniki swoich badań z kroków 2-5. Przygotuj się dobrze, aby pokazać, że teraz jesteś „ekspertem” w dziedzinie crowdfundingu i możesz odpowiedzieć na jak najwięcej pytań dotyczących tego interesującego tematu! Pamiętajcie o celu końcowym! Poinformowanie prezesa organizacji pozarządowej i Twojego kolegi o tej innowacyjnej możliwości finansowania i przekonanie ich, aby spróbowali!

Oczywiście, byłoby wspaniale mieć możliwość wygłoszenia tej prezentacji twarzą w twarz, ale bądź również przygotowany do wygłoszenia jej na odległość, używając Skype’a lub innej platformy komunikacyjnej open source! Tutaj znajdziesz kilka wskazówek dotyczących skutecznego prowadzenia prezentacji online oraz kilka innych platform poza Skype, których możesz użyć:

Oczywiście, musisz się wcześniej upewnić, że wszystkie osoby biorące udział w telekonferencji mają zainstalowane odpowiednie oprogramowanie i są dostępne w proponowanym czasie!

Powodzenia!

OCENA

Wykonując to ćwiczenie, zdobędziesz następującą wiedzę, umiejętności i postawy:

WiedzaUmiejętnościPostawy
Wiedza faktograficzna na temat możliwości finansowania dla głównego nurtu działalności gospodarczej i przedsiębiorstw rozpoczynających działalnośćFaktyczna wiedza na temat różnych rodzajów finansowania – crowdfunding, angel investors, nagrody, akcje itp.Wykorzystanie zasobów w celu pokonania wyzwań i osiągnięcia celów moich (lub mojego zespołu). Zidentyfikuj i wymień publiczne i prywatne usługi wspierające moje działania tworzące wartość (np. inkubator, doradcy ds. przedsiębiorczości społecznej, aniołowie start-upu, izba handlowa).Zidentyfikuj publiczne i prywatne źródła finansowania mojej działalności tworzącej wartość (np. nagrody, crowdfunding, inwestorzy aniołowie i udziały).Przekonywanie innych poprzez dostarczanie dowodów na moje argumenty i odwoływanie się do ich emocjiZobowiązać się do zaspokojenia osobistych potrzeb, pragnień, zainteresowań i celówŚwiadomość, że mogę wpływać na ludzi i sytuacje na lepszeOtwartość na innowacyjne sposoby finansowania działalności gospodarczej

Jako ćwiczenie samooceny dla tego WebQuestu, proszę odpowiedzieć na następujące pytania:

  • Jakie były niektóre z najciekawszych odkryć, których dokonałem podczas pracy nad tym projektem? Na temat problemu? O sobie? O innych?
  • Jakie były niektóre z moich najtrudniejszych momentów i jak udało mi się je przezwyciężyć?
  • Jakie były moje najmocniejsze momenty nauki i dlaczego?
  • Jak dobrze ja i mój zespół komunikowaliśmy się ogólnie?
  • Czy moje kamienie milowe i cele zostały w większości osiągnięte i jak bardzo od nich odbiegałem, jeśli w ogóle?
  • Co zrobiłbym inaczej, gdybym miał podejść do tego samego problemu ponownie?

Należy również wypełnić quiz samooceny, który można znaleźć na stronie: https://forms.gle/UG6UAccjN5SrBeRw6

PODSUMOWANIE

Właśnie doświadczyłeś całego procesu tworzenia prezentacji informującej Twoich odbiorców o innowacyjnym narzędziu finansowania biznesu, jakim jest „Crowdfunding”. Podczas tej podróży musiałeś przeprowadzić dogłębne badania, aby dowiedzieć się więcej na temat tego, czym jest crowdfunding, jak działa, jakie są plusy i minusy korzystania z niego jako metody finansowania, co jest potrzebne do stworzenia udanej kampanii crowdfundingowej. Nauczyłeś się także kilku najlepszych praktyk, jak tworzyć struktury, projektować i tworzyć skuteczne prezentacje, aby przedstawić swoje pomysły i produkty swoich badań w profesjonalny sposób. Zostaliście również przeszkoleni w zakresie krytycznego i kreatywnego myślenia oraz współpracy i komunikacji z kolegami z zespołu.

Gratulacje! Teraz jesteś ekspertem w dziedzinie crowdfundingu i następnym krokiem jest stworzenie własnej kampanii crowdfundingowej, aby zebrać pieniądze na swój kreatywny pomysł! I nie zapomnij! Twoje pomysły powinny odpowiadać na następujące pytanie: Jak mogę uczynić tę planetę lepszym miejscem do życia, jednocześnie chroniąc środowisko?

„Unikalną wartością crowdfundingu nie są pieniądze, jest nią społeczność”.Ethan Mollick

PYTANIA DO PROWADZĄCYCH SZKOLENIA

Pytania, które trener może wykorzystać podczas dyskusji w całej klasie, aby omówić ten WebQuest:

  • Jaką nową wiedzę i umiejętności zdobyłeś? Wymień 3 najważniejsze z nich.
  • Czy podobał Ci się cały proces pracy z tym WebQuestem i tworzenie produktu końcowego, Twojej prezentacji?
  • Co byś poprawił w swojej pracy, gdybyś miał więcej czasu?
  • Czy czujesz, że zostałeś sprawiedliwie oceniony przez swoich kolegów podczas sesji informacji zwrotnej?
  • Czy wyobrażasz sobie wykorzystanie tego, czego się nauczyłeś w przyszłości?
  • Czy jesteś dumny z efektów swojej pracy? Czy wyobrażasz sobie stworzenie własnego biznesu i wykorzystanie crowdfundingu jako narzędzia finansowania?

Section 2

WPROWADZENIE

Film można obejrzeć na stronie: https://youtu.be/J4kF1a7N-mE

Witamy w Kompendium Wyzwań Rozwoju Umiejętności Przedsiębiorczych Game-Changer’s WebQuest! „Developing a Successful Project Budget” WebQuest odnosi się do obszaru kompetencji „Zasoby” w ramach EntreComp Framework i pomoże Ci rozwinąć wiedzę i umiejętności w zakresie kompetencji kluczowej „Financial & Economic Literacy”.

„Umiejętności finansowe i ekonomiczne” to zdolności do zrozumienia i stosowania różnych odpowiedzialnych umiejętności w odniesieniu do pieniędzy. Obejmuje to zarządzanie finansami, budżetowanie i inwestowanie. Poznanie kluczowych czynników „Financial & Economic Literacy” pomaga ludziom stać się samowystarczalnymi, aby uzyskać stabilność finansową dla siebie i firmy, w której pracują.

Podstawową odpowiedzialnością kierownika projektu jest pomyślna realizacja projektu w ramach założonego budżetu, czasu i standardów jakościowych. Te trzy czynniki: budżet, czas i jakość, stanowią trzon każdego projektu. Jednak, choć czas i jakość mogą być równie ważne w cyklu życia projektu, nic nie może ruszyć do przodu bez odpowiedniej ilości pieniędzy, a to wymaga dobrze zaplanowanego i właściwie oszacowanego budżetu.

Gratulacje! Ukończyłeś to krótkie wprowadzenie, które dostarczyło Ci cennych informacji na temat Crowdfundingu. Więcej WebQuestów znajdziesz na stronie projektu pod adresem: https://gamechanger-project.eu

ZADANIA

Pracujesz w organizacji pozarządowej, która organizuje swoje działania w programy lub portfele i realizuje je poprzez projekty. Znaleźliście możliwość dofinansowania w ramach inicjatywy Unii Europejskiej na realizację projektu „Stworzenie platformy e-learningowej do szkolenia pracowników NGO w zakresie przedsiębiorczości”.  Jesteś w trakcie wypełniania wniosku i oczywiście musisz opracować budżet projektu. Nie znasz się jednak zbyt dobrze na tych kwestiach finansowych. Postanawiasz poszukać informacji na temat „budżetowania” i dowiedzieć się, jakie są najlepsze praktyki i kroki, które należy podjąć, aby opracować udany budżet projektu. Na zakończenie badań musisz opracować budżet projektu zatytułowanego „Stworzenie platformy e-learningowej do szkolenia pracowników NGO w zakresie przedsiębiorczości” i przedstawić go do akceptacji swojemu zespołowi projektowemu.

PROCES

Krok 1: Co to jest budżet projektu?

Wiedza finansowa i ekonomiczna to światowe umiejętności, które pomagają nie tylko w miejscu pracy, ale także w życiu domowym. Budżetowanie jest ważną umiejętnością życiową, która pozwala na zorganizowanie swoich pieniędzy w celu uzyskania stabilności finansowej.

Istnieje więcej niż jeden rodzaj budżetu, np. budżety osobiste, budżety organizacji pozarządowych, budżety sektora prywatnego i tak dalej. W tym module dowiesz się o budżetach projektów.

Rozpocznij swoje osobiste poszukiwania od poznania znaczenia terminu budżet. Kliknij na poniższe linki, aby poznać definicje:

Wszystkie budżety są planem strategicznym w aspekcie ograniczania i oszczędzania pieniędzy.

Następnym słowem, które musisz zdefiniować jest budżet projektu. Kliknij na poniższe linki, aby poznać definicje i ich znaczenie:

Krok 2: Dlaczego budżet projektu jest ważny?

Teraz, gdy dowiedziałeś się, co to jest budżet projektu, istotne jest, aby zrozumieć jego znaczenie dla pomyślnej realizacji projektu.

Jak stwierdzono w poniższym artykule, poprzez opracowanie budżetu projektu można zaoszczędzić energię i uchronić kierownika projektu przed niepokojem, niepewnością i negatywnymi konsekwencjami:

https://www.clarizen.com/why-is-budgeting-such-an-important-part-of-project-management/.

Inwestując czas na zaplanowanie skutecznego kosztorysu, od samego początku projektu, jest niezbędne, ponieważ będzie to długa droga do zapewnienia sukcesu projektu.

Zapoznaj się również z poniższym artykułem, aby przekonać się, jak ważny jest budżet projektu:

https://smallbusiness.chron.com/advantages-budget-within-project-26134.html.

Opracowanie budżetu jest częścią tak zwanego „Zarządzania Kosztami Projektu”, które jest serią działań mających na celu oszacowanie, alokację i kontrolę kosztów w ramach projektu. Poznaj podstawy Zarządzania Kosztami Projektu oglądając ten film:

i zawsze mieć na uwadze, że zarządzanie kosztami projektu pozwala każdemu projektowi być specyficznym i unikalnym, ponieważ projekt ten pociąga za sobą koszty i wymaga specyficznego finansowania.

Krok 3: Kategorie kosztów typowych projektu

Dowiedziałeś się czym jest budżet projektu i dlaczego jest on tak ważny dla pomyślnej realizacji projektu.

Ale co należy uwzględnić w budżecie? Jakie są typowe kategorie kosztów projektu, które powinieneś wziąć pod uwagę?

Aby lepiej zrozumieć typowe kategorie kosztów w budżecie projektu, przeczytaj najpierw poniższy artykuł, który zawiera przegląd głównych kategorii typowych dla przeciętnego budżetu domowego oraz sugestie, jaki procent dochodu powinieneś przeznaczyć na każdą kategorię w oparciu o porady ekspertów od budżetowania:

https://www.quicken.com/blog/budget-categories

Budżet projektu jest jak budżet domowy! Idea, która za nim stoi jest taka sama. Teraz, jesteś bardziej gotowy do nurkowania w typowych kategoriach kosztów budżetu projektu. Aby to zrobić, odwiedź następujące linki:

Krok 4: Zdecyduj o kategoriach kosztów w budżecie projektu!

W tym kroku, będziesz musiał zmierzyć się z pracą badawczą, która jest związana z szacowaniem budżetu projektu. Jeśli nie jesteś pewien, jak prowadzić projekt, zapytaj tych, którzy wcześniej prowadzili kilka ostatnich budżetów projektów. Nie musisz używać dokładnie tych samych technik, których oni używali, ale możesz wykorzystać ich wiedzę jako przewodnik do sformatowania swojego podejścia do budżetu projektu.

Kliknij na poniższe linki, aby poznać kilka różnych technik:

Badania są kluczem do zorientowania się, ile trzeba będzie wydać przy kwocie, o którą prosi się sponsora.

Krok 5: Stwórz budżet projektu!

Ten krok wymaga bycia praktycznym. Wybierz szablon budżetu projektu, który znajdziesz w poniższych linkach:

lub stwórz swój własny arkusz kalkulacyjny, w którym umieścisz kategorie kosztów, które Ty i Twoi koledzy z zespołu zdecydowaliście się uwzględnić w budżecie projektu.

Zanim zaczniesz wypełniać swój szablon, zapoznaj się z poniższymi artykułami, aby mieć pewność, że uwzględniłeś wszystkie ważne aspekty procesu budżetowania projektu:

Obok każdej kategorii kosztów spróbuj oszacować kwotę pieniędzy, która będzie potrzebna na pokrycie wszystkich działań w ramach projektu.

Zadaj sobie te pytania, kontynuując prace nad budżetem projektu:

  • Co należy zrobić?
  • Jakie zadania są priorytetowe?
  • Kto co będzie robił?
  • Kiedy to się stanie?
  • Ile czasu potrzebujesz na przygotowanie się do pracy?
  • W jakich godzinach można wejść na wydarzenia?
  • Czy wszystkie atrakcje są dostępne w godzinach trwania targów?
  • Czy zostały jeszcze jakieś pieniądze?
  • Jakie są Twoje działania, koszty stałe, zmienne i jednorazowe?

Jeśli kiedykolwiek zapomnisz definicji kategorii, wróć do kroku 3. Jeśli zapomnisz jak przeprowadzać szacunki, wróć do Kroku 4.

Krok 6: Przedstawienie budżetu zespołowi projektowemu

Teraz przechodzisz do ostatniego etapu tego WebQuestu – prezentacji.

Pamiętaj, aby zadać sobie pytanie, czy inni będą w stanie zrozumieć Twój budżet? Nie wystarczy przedstawić liczby, trzeba je również uzasadnić. Odwołaj się do poprzednich kroków, aby upewnić się, że wszystko uwzględniłeś. Upewnij się, że uzasadniasz, dlaczego materiały, które wybrałeś są niezbędne, a pozostałe są opcjonalne. Wyjaśnienie będzie pomocne podczas prezentacji budżetu projektu przed zespołem.

Możesz wybrać prezentację budżetu projektu jako dokument Microsoft Excel lub jako prezentację PowerPoint.

Kiedy tworzysz swoją prezentację, pamiętaj, aby była ona prosta. Zbytnie komplikowanie pomysłu sprawi, że stracisz słuchaczy.

Poniższe linki zawierają wskazówki dotyczące prezentacji:

OCENA

Wykonując to ćwiczenie, zdobędziesz następującą wiedzę, umiejętności i postawy:

WiedzaUmiejętnościPostawy
Teoretyczna wiedza na temat tego, czym jest zarządzanie kosztamiWiedza teoretyczna na temat istotnych efektów w zakresie umiejętności finansowych i ekonomicznych.Teoretyczna wiedza na temat tego, czym jest budżet projektu i dlaczego jest ważnyTeoretyczna wiedza na temat kategorii kosztów w budżecie projektuWiedza teoretyczna na temat metod stosowanych w prognozowaniu biznesowymWiedza merytoryczna na temat tworzenia skutecznego pitchu pomysłowego dla inwestorówWykorzystanie zasobów w celu pokonania wyzwań i osiągnięcia celów moich (lub mojego zespołu). Zidentyfikować i zgromadzić niezbędne zasoby do rozwoju mojej działalności tworzącej wartośćTworzenie budżetu projektu za pomocą programu Microsoft Excel.Zidentyfikuj podstawowe kategorie, które składają się na budżet projektu.Organizowanie i ustalanie priorytetów zadań w ramach budżetu projektu.Branie pod uwagę niematerialnych kosztów korzystania z zasobów przy podejmowaniu decyzji dotyczących moich działań tworzących wartość.Wybrać i wdrożyć skuteczne procedury zarządzania zasobami Zastosuj koncepcje planowania finansowego i prognozowania, które są mi potrzebne do realizacji pomysłów w działaniu Przećwicz pitching przed potencjalnymi inwestorami lub darczyńcamiTwórz narracje i scenariusze, które motywują, inspirują i ukierunkowują ludziUświadomienie sobie znaczenia znajomości zagadnień finansowychZobowiązać się do zaspokojenia osobistych potrzeb, pragnień, zainteresowań i celówŚwiadomość, że mogę wpływać na ludzi i sytuacje na lepsze

Jako ćwiczenie samooceny dla tego WebQuestu, proszę odpowiedzieć na następujące pytania:

  • Jakie były niektóre z najciekawszych odkryć, których dokonałem podczas pracy nad tym projektem? Na temat problemu? O sobie? O innych?
  • Jakie były niektóre z moich najtrudniejszych momentów i jak udało mi się je przezwyciężyć?
  • Jakie były moje najmocniejsze momenty nauki i dlaczego?
  • Czy moje kamienie milowe i cele zostały w większości osiągnięte i jak bardzo od nich odbiegałem, jeśli w ogóle?
  • Co zrobiłbym inaczej, gdybym miał podejść do tego samego problemu ponownie?

I wypełnij quiz samooceny, który można znaleźć pod adresem:

Q1. Budżet projektu jest narzędziem wykorzystywanym przez kierowników projektów do oszacowania całkowitego kosztu projektu.

  1. True
  2. Fałszywy

Q2. Dlaczego budżet projektu jest ważny?

  1. Pozwala kierownikowi projektu na efektywne zarządzanie kosztami projektu
  2. Pozwala to kierownikowi projektu określić, ile projekt będzie prawdopodobnie kosztował.
  3. To właśnie ona napędza finansowanie projektów
  4. Wszystkie powyższe

Q3. Znajomość zagadnień finansowych to umiejętność wykorzystania podstawowych pojęć ekonomicznych do podejmowania decyzji dotyczących zarabiania, oszczędzania, wydawania i dzielenia się pieniędzmi.

  1. True
  2. Fałszywy

Q4. Aby opracować budżet projektu, należy wziąć pod uwagę tylko kategorie kosztów: koszty pośrednie i koszty bezpośrednie.

  1. True
  2. Fałszywy

Q5. Szacowanie Analogiczne wykorzystuje średnią ważoną z trzech szacunków – najlepszego przypadku, najbardziej prawdopodobnego przypadku i najgorszego przypadku – aby uzyskać większy stopień kontroli nad sposobem obliczania wartości zadania lub działania.

  1. True
  2. Fałszywy

PODSUMOWANIE

Wykonując to zadanie, nauczyliście się skuteczności lekcji życia, jaką jest budżetowanie. Cały proces skupiał się na tym, jak opracować budżet projektu poprzez podjęcie decyzji o kategoriach kosztów, które muszą być uwzględnione oraz poprzez oszacowanie kwoty pieniędzy potrzebnej na każdą kategorię kosztów, aby projekt został zrealizowany z sukcesem.  Wreszcie, nauczyłeś się jak zaprezentować swój pomysł kolegom, aby przekonać ich do swojego projektu.

Wspaniale! Z nową wiedzą i zrozumieniem, które posiadasz, jesteś gotowy wyruszyć w świat biznesu i zmierzyć się z nowym rodzajem wyzwania?

„Pieniądze są tylko narzędziem. Zabierze cię tam, gdzie chcesz, ale nie zastąpi cię jako kierowcy”Ayn Rand

PYTANIA DO PROWADZĄCYCH SZKOLENIA

Pytania, które trener może wykorzystać podczas dyskusji w całej klasie, aby omówić ten WebQuest:

  • Jaką nową wiedzę i umiejętności zdobyłeś? Wymień 3 najważniejsze z nich.
  • Czy podobał Ci się cały proces pracy z tym WebQuestem i tworzenie produktu końcowego, Twojej prezentacji?
  • Co byś poprawił w swojej pracy, gdybyś miał więcej czasu?
  • Czy wyobrażasz sobie wykorzystanie tego, czego się nauczyłeś w przyszłości?
  • Czy jesteś dumny z efektów swojej pracy? Czy możesz sobie wyobrazić stworzenie własnej firmy i wykorzystanie poznanych narzędzi budżetowych?