Section 1

WPROWADZENIE

Witamy w Kompendium Wyzwań Rozwoju Umiejętności Przedsiębiorczych Game-Changer’s WebQuest! „Building Emotionally Intelligent Teams” WebQuest, odnosi się do obszaru kompetencji „Into Action” w EntreComp Framework i pomoże Ci rozwinąć wiedzę i umiejętności w zakresie kompetencji kluczowej „Working with Others”.

Jeśli nie jesteś pewien, czym jest inteligencja emocjonalna (EI), to trafiłeś we właściwe miejsce. Jeśli uważasz, że IQ jest ważniejsze, możesz być zaskoczony tym, czego dowiesz się z tego WebQuestu, ponieważ coraz więcej głosów przemawia za tym, że Inteligencja Emocjonalna jest ważniejsza dla naszego sukcesu niż inteligencja poznawcza.

Chociaż istnieje wiele rodzajów inteligencji, ludzie są zazwyczaj najbardziej zaznajomieni z IQ, ponieważ jest to typ, do którego najczęściej odnosi się słowo „inteligencja”. Jest to również typ, który jest najczęściej mierzony za pomocą testów. Inteligencja emocjonalna jest jednak tym, czego używamy, kiedy wczuwamy się w sytuację współpracowników, prowadzimy głębokie rozmowy na temat naszych relacji ze znaczącymi osobami lub próbujemy poradzić sobie z niesfornym dzieckiem. Pozwala nam ona łączyć się z innymi, lepiej rozumieć samych siebie i prowadzić bardziej autentyczne, zdrowe i szczęśliwe życie.

Inteligencja emocjonalna może wnieść wiele w miejscu pracy, ponieważ coraz więcej badań łączy ją z tworzeniem silnych więzi i relacji interpersonalnych wśród pracowników w miejscu pracy i naukowo dokumentuje pozytywną korelację inteligencji emocjonalnej z pomyślnymi wynikami organizacji.

Gratulacje! Ukończyłeś to krótkie wprowadzenie, które dostarczy Ci cennych informacji na temat „Budowania inteligentnych emocjonalnie zespołów”. Więcej WebQuestów znajdziesz na stronie projektu pod adresem: https://gamechanger-project.eu

ZADANIA

Pracujesz w start-upie zajmującym się zaawansowanymi technologiami. Start-up ten ma opracować aplikację, która ułatwi życie wielu osobom żyjącym z niewidomością lub niedowidzeniem. Budżet projektu wynosi 500.000 €, co oznacza, że jest to złożony projekt, który wymaga dobrze zorganizowanego i sprawnie współpracującego zespołu. Niektórzy członkowie zespołu będą pracownikami, którzy obecnie pracują w firmie, ale musisz również pozyskać nowy personel.

Niedawno przeczytałeś książkę na temat znaczenia umiejętności miękkich w budowaniu zespołu i efektywnej pracy z innymi. Znaczna część tej książki dotyczyła Inteligencji Emocjonalnej. Postanawiasz więc poszukać i dowiedzieć się więcej na temat znaczenia Inteligencji Emocjonalnej w zespołach. Aby poznać jej wymiary, sposoby osiągania kompetencji emocjonalnych, jej znaczenie i stworzyć prezentację PowerPoint, aby podzielić się swoimi odkryciami i nowo nabytą wiedzą na ten temat z nowo powstałym zespołem projektowym.

Podczas opracowywania tej prezentacji będziesz pracować samodzielnie, ale na niektórych etapach tej podróży będziesz musiał współpracować z kolegami, aby zapewnić, że prezentacja będzie wyczerpująca, wyjaśniająca i informacyjna.

PROCES

Krok 1: Co to jest Inteligencja Emocjonalna?

Nadszedł czas, aby zacząć zgłębiać wiedzę na temat inteligencji emocjonalnej (zwanej również ilorazem emocjonalnym lub EQ). Ale najpierw musisz wyjaśnić swoim kolegom z zespołu treść tego terminu. Musisz wyjaśnić znaczenie emocji, zanim zaczniesz mówić o EI. Należy pamiętać, że wszystko, co widzimy, słyszymy, wąchamy, smakujemy i dotykamy przechodzi przez nas w formie sygnałów elektrycznych, wędrując od komórki do komórki, aż w końcu dociera do naszego mózgu. Oznacza to, że każdy sygnał jest doświadczany emocjonalnie, zanim jeszcze zostanie doświadczony racjonalnie. W rzeczywistości, to właśnie nasze emocje, w połączeniu z racjonalnym myśleniem, pozwoliły istotom ludzkim na ewolucję i rozkwit w taki sposób, w jaki to zrobiliśmy.

Bez naszych emocji, bez naszych odczuć strachu, złości, szczęścia, smutku i wstydu (naszych 5 podstawowych emocji) być może nie zaszlibyśmy tak daleko jako gatunek. Problem leży w niezdolności wielu z nas z pozwalając nasze emocjonalne i racjonalne mózgi do komunikowania się skutecznie. Znajdź w poniższym linku definicję EI, początkowo wprowadzoną przez Petera Salovey’a, wraz z jego kolegą Johnem Mayerem, który w 1990 roku przedstawił jedną z pierwszych formalnych teorii inteligencji emocjonalnej: www.verywellmind.com/what-is-emotional-intelligence-2795423.

Obejrzyj poniższy film na temat istoty inteligencji emocjonalnej:

A ten dokument pomoże Ci zdobyć głębszą wiedzę na temat tego, czym jest Inteligencja Emocjonalna:

Bardzo ważne jest również zrozumienie różnic i zależności pomiędzy IQ a IE (lub EQ) oraz dowiedzenie się, co jest ważniejsze w określaniu sukcesu życiowego poprzez przeczytanie poniższego artykułu: https://www.verywellmind.com/iq-or-eq-which-one-is-more-important-2795287

Krok 2: Jakie są wymiary inteligencji emocjonalnej?

Teraz, kiedy już wiesz, czym jest EI, musisz zagłębić się w temat i dowiedzieć się, jak działa w codziennym życiu. Zauważ, że nie długo po tym, jak Salovey i Mayer wprowadzili inteligencję emocjonalną do świata, jak czytałeś wcześniej, inni badacze i psychologowie zaczęli z nią biegać. W oparciu o Daniela Golemana, psychologa, który w 1995 roku wydał bestsellerową książkę „Inteligencja emocjonalna”, a w 1998 roku kolejną znaną książkę pod tytułem „Praca z inteligencją emocjonalną”, środowisko naukowe uświadomiło sobie pięć wymiarów EI:

1. Samoświadomość
2. Samoregulacja
3. Motywacja własna lub wewnętrzna
4. Empatia
5. Umiejętności społeczne.

Więcej informacji można znaleźć na stronie:

Jeśli jesteś zainteresowany bardziej szczegółowym spojrzeniem, sprawdź poniższy link:

www.stephanehaefliger.com/campus/biblio/017/17_39.pdf

Bardzo dobrym filmem podsumowującym EI jest ten: www.youtube.com/watch?v=3-jzWFQLopk

A kilka praktycznych przykładów inteligencji emocjonalnej przedstawia ten animowany filmik:

https://www.youtube.com/watch?v=2CagtxGu-GA.

W 2002 roku wymiary Golemana zostały przeprojektowane i podsumowane w następujące cztery domeny:

Krok 3: Czy inteligencja emocjonalna jest ważna na poziomie osobistym?

Teraz powinieneś zdać sobie sprawę, że to nie najmądrzejsi ludzie odnoszą największe sukcesy i są najbardziej spełnieni w życiu. Inteligencja intelektualna sama w sobie nie wystarczy, aby ktoś odniósł sukces w życiu. Po tym wszystkim, prawdopodobnie znasz ludzi, którzy są akademicko genialni, a jednak nie odnoszą sukcesów w pracy lub w swoich osobistych relacjach. Oczywiście, Twoje IQ może pomóc Ci uzyskać dobre oceny i ukończyć studia z tytułem doktora, ale to Twoja EI pomoże Ci opanować stres i emocje w obliczu egzaminów końcowych. Dosłownie, inteligencja emocjonalna ma istotny wpływ na każdą część Twojego życia. Oto cztery obszary, na które może mieć wpływ:

1) Twoja wydajność w pracy

Inteligencja emocjonalna może pomóc Ci doskonalić się w karierze, przezwyciężyć presję w miejscu pracy, a także przewodzić i motywować innych. W rzeczywistości, wiele firm uważa obecnie inteligencję emocjonalną za równie ważną jak zdolności techniczne i wymaga przeprowadzenia testów EQ przed zatrudnieniem.

2) Twoje zdrowie fizyczne

Oczywiste jest, że jeśli nie jesteś w stanie kontrolować poziomu stresu, może to prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Niekontrolowany stres może podnieść ciśnienie krwi, stłumić układ odpornościowy, zwiększyć ryzyko zawału serca i udaru mózgu, a nawet przyspieszyć proces starzenia się. Pierwszym krokiem do poprawy inteligencji emocjonalnej jest nauczenie się, jak rozładować stres.

3) Twoje zdrowie psychiczne

Niekontrolowany stres może również wpłynąć na twoje zdrowie psychiczne, czyniąc cię podatnym na lęk i depresję. Jeśli nie jesteś w stanie zrozumieć i zarządzać swoimi emocjami, będziesz również otwarty na wahania nastroju, podczas gdy niezdolność do tworzenia silnych związków może sprawić, że będziesz czuł się samotny i odizolowany.

4) Twoje związki

Poprzez zrozumienie swoich emocji i sposobów ich kontrolowania, jesteś w stanie lepiej wyrazić to, co czujesz i zrozumieć, co czują inni. Pozwala to na bardziej efektywną komunikację i tworzenie silniejszych relacji, zarówno w pracy, jak i w życiu osobistym.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, dlaczego inteligencja emocjonalna ma znaczenie, polecamy przeczytanie tych artykułów:

Uzupełniające testy inteligencji emocjonalnej mogą zaoferować cenny wgląd w Twoje umiejętności EQ. Oceniając własną inteligencję emocjonalną i ucząc się, jak być bardziej świadomym własnych emocji i emocji ludzi wokół siebie, nauczysz się lepiej radzić sobie ze stresem, skuteczniej komunikować, empatyzować z innymi i być silniejszym liderem.

Poniżej znajduje się kilka dodatkowych źródeł, w których możesz ocenić swoje umiejętności EQ:

Krok 4: Podziel się swoimi spostrzeżeniami z kolegami

Wybierz dwóch członków nowo utworzonego zespołu projektowego i przedstaw w skrócie swoje ustalenia. Postaraj się uzyskać ich opinie na temat dotychczasowych badań, aby sprawdzić, czy jesteś na właściwej drodze do osiągnięcia celu. Prezentacja ta będzie miała charakter nieformalny. Możesz jednak wykorzystać swoje notatki i niektóre artykuły lub filmy, które już przeczytałeś i obejrzałeś, a także przygotować kilka pytań z wyprzedzeniem, aby uzyskać informacje zwrotne, które pomogą Ci rozwinąć prezentację. W związku z tym, sprawdź następujące strony internetowe, które mogą pomóc Ci w przygotowaniu się do tej sesji:

Czy po zebraniu ich opinii czujesz, że zrobiłeś jakiś postęp? Czy jest coś, co powinieneś zmienić, lub przeprowadzić dodatkowe badania na pewne tematy?

Jeśli wszystko jest w porządku, przejdź do następnego kroku!

Krok 5: Wspólnie z kolegami zbadajcie, dlaczego IE w zespołach jest ważny

Twoi współpracownicy zostali poinformowani o tym, czym jest inteligencja emocjonalna i jak działa, głównie na poziomie osobistym. Teraz nadszedł czas, aby rozpocząć współpracę z nimi w celu zbadania, dlaczego IE w zespołach jest równie ważna! W trakcie tego procesu postaraj się odpowiedzieć na następujące pytania:

  • Co to jest praca zespołowa?
  • Dlaczego zespoły potrzebują Inteligencji Emocjonalnej?
  • Czym jest inteligencja emocjonalna grupy?
  • Czego wymaga Inteligentna Emocjonalnie Praca Zespołowa?
  • W jaki sposób inteligencja emocjonalna zwiększa produktywność zespołu?

podczas czytania poniższych artykułów:

Jednym ze sposobów odpowiedzi na powyższe pytania jest zastosowanie metody ideacyjnej. Jest ich wiele, ale dwie są najczęściej stosowane do szybkiego rozwoju pomysłów:

  1. Burza mózgów: na każde pytanie, na które należy odpowiedzieć, przeznacz 10 minut. W tym czasie każdy z członków grupy powinien zaproponować jak najwięcej nowych, spontanicznych pomysłów, odpowiadając jednocześnie po kolei na zadane pytania. Od początku należy zdecydować, kto będzie zapisywał pojawiające się pomysły. Wykorzystaj do tego celu tablicę lub dużą kartkę papieru!  
  2. Alternatywnie, możesz użyć Brainwriting: postępujesz według tej samej procedury, ale zamiast głośno proponować nowe pomysły, każdy z członków zespołu zapisuje je na kartce papieru.

Po uzyskaniu wszystkich możliwych odpowiedzi na pytania, zdecydujcie wspólnie, które odpowiedzi są najlepsze i stwórzcie listę. Lista ta zostanie wykorzystana w Waszym produkcie końcowym – prezentacji!

Krok 6: Stwórz i przedstaw swoją prezentację!

Podziękuj kolegom za ich wkład i przygotuj się do ostatniego kroku! Prezentacja powinna mieć strukturę, aby zawierała wszystkie potrzebne informacje, w tym listę pomysłów opracowaną w piątym kroku. Teraz nadszedł czas, aby zająć się aspektami projektowymi związanymi z tworzeniem prezentacji cyfrowej. Musisz podjąć decyzję o kolorach, jakich użyjesz, czcionkach i ich rozmiarze. W jaki sposób zaprezentujesz swoje wyniki? Za pomocą wypunktowań czy wysokiej jakości zdjęć i wykresów royalty free? Aby uzyskać kilka bardzo pomocnych wskazówek i podpowiedzi dotyczących projektowania prezentacji, odwiedź stronę:

Nie zapomnij mądrze zarządzać swoim czasem! Niech Twoja prezentacja będzie prosta, krótka i na temat! W kreatywny sposób przedstaw wyniki swoich badań z etapów 1-5. Przygotuj się dobrze, aby pokazać, że jesteś „ekspertem” w dziedzinie EI i możesz odpowiedzieć na jak najwięcej pytań dotyczących tego interesującego tematu! Pamiętajcie o celu końcowym! Poinformuj swoich kolegów o znaczeniu Inteligencji Emocjonalnej w zespołach!

Oczywiście, byłoby wspaniale mieć możliwość wygłoszenia tej prezentacji twarzą w twarz, ale bądź przygotowany również na wygłoszenie jej na odległość, używając Skype’a lub innej platformy komunikacyjnej typu open source! Tutaj znajdziesz kilka wskazówek dotyczących skutecznego prowadzenia prezentacji online oraz kilka alternatywnych platform, których możesz użyć:

Nie zapomnij też upewnić się wcześniej, że wszystkie osoby biorące udział w telekonferencji mają zainstalowane odpowiednie oprogramowanie i są dostępne w proponowanym czasie!

Powodzenia!

OCENA

Wykonując to ćwiczenie, zdobędziesz następującą wiedzę, umiejętności i postawy:

WiedzaUmiejętnościPostawy
Podstawowa wiedza na temat tego, czym jest Inteligencja EmocjonalnaPodstawowa wiedza o wartości podejmowania wyzwań i doprowadzania ich do końca. Wiedza faktograficzna na temat refleksyjnej praktyki w pracy grupowej. Wiedza faktograficzna na temat znaczenia Inteligencji Emocjonalnej w zespołach.Identyfikacja kluczowych wymiarów Inteligencji EmocjonalnejWymień powody, dla których Inteligencja Emocjonalna jest ważna w pracy zespołowej.Dostrzeganie roli moich emocji, postaw i zachowań w kształtowaniu postaw i zachowań innych ludzi i odwrotnie. Stosuj empatię wobec innychLepiej komunikować się z innymi i rozwiązywać konflikty.Asertywnie wyrażam pomysły tworzące wartość dla mnie lub mojego zespołu. Ćwiczenie szybkiego podejmowania decyzji w razie potrzeby poprzez pracę w grupie.Uczestniczyć w projekcie współpracy z rówieśnikami. Uczestniczyć w grupowych działaniach refleksyjnych w celu oceny wartości uczenia się.Refleksja i ocena osiągnięć i porażek oraz wyciąganie wniosków z przeszłych doświadczeń.Gotowość do podejmowania wyzwań. Świadomość znaczenia motywacji w ukończeniu wyzwania. Świadomość znaczenia Inteligencji Emocjonalnej w zespołach Zwiększony szacunek dla znaczenia pokonywania wyzwań w budowaniu charakteru. Większe poszanowanie wartości różnorodności jako potencjalnego źródła pomysłów i możliwości. Otwartość na angażowanie się w uczenie się od rówieśników i współpracę z nimi. Chęć dzielenia się wiedzą i wspierania rówieśników w nauce. Gotowość do refleksji nad uczeniem się w celu określenia jego wartości.

Jako ćwiczenie samooceny dla tego WebQuestu, proszę odpowiedzieć na następujące pytania:

  • Jakie były niektóre z najciekawszych odkryć, których dokonałem podczas pracy nad tym projektem? Na temat problemu? O sobie? O innych?
  • Jakie były niektóre z moich najtrudniejszych momentów i jak udało mi się je przezwyciężyć?
  • Jakie były moje najmocniejsze momenty nauki i dlaczego?
  • Jak dobrze ja i mój zespół komunikowaliśmy się ogólnie?
  • Czy moje kamienie milowe i cele zostały w większości osiągnięte i jak bardzo od nich odbiegałem, jeśli w ogóle?
  • Co zrobiłbym inaczej, gdybym miał podejść do tego samego problemu ponownie?

I wypełnij quiz samooceny, który można znaleźć pod adresem:

Q1. Inteligencja emocjonalna, choć ukształtowana przez doświadczenia z dzieciństwa, może być wzmacniana przez cały okres dorosłości – z natychmiastowymi korzyściami dla naszego zdrowia, naszych związków i naszej pracy.

  1. Fałszywy
  2. True

Q2. Wybierz jeden wymiar, który jest nieistotny z punktu widzenia Inteligencji Emocjonalnej.

  1. Samoświadomość
  2. Samoregulacja
  3. Samomotywacja
  4. Empatia
  5. Intuicja
  6. Umiejętności społeczne

Q3. Czy to możliwe, aby członkowie zespołu o wysokim IQ nie radzili sobie, podczas gdy inni o skromnym IQ radzili sobie zaskakująco dobrze?

  1. Tak
  2. Nie

Q4. Które z poniższych zjawisk jest przykładem niskiej inteligencji emocjonalnej w miejscu pracy?

  1. Umiejętność postawienia się w sytuacji innego współpracownika
  2. Być zachęcającym
  3. Wykazuje mało empatii dla innych współpracowników
  4. Kompromis podczas konfliktu

Q5. Aby zbudować inteligentny emocjonalnie i produktywny zespół, potrzebujesz lidera o wysokim IQ.

  1. Mit
  2. Fakt

PODSUMOWANIE

Przeżyłeś właśnie cały proces tworzenia prezentacji, która miała na celu poinformowanie Twoich kolegów z zespołu o ekscytującym temacie „Budowanie Inteligentnych Emocjonalnie Zespołów”. Podczas tej podróży musiałeś przeprowadzić dogłębne badania, aby dowiedzieć się więcej na temat tego, czym jest inteligencja emocjonalna, jak można ją wzmocnić, jak wpływa na każdy aspekt naszego codziennego życia i jak przyczynia się do tworzenia udanych zespołów. Dodatkowo nauczyliście się, jak prezentować swoje pomysły i wyniki badań w profesjonalny i efektywny sposób. Zostaliście również przeszkoleni w krytycznym i kreatywnym myśleniu oraz we współpracy i komunikacji z kolegami z zespołu.

Gratulacje! Teraz jesteś ekspertem w budowaniu zespołów inteligentnych emocjonalni. Pracując nad swoimi pomysłami biznesowymi i tworząc zespoły robocze, nigdy nie zapominaj o wspieraniu swoich kolegów z zespołu w zrozumieniu znaczenia Inteligencji Emocjonalnej i stosowaniu wszystkich najlepszych praktyk, aby stać się emocjonalnie inteligentnym!

„Nasze uczucia nie są tam, aby być odrzucone lub pokonane. Są po to, aby je zaangażować i wyrazić z wyobraźnią i inteligencją.” – T.K. Coleman

PYTANIA DO PROWADZĄCYCH SZKOLENIA

Pytania, które trener może wykorzystać podczas dyskusji w całej klasie, aby omówić ten WebQuest:

  • Jaką nową wiedzę i umiejętności zdobyłeś? Wymień 3 najważniejsze z nich.
  • Czy podobał Ci się cały proces pracy z tym WebQuestem i tworzenie produktu końcowego, Twojej prezentacji?
  • Co byś poprawił w swojej pracy, gdybyś miał więcej czasu?
  • Czy czujesz, że zostałeś sprawiedliwie oceniony przez swoich kolegów podczas sesji informacji zwrotnej?
  • Czy wyobrażasz sobie wykorzystanie tego, czego się nauczyłeś w przyszłości?
  • Czy jesteś dumny z efektów swojej pracy? Czy wyobrażasz sobie stworzenie własnej firmy i wykorzystanie EI w swoich zespołach?

Section 2

WPROWADZENIE

Witamy w Kompendium Wyzwań Rozwoju Umiejętności Przedsiębiorczych Game-Changer’s WebQuest! „Developing a Successful Networking Plan” WebQuest, odnosi się do obszaru kompetencji „Into Action” w ramach EntreComp Framework i pomoże Ci rozwinąć wiedzę i umiejętności w zakresie kompetencji kluczowej „Working with Others”.

Networking to działanie lub proces interakcji z innymi w celu wymiany informacji i rozwijania kontaktów zawodowych lub społecznych. Jest to system, który będzie promował Ciebie, Twój zespół i Twoją pracę. Jeśli ludzie nie znają Twojego nazwiska, Twój biznes nie wystartuje. Ludzie sprawiają, że firmy odnoszą sukces, czy to inwestorzy, partnerzy, promotorzy czy nawet klienci. Skuteczny networking nie polega na tym, co wiesz, ale na tym, kogo znasz.

Networking to proces tworzenia grupy znajomych i współpracowników oraz utrzymywania jej w aktywności poprzez regularną komunikację dla obopólnych korzyści. Networking opiera się na pytaniu „Jak mogę pomóc?”, a nie na „Co mogę dostać?”.

Networking jest integralną częścią strategicznego pozycjonowania siebie i swojej firmy w celu osiągnięcia przyszłego sukcesu.

Gratulacje! Ukończyłeś to krótkie wprowadzenie, które dostarczy Ci cennych informacji na temat „Budowania inteligentnych emocjonalnie zespołów”. Więcej WebQuestów znajdziesz na stronie projektu pod adresem: https://gamechanger-project.eu

ZADANIA

Jesteś nowym przedsiębiorcą. Prowadzisz firmę w dziedzinie przemysłu kreatywnego, która rozwija różne produkty cyfrowe, takie jak prezentacje wideo do promowania pomysłów i firm innych osób. Zdajesz sobie sprawę, że musisz znaleźć nowych klientów, aby Twoja firma była opłacalna i dobrze prosperowała. Zdajesz sobie sprawę z faktu, że aby dotrzeć do potencjalnych klientów musisz rozszerzyć swoją sieć. Ale nie wiesz jak to zrobić. Dzielisz się swoimi przemyśleniami i wyzwaniem, przed którym stoisz, z przyjacielem, który wziął już kilka lekcji na temat networkingu biznesowego i opracował już zwycięski plan networkingu dla swojej firmy. On/ona radzi Ci, że aby osiągnąć swój cel, musisz również opracować plan networkingowy.    

Wyjaśnia, że networking polega na nawiązywaniu kontaktów z inwestorami, przedsiębiorcami i klientami. Jesteś jednak nowy w branży biznesowej i nie wiesz, jak rozpocząć networking. Wiesz, że będziesz musiał wykazać się umiejętnościami technicznymi, przeprowadzając badania na temat różnych rodzajów networkingu na świecie oraz sprawdzając, które firmy i osoby byłyby zainteresowane Twoim pomysłem. Oczekuje się również, że będziesz musiał podnieść swoje umiejętności komunikacyjne, ponieważ planujesz podchodzić do firm i mieć interakcję twarzą w twarz z ludźmi.

Zaczynasz więc badać temat „Networking w biznesie”, mając za ostateczny cel stworzenie planu networkingowego swojej nowo powstałej firmy i przedstawienie go swojemu doświadczonemu przyjacielowi w tej dziedzinie, aby mógł się z nim zapoznać i pomóc Ci go skutecznie wdrożyć.

PROCES

Krok 1: Co to znaczy praca w sieci?

Aby opracować udany plan networkingowy, trzeba najpierw zrozumieć, co oznaczają terminy „networking” i „networking biznesowy”. Znajdź kilka ich definicji w poniższych linkach:

Nie ma tylko jednego sposobu na nawiązywanie kontaktów. Specjaliści biznesowi, którzy nie mają zbyt wiele wolnego czasu, często zadają sobie pytanie, które grupy networkingowe przynoszą największe korzyści. Istnieje pięć głównych typów grup, a to, które z nich sprawdzą się najlepiej, zależy od branży, w której działają oraz perspektyw, które chcą poznać. Najbardziej znane typy to:

  • Sieci kontaktów dorywczych
  • Silne sieci kontaktów
  • Kluby służby publicznej
  • Stowarzyszenia zawodowe
  • Sieci mediów internetowych/społecznościowych

Aby dowiedzieć się więcej na temat różnych typów sieci, kliknij na następujący link: https://www.entrepreneur.com/article/302630.

Nie ma wątpliwości, że networking jest niezbędny dla rozwoju Twojej kariery i biznesu. Zapoznaj się z poniższymi artykułami, aby przekonać się o znaczeniu networkingu dla tworzenia i rozwijania nowo powstałego biznesu:

Nawiązanie z kimś kontaktu to podstawa budowania silnej sieci kontaktów. Ale gdzie można nawiązać te kontakty i jak dotrzeć do odpowiednich osób? Przejrzyj poniższe strony internetowe, aby zobaczyć, co polecają do budowania sieci kontaktów:

Krok 2: Jak zaplanować swoją podróż po sieci biznesowej

Jako nowy przedsiębiorca masz na uwadze, że aby odnieść sukces, musisz opracować skuteczny plan marketingowy. Zastanawiasz się, jak możesz promować swoją propozycję wartości, swoje produkty i usługi oraz jak przedstawić swoją markę potencjalnym klientom. Ale bardzo ważne jest, aby włączyć do swojego planu marketingowego strategie i działania związane z budowaniem sieci kontaktów biznesowych. Innymi słowy, musisz opracować plan sieciowy, który zawiera Twoją wizję i plan wokół tego, jak zamierzasz ustanowić lepsze połączenia dla rozwoju Twojej firmy.

Odwiedź następujące strony internetowe, aby uzyskać informacje na temat planowania sieci kontaktów biznesowych:

Krok 3: Cel i zadania planu sieciowego

Teraz jesteś gotowy, aby rozpocząć swoją podróż i opracować zwycięski plan networkingowy!

Weź kilka czystych kartek i długopisów lub skorzystaj z komputera i zacznij od zdefiniowania celu i założeń swojego planu sieciowego.

Zanim zdecydujesz, jaki jest cel i założenia Twojego planu networkingowego, poznaj definicje terminów: „cel” i „cel”:

Zanim spotkasz się z ludźmi, najpierw zastanów się, co chcesz osiągnąć. Zadaj sobie następujące pytania: (Upewnij się, że zapisujesz swoje odpowiedzi).

  • Gdzie chcesz się udać ze swoim pomysłem na biznes?
  • Dlaczego chcesz poznawać nowych ludzi i wchodzić z nimi w interakcje?
  • Co chcesz zyskać dzięki temu planowi networkingowemu?

Myśląc o swoim celu, spójrz na poniższy artykuł, aby dowiedzieć się, co dokładnie musisz zawrzeć w swoim oświadczeniu o celu: https://womensbusinessnetwork.ca/w2w/networking-plan/. I nie zapomnij! Cel” nie jest czymś zbyt konkretnym i szczegółowym. To jest jak Twoja wizja sieci.

Kiedy masz już gotowy cel swojego planu networkingowego, spróbuj odpowiedzieć na poniższe pytanie, aby zdefiniować swoje cele:   

  • Jak zamierzasz osiągnąć swój cel?

To pytanie pomoże Ci zdefiniować cele, czyli drogę, którą będziesz podążać, aby osiągnąć swój cel. Cele są konkretne i powinny być SMART:

https://www.professionalacademy.com/blogs-and-advice/what-are-smart-objectives-and-how-do-i-apply-them.

Kliknij na poniższy link, aby zobaczyć kilka przykładów celów sieciowych:

https://www.marketingdonut.co.uk/sales/sales-lead-generation/create-an-effective-networking-strategy

Innym słowem, które jest używane zamiast „cele” jest „cele”. To jest dokładnie to samo!

Zapisując swoje cele, upewnij się, że są one bardzo konkretne. Cele to kroki, które należy podjąć, aby osiągnąć swój cel.

Po przygotowaniu odpowiedzi na każde z wyżej wymienionych pytań, przejrzyj je. Upewnij się, że są one realistyczne. Twój cel jest metą, ale musisz jeszcze oczyścić drogę, aby do niego dotrzeć i tu pojawiają się cele. Przeanalizuj te pomysły z przyjacielem lub kolegą z pracy. Posiadanie drugiej lub trzeciej opinii to świetny sposób, aby usłyszeć, czy Twoje pomysły są atrakcyjne, czy też wymagają jeszcze trochę pracy. Niektórzy ludzie myślą o wiele za mało, podczas gdy inni myślą nieosiągalnie dużo. Nie bój się zmieniać swoich odpowiedzi. Czasami cele trzeba dopracować, aby stały się bardziej osiągalne.

Krok 4: Strategie budowania sieci kontaktów

Główne pytanie, na które należy sobie odpowiedzieć w tym kroku to: Z kim muszę się spotkać, aby osiągnąć moje cele i założenia networkingowe?

Po ustaleniu celu i zadań, nadszedł czas na zbadanie ludzi, z którymi chcesz się skontaktować. Networking polega na nawiązywaniu połączeń i tworzeniu kontaktów. W tym kroku zrozumiesz, jak ważne są badania, sprawdzanie najbardziej wpływowych i używanych wykresów mediów społecznościowych oraz różnych wydarzeń, w których biorą udział Twoje kontakty.

Dlaczego badania są ważne? Kliknij na poniższe linki, aby znaleźć odpowiedzi:

Od 2010 r. wykorzystanie mediów społecznościowych na świecie stale rośnie. Kliknij na następujący link, aby zobaczyć statystyki: https://www.statista.com/statistics/278414/number-of-worldwide-social-network-users/. Niektórzy ludzie używają tych stron dla biznesu, inni dla osobistej przyjemności, a jeszcze inni dla obu tych celów. Aby opracować skuteczną strategię networkingową, musisz przeprowadzić badania na temat biznesu i ludzi, z którymi chcesz nawiązać kontakt. Twój pierwszy wybór biznesu/ludzi nie zawsze musi być tym właściwym. Badania są przewodnikiem, który pomoże Ci znaleźć odpowiedni biznes/ludzi, którzy będą pasować do Ciebie i Twojego pomysłu.

Zanim skontaktujesz się z jakąkolwiek firmą lub osobą, zapisz co najmniej trzy firmy i/lub osoby, z którymi chcesz się skontaktować. Jeśli nie znasz nazwisk z głowy, przeprowadź wyszukiwanie w swojej aktualnej wyszukiwarce.

Informacje o firmach można znaleźć na stronach internetowych firm. Na stronach internetowych powinna znajdować się wyznaczona strona dla członków zespołu i tego, co firma robi. To jest, gdzie można znaleźć nazwiska osób, które można wyszukać następnie na mediach społecznościowych.

Kliknij na poniższe linki, aby zapoznać się ze statystykami dotyczącymi popularnych portali społecznościowych:

Po zapoznaniu się z popularnymi portalami społecznościowymi, przeprowadź spersonalizowane wyszukiwanie docelowych firm i osób. Konta osobiste nie zawsze mogą być dostępne (w zależności od ustawień prywatności), ale informacje na stronach biznesowych powinny być dostępne dla ogółu społeczeństwa. Na stronach firmowych, można znaleźć wydarzenia, które firmy są albo uczestniczących lub hosting.

Jeśli nie możesz znaleźć wydarzeń na mediach społecznościowych, sprawdź stronę internetową firmy. Tam również mogą być one zamieszczane.

Jeśli nie wiesz, co firma rozmawiać, przeprowadzić wyszukiwanie zdarzeń z branży docelowej firmy w wyszukiwarce.

Kliknij na poniższe linki, aby zobaczyć wydarzenia:

Przeszedłeś przez techniczny proces tworzenia udanego planu networkingowego. Poznałeś podstawy badań i wiedzę, którą powinieneś zdobyć przed spotkaniem z pożądanym kontaktem. W następnym kroku zajmiemy się umiejętnościami miękkimi, tj. umiejętnościami komunikacyjnymi, takimi jak interakcje twarzą w twarz.

Krok 5: Jak osiągnąć swój cel i cele?

W tym momencie powinieneś wiedzieć, z jakimi firmami i ludźmi chcesz rozmawiać, mieć na ich temat rozeznanie i wiedzieć, w jakich wydarzeniach uczestniczą lub je organizują. Następną częścią jest to, jak wchodzić z nimi w interakcje.

Powodem, dla którego warto badać wydarzenia zamiast umawiać się na spotkania, jest możliwość poznania pożądanych kontaktów na poziomie osobistym. Umówienie się na spotkanie stawia obie strony w pozycji profesjonalisty. Półprofesjonalne ustawienie stawia ludzi w pozycji, w której mogą osobiście poznać się nawzajem. Twoje pożądane kontakty nie chcą być nękane pracą poza biurem. Pozostaw po sobie dobre wrażenie. Znalezienie wspólnego zainteresowania stworzy więź między wami, skłaniając do ewentualnego kontaktu w przyszłości.

Chociaż można wchodzić w interakcje z ludźmi online, interakcje twarzą w twarz okazały się być bardziej skuteczne.

Kliknij na poniższe linki, aby dowiedzieć się więcej na temat interakcji twarzą w twarz i online:

Następnie dowiesz się o pierwszym wrażeniu.

Pierwsze wrażenie ma zasadnicze znaczenie przy opracowywaniu skutecznego planu networkingowego. Pomyśl o tym jak o próbie zdobycia idealnej pracy. W swoim planie, zanim jeszcze się z kimś skontaktujesz, przeanalizuj, jak będziesz z nim rozmawiać. Zwerbuj przyjaciela lub kolegę(ów), z którymi możesz to przećwiczyć.

Kliknij na poniższe linki, aby dowiedzieć się więcej o pierwszym wrażeniu:

Pierwsze wrażenie to sposób, w jaki się nosisz, tzn. jak chodzisz, mówisz, wyglądasz i mówisz. Pięćdziesiąt pięć procent wrażenia opiera się na naszym wyglądzie. Kiedy bierzesz udział w wydarzeniach, aby spotkać się z pożądanymi kontaktami, chcesz wyglądać i zachowywać się jak najlepiej.

Po zrobieniu pierwszego wrażenia ważne jest, abyś zebrał informacje kontaktowe od firmy lub osoby, czyli wizytówki. Dzięki wizytówce można nawiązać kontakt z wybraną osobą. To jest właśnie networking w najlepszym wydaniu – utrzymywanie kontaktów. Pozostawienie dobrego, niezapomnianego wrażenia skłania pożądany kontakt do ponownej rozmowy z Tobą, czy to za pośrednictwem poczty elektronicznej, telefonu czy osobiście. Jest to znane jako śledzenie.

Przeczytaj te artykuły, aby dowiedzieć się, jak nawiązać z kimś kontakt:

Sukces nie polega na podpisaniu umowy z pierwszą firmą, która się tobą zainteresuje; sukces polega na tym, że nie rezygnujesz ze swojego celu. Twoje cele mogą się zmienić, ale nie twój cel. Istnieje możliwość, że Twój pożądany kontakt może odrzucić Twój pomysł. Jednak to, że natrafiłeś na jedną blokadę nie oznacza, że musisz się zatrzymać. Pamiętaj, że w kroku 4 kazano Ci zapisać trzy nazwy firm lub osób, z którymi możesz spróbować się skontaktować. W tym momencie powinieneś wrócić do kroku 1 i powtórzyć kroki. Spróbuj, spróbuj i spróbuj ponownie, ale pamiętaj, aby utrzymać komunikację żywą z ludźmi i firmami, które już spotkałeś. Może się zdarzyć, że polecą Ci inną firmę, która będzie lepiej dopasowana do Ciebie i Twojego pomysłu.

Przeczytaj te artykuły, aby lepiej zrozumieć pojęcie sukcesu:

Jako ostatnią część tego kroku, przejrzyj jeszcze raz swoje cele i wymyśl jakieś kryteria sukcesu, które odpowiedzą na pytanie: „Skąd mam wiedzieć, kiedy odnoszę sukces?”.

Krok 6: Obecne i przyszłe możliwości nawiązywania kontaktów

Zawsze warto rozglądać się za możliwościami. W końcu nie chodzi o to, co wiesz, ale o to, kogo znasz, co podniesie cię w świecie biznesu. Główne pytanie, które powinieneś mieć na uwadze w tej części brzmi: „kogo już znam i czego chcę na przyszłość?”.

Rozważ to, masz kuzyna, który zna inwestora, który chce sfinansować rozpoczęcie działalności gospodarczej, twój przyjaciel zna influencer social media, który ma duże następujące i współpracownik szwagier jest CEO dla krajowej firmy. Co ci ludzie mają ze sobą wspólnego? Ty! Jesteś podłączony do każdego z tych osób, które zna kogoś w branży, że planujesz dołączyć. To jest to, co jest znane jako bieżąca okazja.

Aby opracować skuteczny plan budowania sieci kontaktów obecnie lub w przyszłości, musisz rozważyć wykorzystanie swoich zasobów, tj. połączeń, które już nawiązałeś osobiście lub online.

Kliknij na poniższy link, aby zdefiniować eksploatację:

Sporządź listę wszystkich osób, które już znasz i które mogą Ci pomóc w osiągnięciu celów Twojego planu networkingowego oraz w dotarciu do trzech osób, z którymi chcesz się spotkać (tych, które umieściłeś na swojej liście podczas pracy nad krokiem 4). Twoja lista może składać się z:

  • Koledzy z pracy (obecni lub byli)
  • Przyjaciele, rodzina, sąsiedzi
  • Starzy przyjaciele z czasów szkoły lub studiów
  • Dostawcy, klienci, odbiorcy
  • Ludzie, których spotkałem na szkoleniach i konferencjach
  • Ludzie, których znam z organizacji niezwiązanych z pracą
  • Osoby z mojej książki adresowej
  • zwolennicy Twittera, znajomi z Linkedin, znajomi z Facebooka lub znajomi z innych portali społecznościowych.

Teraz Twoim zadaniem jest wykorzystać tę sytuację lub nie.

Następnym krokiem jest zastanowienie się, czego chcesz w przyszłości.

Rozważ poniższe pytania dla przyszłego networkingu:

  • Do jakich organizacji mogę się teraz zwrócić?
  • Gdzie moi przyjaciele i współpracownicy nawiązują kontakty?
  • Jakie konferencje, szkolenia lub grupy projektowe szykują się w najbliższym czasie?
  • Które strony internetowe są najlepsze do nawiązywania kontaktów?

W następnej części tej sekcji przeprowadzisz ćwiczenie w formie pisemnej lub maszynopisu. Przeczytaj poniższe pytanie, a następnie zapoznaj się z instrukcją pod nim.

  • Kim są moi A-listers?
  • Gdzie i jak mam się z nimi spotkać?
  • Jak pozostać w kontakcie?

Kliknij na poniższe linki, aby zdefiniować A-listers:

Zapisz pięć do dziesięciu najlepszych osób lub firm, które uważasz za A-listers.

Następnie, odpowiedz na drugie pytanie. Gdybyś miał spotkać jedną z Twoich gwiazd A, gdzie byś ją spotkał? Wróć do umiejętności technicznych w kroku 4 i zapisz swoją odpowiedź. Druga część tego pytania dotyczy tego, jak masz się z nimi spotkać. Odwołaj się do umiejętności miękkich z kroku 5 i zapisz swoją odpowiedź.

Ostatnie pytanie dotyczy tego, w jaki sposób będziesz utrzymywać kontakt. Wróć do sekcji follow up w kroku 5 i zapisz swoją odpowiedź.

Krok 7: Przedstawienie planu networkingowego swojemu przyjacielowi

Przeszedłeś przez wszystkie kroki, które pomogły Ci stworzyć różne sekcje Twojego biznesowego planu networkingowego. W tym ostatnim kroku, zamierzasz przejść do tego, jak zaprezentować opracowany przez siebie plan networkingowy swojemu przyjacielowi, który ma doświadczenie w dziedzinie networkingu biznesowego.

Popularnym formatem do wykorzystania jest Microsoft Word PowerPoint. Inną opcją jest Prezi.

Kiedy tworzysz swoją prezentację, pamiętaj, aby była ona prosta. Zbytnie komplikowanie pomysłu sprawi, że stracisz słuchaczy.

Poniższe linki zawierają wskazówki dotyczące prezentacji:

To jest Twój produkt końcowy. Wykorzystaj umiejętności interakcji, które poznałeś, aby pomóc sobie w przygotowaniu się do prezentacji. Pamiętaj, że jeśli Ci się nie uda, wróć do deski kreślarskiej i próbuj, próbuj i jeszcze raz próbuj. W ten sposób osiągniesz sukces. Powodzenia!

OCENA

Wykonując to ćwiczenie, zdobędziesz następującą wiedzę, umiejętności i postawy:

WiedzaUmiejętnościPostawy
Teoretyczna wiedza na temat tego, czym jest networking biznesowy i dlaczego jest ważnyFaktyczna wiedza na temat różnych rodzajów metod sieciowych na świecie.Teoretyczna wiedza na temat tego, czym jest biznesowy plan sieciowyRzeczowa wiedza na temat sposobów prezentowania siebie potencjalnym kontaktom.Faktyczna wiedza na temat sposobu analizowania potrzeb z udziałem odpowiednich zainteresowanych stronZdefiniuj pojęcie sieci kontaktów biznesowychOpracuj skuteczny plan tworzenia sieci kontaktów biznesowychWykorzystanie metod i technik do rozszerzenia sieci biznesowejWykorzystuję swoją sieć kontaktów, aby znaleźć odpowiednich ludzi do pracy nad moim (lub mojego zespołu) działaniem tworzącym wartość. Proaktywne nawiązywanie kontaktów z właściwymi osobami wewnątrz i na zewnątrz mojej organizacji w celu wspierania działań tworzących wartość dla mnie (lub mojego zespołu) (np. na konferencjach lub w mediach społecznościowych). Zaprojektuj skuteczne procesy budowania sieci różnych lub nowych interesariuszy i utrzymywania ich zaangażowania.Wykorzystanie ważnych umiejętności komunikacyjnych w celu dotarcia do ludzi z sektora biznesowegoSprawdź ludzi i firmy w Internecie.Kontynuuj działania po interakcji z potencjalnym kontaktem.Docenianie zarówno sukcesów, jak i porażek Świadomość różnych potrzeb różnych ludzi Otwartość na inwestowanie w rozwój wartościowych kontaktów i/lub pielęgnowanie tych już istniejących

Jako ćwiczenie samooceny dla tego WebQuestu, proszę odpowiedzieć na następujące pytania:

  • Jakie były niektóre z najciekawszych odkryć, których dokonałem podczas pracy nad tym projektem? Na temat problemu? O sobie? O innych?
  • Jakie były niektóre z moich najtrudniejszych momentów i jak udało mi się je przezwyciężyć?
  • Jakie były moje najmocniejsze momenty nauki i dlaczego?
  • Czy moje kamienie milowe i cele zostały w większości osiągnięte i jak bardzo od nich odbiegałem, jeśli w ogóle?
  • Co zrobiłbym inaczej, gdybym miał podejść do tego samego problemu ponownie?

I wypełnij quiz samooceny, który można znaleźć pod adresem:

Q1. Networking to społeczno-ekonomiczna działalność biznesowa, w ramach której ludzie biznesu i przedsiębiorcy spotykają się w celu nawiązania relacji biznesowych oraz rozpoznania, stworzenia lub wykorzystania możliwości biznesowych, wymiany informacji i poszukiwania potencjalnych partnerów do przedsięwzięć.

  1. True
  2. Fałszywy

Q2. Najważniejszymi typami grup networkingowych w biznesie są:

  1. Sieci kontaktów dorywczych
  2. Silne sieci kontaktów
  3. Kluby służby publicznej
  4. Stowarzyszenia zawodowe
  5. Sieci mediów internetowych/społecznościowych
  6. Wszystkie powyższe

Q3. Kilka podstawowych kroków do opracowania skutecznego biznesowego planu networkingowego to: określenie celu i zadań, audyt sieci i działań networkingowych, znalezienie odpowiednich ludzi do sieci, wzmocnienie ważnych relacji i utrzymanie silnych i ważnych relacji.

  1. True
  2. Fałszywy

Q4. Jakie jest główne pytanie, na które musisz sobie odpowiedzieć, aby opracować strategię tworzenia sieci kontaktów biznesowych?

  1. Z kim muszę się spotkać, aby osiągnąć swój cel networkingowy?
  2. Kto mógłby mi pomóc?
  3. Skąd mam wiedzieć, że odnoszę sukces?

Q5. Pierwsze wrażenie powstaje w jednej chwili, a wygląd zewnętrzny może w znacznym stopniu wpłynąć na czyjąś opinię o osobowości, kompetencjach i możliwościach lidera biznesowego.

  1. True
  2. Fałszywy

PODSUMOWANIE

Kończąc to wyzwanie, odkryłeś proces tworzenia skutecznego planu budowania sieci kontaktów. W trakcie swojej podróży, rozwinąłeś zrozumienie czym jest networking oraz jakie cele i zadania sprawiają, że jest on możliwy. Rozwinąłeś nie tylko swoje umiejętności techniczne, ale także umiejętności komunikacyjne, które dotyczą interakcji twarzą w twarz. Wreszcie, dowiedziałeś się o obecnych i przyszłych możliwościach, które mają duży wpływ na Twój biznes, jeśli zdecydujesz się z nich skorzystać. Dzięki wszystkim zdobytym informacjom byłeś w stanie stworzyć zwycięski biznesowy plan sieciowy i zaprezentować go swojemu koledze.

Teraz, gdy otrzymałeś narzędzia i wiedzę, aby stworzyć udany plan sieciowy, to do Ciebie należy wyjście do świata i wprowadzenie tej wiedzy w czyn. Powodzenia!

„Skuteczni networkerzy, których znam, ci, którzy otrzymują tony poleceń i czują się naprawdę zadowoleni z siebie, nieustannie przedkładają potrzeby drugiej osoby nad swoje własne”. Bob Burg

PYTANIA DO PROWADZĄCYCH SZKOLENIA

Pytania, które trener może wykorzystać podczas dyskusji w całej klasie, aby omówić ten WebQuest:

  • Jaką nową wiedzę i umiejętności zdobyłeś? Wymień 3 najważniejsze z nich.
  • Czy podobał Ci się cały proces pracy z tym WebQuestem i tworzenie produktu końcowego, Twojej prezentacji?
  • Co byś poprawił w swojej pracy, gdybyś miał więcej czasu?
  • Czy wyobrażasz sobie wykorzystanie tego, czego się nauczyłeś w przyszłości?
  • Czy jesteś dumny ze swojej pracy? Czy wyobrażasz sobie stworzenie własnego biznesowego planu networkingowego, aby pielęgnować i poszerzać swoją sieć kontaktów zawodowych i biznesowych?