Section 1

WPROWADZNIE

Czym jest kreatywność? Mylnie ludzie myślą o byciu „kreatywnym” jako o wyjątkowym momencie – jasnej iskrze, w którym pojawia się w naszej głowie nowatorski pomysł. Jest to moment „Eureki”, w którym pomysłowość i innowacyjne idee przychodzą do nas naturalnie. Podczas gdy artyści, muzycy, malarze, rzeźbiarze i projektanci są słusznie uważani za kreatywnych, kreatywność nie jest czymś, co może być praktykowane tylko przez wybranych. Wszyscy mamy w sobie potencjał twórczy, musimy tylko wiedzieć, jak go uwolnić.

Kreatywność i twórcze myślenie to umiejętności, które można ćwiczyć i doskonalić. Co ważne, kreatywność nie odnosi się tylko do innowacyjnych pomysłów, aby zostać uznanym za kreatywnego, nie trzeba być w stanie wymyślić nowego pomysłu. Kreatywność może być pobudzona poprzez przyjrzenie się istniejącym produktom, usługom, pomysłom i podejściom oraz znalezienie nowego elementu, nowego kąta lub nowego rynku. Wiele z firm zakładanych dziś przez przedsiębiorców nie jest całkowicie nowymi pomysłami. Ludzie, którzy otwierają sklepy, restauracje, salony fryzjerskie i kosmetyczne, usługi naprawy i wsparcia IT, firmy taksówkarskie itp. nie zakładają pierwszych firm w swoim rodzaju, ale wszystkie one mogą mieć kreatywny zwrot, aby dodać do swojego produktu lub usługi biznesowej, aby pomóc mu wyróżnić się na rynku. Wspieranie tego typu kreatywności, może prowadzić do trwałego sukcesu w biznesie.

Aby zacząć pielęgnować swoją własną kreatywność, rozważ scenariusz przedstawiony w poniższym zadaniu.

ZADANIE

Do Twojej szkoły przyjechała lokalna firma produkcyjna. Produkuje ona krótkofalówki.  Firma odnosiła sukcesy w latach 90-tych i wcześniej; w zasadzie zanim ludzie mieli smartfony! Ale od kiedy młodzi ludzie zaczęli dostawać smartfony zamiast krótkofalówek na prezenty świąteczne, firma zaobserwowała poważny spadek popytu na krótkofalówki, szczególnie wśród młodych ludzi.  Przedstawiciele firmy przybyli do Twojej szkoły, aby przeprowadzić serię sesji grup dyskusyjnych.  Podczas tych sesji chcą, abyście wspólnie z rówieśnikami przedyskutowali, w jaki sposób mogliby ulepszyć swoje obecne krótkofalówki i uczynić je bardziej atrakcyjnymi dla młodych ludzi. 

Pracując w grupach 3-4 osobowych, wykorzystajcie model SCAMPER, aby ustalić, w jaki sposób można ulepszyć krótkofalówki, tak aby młodzi ludzie mogli je ponownie kupić.  Po zakończeniu procesu i opracowaniu listy propozycji ulepszeń, wraz z zespołem przygotujcie krótką prezentację zawierającą listę ulepszeń, które wprowadzilibyście.  Następnie wszystkie zespoły przedstawią zmiany kierownictwu firmy produkcyjnej, a oni wybiorą najlepsze propozycje ulepszenia krótkofalówek.

PROCES

Krok 1: Czym jest Model SCAMPER?

Czym więc jest Model SCAMPER i jak możesz go wykorzystać, aby wprowadzić skromną krótkofalówkę w XXI wiek? 

Model SCAMPER to metoda, która pozwala spojrzeć na problem z różnych stron, dzięki czemu można znaleźć rozwiązanie. W przypadku zastosowania jej do produktu – takiego jak krótkofalówka – SCAMPER może być wykorzystany do zidentyfikowania sposobów, w jakie można ulepszyć produkt, tak aby był lepiej dostosowany do dzisiejszych wymagań konsumentów.

SCAMPER to akronim, wywodzący się z języka angielskiego w którym każda litera reprezentuje jedną technikę myślenia. W tym modelu:

  • S oznacza Substytut (Substitute)
  • C oznacza Połączenie (Combine)
  • A oznacza Dostosowanie (Adapt)
  • M oznacza Modyfikację (Modify)
  • P oznacza Wykorzystanie do innych celów (Put to another use)
  • E oznacza Eliminować (Eliminate)
  • R oznacza odwrócenie (Reverse)

modelem, możesz wykorzystać różne style i techniki myślenia. Wybierzcie jedną lub wszystkie z tych 7 metod i zastosujcie je do projektu i funkcjonowania krótkofalówek i zobaczcie, jakie zmiany i ulepszenia możecie wymyślić wraz z zespołem!

Poniższe linki mogą pomóc Tobie i Twojej grupie w wykonaniu tego pierwszego kroku w procesie:

https://www.mindtools.com/pages/article/newCT_02.htm
  • Jak wykorzystać SCAMPER do ulepszenia swojego produktu
  • Walkie-Talkies – Jak one działają, oraz wady i zalety:
https://www.explainthatstuff.com/walkie-talkies.html

Krok 2: Ocena Twoich pomysłów

Teraz, kiedy zastosowałeś model SCAMPER do krótkofalówek, prawdopodobnie masz wiele pomysłów na to, jak mógłbyś ulepszyć projekt! Ważne jest, aby zredukować liczbę tych pomysłów, tak abyś podczas prezentacji dla kierownictwa firmy produkcyjnej miał tylko 2-3 pomysły dobrej jakości!

Jedną z najprostszych i najłatwiejszych metod oceny pomysłów jest dwuetapowy proces oceny.

Jeśli masz dużo pomysłów, możesz najpierw przeczytać każdy z nich, a kiedy każdy pomysł jest wspomniany, wszyscy członkowie grupy mogą zagłosować, czy chcieliby pójść dalej z tym pomysłem, czy też nie. Jeśli masz ponad 10 pomysłów, to jest to dobry pierwszy krok, aby zredukować ich liczbę do bardziej przystępnych 5.

Teraz, kiedy masz już 5 dobrych pomysłów, ale chcesz skończyć z 2-3, możesz wypełnić krótką matrycę oceny pomysłów, aby wybrać najlepsze z nich. W tym celu narysuj tabelę, zapisz swoje pięć pomysłów w kolumnie po lewej stronie. Na górze każdej kolumny wpisz jeden z poniższych elementów do rozważenia:

  1.             Apel do klientów
  2.             Czas na wprowadzenie usprawnień
  3.             Koszt usprawnień
  4.             Konkurencja na rynku

Dla każdego z Twoich pomysłów na ulepszenie krótkofalówki wpisz ocenę w każdej z tych rubryk, w skali od 0 do 5. Pomysły, które uzyskają najwyższą ocenę są tymi, które powinieneś przedstawić firmie produkcyjnej!

Poniższe linki mogą pomóc Tobie i Twojej grupie dowiedzieć się więcej na temat technik oceny pomysłów:

  • – Ocena pomysłu – co to jest i jak to robić?
https://www.viima.com/blog/idea-evaluation-what-is-it-and-how-should-one-do-it

Krok 3: Prezentacja ulepszonych Walkie-Talkie

Teraz, kiedy wybrałeś, które pomysły są najbardziej odpowiednie, aby pomóc w ulepszeniu projektu, funkcjonalności – i co najważniejsze sprzedaży – krótkofalówek, następnym krokiem dla zespołu grupy dyskusyjnej jest zaprezentowanie tych zmian kierownictwu firmy produkcyjnej.  Aby ułatwić prezentację kierownictwu, Wasz zespół powinien wspólnie opracować prezentację w programie PowerPoint lub zestaw slajdów Google:

  • – Twoje ogólne wrażenie na temat oryginalnego projektu krótkofalówek.
  • – Twoja grupa docelowa
  • – Kluczowe zmiany, które wprowadziłbyś, aby ulepszyć krótkofalówki.
  • – Dlaczego uważasz, że te zmiany sprawią, że krótkofalówki znów staną się ulubionymi urządzeniami konsumentów?

Aby pomóc Ci stworzyć prezentację, która Cię wyróżni, zapoznaj się z poniższymi wskazówkami zawartymi w tych linkach:

  • 10 sekretów, jak sprawić, by każda prezentacja była zabawna, wciągająca i przyjemna:
https://www.lifehack.org/articles/productivity/10-secrets-making-every-presentation-fun-engaging-and-enjoyable.html

EWALUACJA

Wykonując to ćwiczenie, zdobędziesz następującą wiedzę, umiejętności i postawy:

WiedzaUmiejętnościPostawy
Podstawowa wiedza o tworzeniu wartości Podstawowa wiedza na temat tworzenia wartości w obszarze biznesowym Podstawowa wiedza na temat dostrzegania i tworzenia możliwości tworzenia wartości Podstawowa wiedza o tym, jak przekuć swoje pomysły w działanie– Zastosuj model SCAMPER do tworzenia wartości dla istniejącego produktu – Opracuj kilka pomysłów w ramach prostego działania tworzącego wartość – Omówienie lepszych rozwiązań dla istniejących i nowych wyzwań – Zastosuj umiejętności pracy w zespole, aby rozwiązać wyzwanie– Świadomość wpływu działań przedsiębiorczych na społeczność docelową – Otwartość na dostrzeganie możliwości – Świadomość wyzwań związanych z tworzeniem wartości

Jako część oceny tego WebQuestu, wszystkie zespoły będą musiały zaprezentować swoje slajdy „dyrektorowi firmy produkcyjnej”, którego w tym przypadku będzie odgrywał nauczyciel, moderator lub pracownik młodzieżowy. Celem ukończenia tego krótkiego ćwiczenia z odgrywaniem ról jest po pierwsze to, że uczniowie będą mieli określony termin ukończenia tych zadań i opracowania swojej prezentacji; ale także to, że uczniowie zdobędą ważne doświadczenie i praktykę w przemawianiu publicznym i będą mogli rozwinąć swoje umiejętności prezentacji; dwie umiejętności, dzięki którym nabiorą pewności siebie i będą musieli je doskonalić, aby w przyszłości znaleźć zatrudnienie lub jeśli chcą zostać przedsiębiorcami. Pod koniec prezentacji prowadzący może przekazać każdej grupie bezpośrednią, słowną informację zwrotną i odnotować wszelkie obszary wymagające poprawy.

Uczestnicy zostaną następnie poproszeni o wykonanie krótkiego ćwiczenia autorefleksji i napisanie 150-200 słów na temat tego, jak ocenili swoje osiągnięcia w zadaniu, jakie elementy podobały im się, a jakie nie, oraz co zrobiliby inaczej, gdyby mieli powtórzyć ćwiczenie.

Jako ćwiczenie samooceny dla tego WebQuestu, uczestnicy zostaną poproszeni o wykonanie krótkiego ćwiczenia autorefleksji i napisanie 150-200 słów na temat tego, jak ocenili swoje wykonanie zadania, jakie elementy podobały im się lub nie podobały i co zrobiliby inaczej, gdyby mieli powtórzyć ćwiczenie ponownie. Poniższe pytania będą pomocne w dokonaniu samooceny:

  • Jak pracowałem w zespole? Jaką rolę przyjąłem/am? Czy podobała mi się ta rola?
  • Które elementy tego działania podobały mi się najbardziej?
  • Który aspekt był dla mnie największym wyzwaniem i dlaczego?
  • Czy grupa wysłuchała moich pomysłów? Czy miałem/am wiele pomysłów do przekazania?
  • Czy dzięki tej aktywności dowiedziałem/am się czegoś nowego o sobie?
  • Jeśli miałbym powtórzyć to ćwiczenie, czy następnym razem zrobiłbym coś inaczej? Co i dlaczego?

I wypełnij krótki quiz: https://forms.gle/pFsR4nYt4q2Go6Vk7

Odpowiedzi:

Q1: Twórcze myślenie i kreatywność to umiejętności, których można się nauczyć i które można doskonalić:

1.         Prawda

2.         Fałsz

Prawidłowo: 1

Q2: Co oznacza litera „A” w słowie „SCAMPER”?

1.         Pozwolić na

2.         Dostosuj

3.         Zastosować

Poprawnie: 2

Q3: Co oznacza litera „R” w słowie „SCAMPER”?

1.         Odwróć

2.         Przewiń do tyłu

3.         Odnów

Poprawnie: 1

Q4: Co oznacza litera „C” w słowie „SCAMPER”?

1.         Wybierz

2.         Wycięcie

3.         Połącz

Poprawnie: 3

Q5: Które z poniższych elementów NIE powinny znaleźć się w Twojej Matrycy Oceny Pomysłu?

1.         Kosztów związanych z wprowadzeniem ulepszeń

2.         Harmonogram dostosowania produktu

3.         Najodpowiedniejszy kolor dla produktu

4.         Informacje o konkurencji

Poprawnie: 3

Pytania, które osoby pracujące z młodzieżą lub nauczyciele mogą wykorzystać podczas dyskusji w całej klasie w celu podsumowania tego WebQuestu:

  • – Jak oceniasz to ogólne doświadczenie? Czy podobało Ci się uczenie się poprzez rozwiązywanie zadań WebQuestu?
  • – Jak się czułeś/łaś pracując jako część zespołu? Czy podobała Ci się praca zespołowa nad rozwiązaniem zadania?
  • – Jak myślisz, czego się nauczyłeś/aś dzięki temu wyzwaniu?
  • – Czy czujesz, że zdobyłeś/zdobyłaś nowe umiejętności? Jeśli tak, to jakie?
  • – Które części podobały Ci się najbardziej, a które najmniej? I dlaczego?
  • – Czy masz poczucie spełnienia po ukończeniu tego wyzwania?
  • – Teraz, kiedy wiesz jak używać modelu SCAMPER, czy możesz pomyśleć o innych produktach, do których mógłbyś go zastosować?
  • – Czy wyobrażasz sobie założenie własnej firmy w oparciu o to, czego nauczyłeś się w tym doświadczeniu?

PODSUMOWANIE

Kreatywność istnieje w każdym z nas, choć u każdego może rozwijać się w inny sposób. Od dzieciństwa wmawiano nam, że niektórzy ludzie po prostu „rodzą się kreatywni”, a reszta z nas jest skazana na spędzenie życia bez doświadczania kreatywności – teraz wiemy, że to nieprawda. Kreatywność jest umiejętnością, którą można ćwiczyć; jest to sposób myślenia, który możemy tworzyć i pielęgnować; jest to zasób w każdym z nas, z którego możemy korzystać, kiedy tego potrzebujemy.

Kreatywność nie oznacza oryginalności, wyobraźni czy innowacyjności; to po prostu zdolność dostrzegania czegoś we wszystkim i we wszystkim. „Kreatywność to po prostu łączenie rzeczy. Kiedy pytasz kreatywnych ludzi, jak coś zrobili, czują się trochę winni, bo tak naprawdę nie zrobili tego, po prostu coś zobaczyli. Po jakimś czasie wydawało im się to oczywiste” – Steve Jobs

Section 2

WPROWADZNIE

Co to znaczy być kreatywnym? Czy to bycie muzykalnym lub bycie dobrym w kreatywnym pisaniu? Czy jest to zdolność do malowania, szkicowania, formowania lub odlewania nowych artystycznych dzieł? Czy to umiejętność rozwiązywania problemów w nowatorski lub pomysłowy sposób? Czy jest to umiejętność dostrzeżenia potencjału w czymś, czego inni nie potrafią? Odpowiedź brzmi: istnieje wiele różnych sposobów wyrażania kreatywności i jest to coś, co zawsze można ćwiczyć i doskonalić.

Jeśli kiedykolwiek patrzyłeś na swoich przyjaciół lub rodzinę i zastanawiałeś się, dlaczego inni ludzie są bardziej „kreatywni” niż ty, albo dlaczego oni urodzili się z „darem twórczym”, a ty nie, nie rozpaczaj – to nie jest tak, że oni są kreatywni, a ty nie. Być może oni po prostu ćwiczyli swoją kreatywność bardziej niż ty? Im więcej będziesz ćwiczył, tym bardziej kreatywny będziesz się czuł. W tym zadaniu będziesz miał okazję ćwiczyć różne rodzaje kreatywności – od kreatywnego myślenia, przez kreatywne pisanie, projektowanie graficzne, po produkcję mediów cyfrowych, będziesz mógł sprawdzić swoje umiejętności twórcze i ocenić, która forma kreatywności najbardziej Ci odpowiada!

ZADANIE

Twoja szkoła organizuje konkurs – Innowacyjny Pomysł na Biznes Roku dla Uczniów – i jesteś zainteresowany wzięciem w nim udziału. Aby wziąć udział w konkursie, musisz najpierw dostrzec szansę na innowacyjny pomysł na biznes, który sprawdzi się w Twojej szkole. W tym celu należy przeprowadzić badania rynku z kolegami i rówieśnikami, aby zidentyfikować, a następnie rozwinąć swój pomysł na biznes.

Aby wypromować swoje nowe przedsięwzięcie biznesowe, musisz stworzyć strategię marketingową z wykorzystaniem różnych reklam multimedialnych, aby upewnić się, że Twój pomysł na biznes zyska wystarczające poparcie wśród kolegów z klasy, dzięki czemu zostanie nominowany do nagrody. Konkurencja w Twojej szkole będzie duża, ale jesteś przekonany, że Twoja kreatywność zwycięży. Na co czekasz? Wykonaj poniższe kroki, aby zacząć!

PROCES

Krok 1: Techniki generowania pomysłów

Pierwszym krokiem na drodze do wygrania nagrody Pomysł Roku jest wymyślenie pomysłu na biznes, który Twoim zdaniem odniósłby sukces w Twojej szkole. Pomyśl o swojej szkole, spędzisz w niej średnio 13,5% wszystkich godzin swojego życia, zanim skończysz 18 lat. Spędzasz tam więc dużą część swojego życia! Co mogłoby poprawić doświadczenia szkolne Twoich rówieśników? Co mógłbyś wprowadzić, aby rozwiązać problemy społeczne w Twojej szkole, takie jak znęcanie się, zły stan zdrowia psychicznego, dysmorfia ciała itp. Co moglibyście zrobić, aby Wasza szkoła była bardziej przyjazna środowisku? Obserwowanie otaczającego Cię świata i dostrzeganie możliwości nowych pomysłów biznesowych jest kluczowym elementem w świecie przedsiębiorcy. Podczas generowania pomysłów, jakość pomysłu nie jest tak ważna jak jego ilość! Prawdziwe generowanie pomysłów powinno zakończyć się wieloma pomysłami – na tym etapie nie ma czegoś takiego jak zły pomysł, więc jakiekolwiek pomysły przychodzą Ci do głowy, zanotuj je, zawsze możesz ocenić i usunąć niewykonalne pomysły w następnych krokach.

Poniższe linki mogą okazać się pomocne w rozwijaniu zdolności twórczego myślenia oraz w wymyślaniu kreatywnych pomysłów na rozpoczęcie działalności gospodarczej w szkole:

Krok 2: Ocena pomysłów

Dobra robota, wykonaliście pierwszy krok i stworzyliście listę pomysłów na biznes, który możecie założyć w Waszej szkole. Jaki jest następny krok? Zawężenie listy pomysłów tak, aby mieć tylko 1-2 pomysły, które przejdą do następnego etapu.

Istnieje wiele różnych sposobów na ocenę jakości Waszych pomysłów. Do tego zadania możesz rozważyć użycie matrycy oceny pomysłów. Jest to prosta tabela, którą możesz wypełnić, aby ocenić jakość, trafność i kreatywność swoich pomysłów.

Aby pomóc Ci zacząć, możesz skorzystać z poniższych linków:

Krok 3: Vox Pop do badania rynku

Świetna robota, wypełniłeś prostą matrycę oceny pomysłów i teraz zostały Ci 1-2 pomysły, które chciałbyś dalej rozwijać. Następnym krokiem w tym procesie jest przeprowadzenie prostych badań rynkowych. Skąd będziesz wiedział, czy Twój pomysł na biznes sprawdzi się w realnym świecie? Co jeśli Ty uważasz go za interesujący lub innowacyjny, ale nikt inny tego nie robi? Tu właśnie wkraczają badania rynku! Badanie rynku to po prostu przeprowadzenie badań, które mają na celu poznanie potrzeb i preferencji grupy docelowej – w tym przypadku Twoich szkolnych rówieśników! Aby przeprowadzić badanie rynku w tym zadaniu, zalecamy przeprowadzenie krótkiego vox popu z kolegami z klasy i innymi uczniami w Twojej szkole. Zastanówcie się, jakie informacje zwrotne chcecie uzyskać na temat swojego pomysłu i napiszcie 2-3 pytania, które posłużą za podstawę vox popu. Zastanówcie się również nad zapytaniem odbiorców o ich preferencje marketingowe – przyda się to w dalszej części zadania!

Aby uzyskać więcej wskazówek na temat tego, czym jest vox pop i jak możesz przeprowadzić vox pop na swoim smartfonie, sprawdź następujące linki:

Krok 4: Opracuj strategię marketingową

Następnym krokiem jest wzięcie tego, czego nauczyłeś się poprzez vox pop i zastosowanie tego do stworzenia prostej strategii marketingowej dla Twojego pomysłu na biznes. Centralnym elementem strategii marketingowej będzie wiedza na temat „propozycji wartości” i „unikalnej propozycji sprzedaży” Twojego biznesu. Aby dowiedzieć się więcej na temat znaczenia tych terminów, poniżej znajdziesz kilka przydatnych linków lub możesz przeprowadzić własne badania w Internecie.

Kiedy już opracujesz te stwierdzenia dla swojego pomysłu na biznes, stwórz prostą strategię marketingową dla swojego pomysłu – będzie to klucz do sukcesu w konkursie Business Idea Awards. Poniżej znajduje się szablon prostego jednostronicowego planu marketingowego – poświęć trochę czasu na wypełnienie tego szablonu strategii marketingowej dla Twojego pomysłu na biznes. Posiadanie zdefiniowanej strategii marketingowej pomoże Ci wykonać kolejne kroki w procesie z większą przejrzystością!

·         – Wykorzystaj te 5 kroków do stworzenia planu marketingowego: https://www.entrepreneur.com/slideshow/299487

Krok 5: Stwórz film promocyjny

Teraz, kiedy już zdefiniowałeś swoją strategię marketingową i rozwinąłeś swój pomysł na biznes, pisząc swoją propozycję wartości i unikalną propozycję sprzedaży, następnym krokiem jest stworzenie serii materiałów promocyjnych, które ożywią Twój pomysł na biznes i zapewnią mu poparcie przed rozdaniem nagród. Badania pokazują, że marketing cyfrowy jest bardziej skuteczny, gdy firmy reklamują się za pomocą filmów promocyjnych. Dlatego następnym krokiem jest skorzystanie z tych badań i nakręcenie własnego filmu promocyjnego dla Twojego nowego pomysłu na biznes. Poświęć trochę czasu na nakręcenie filmu, który naprawdę wyrazi innowacyjność Twojego pomysłu na biznes, bo przecież taki jest cel nagrody! Jeśli otrzymałeś pisemne pozwolenie, możesz również włączyć niektóre z klipów, które zebrałeś z vox pop w swoim filmie promocyjnym.

Aby uzyskać więcej wskazówek i porad na temat kręcenia i edycji profesjonalnej jakości wideo na smartfonie, sprawdź poniższe linki lub przeprowadź własne badania online:

Krok 6: Opracowanie ulotek promocyjnych i plakatów

Świetna robota! Teraz masz naprawdę potężne narzędzie promocyjne, które pomoże Ci zebrać poparcie dla Twojego pomysłu na biznes od kolegów z klasy i innych studentów na Twoim roku. Filmy wideo działają naprawdę dobrze w marketingu cyfrowym, ale ponieważ próbujesz zdobyć poparcie dla swojego pomysłu na biznes w swojej szkole, nie zawsze będzie możliwe pokazanie filmu. Inne sposoby, w jakie firmy promują swój biznes, to specjalne promocje, udostępnianie ulotek, rozdawanie kuponów i innych gratisów, takich jak długopisy reklamowe, koszulki, torby, butelki na wodę wielokrotnego użytku itp. Biorąc pod uwagę, że masz ograniczony – lub raczej nieistniejący – budżet, najlepszą opcją dla Ciebie, aby promować swój biznes w szkole jest stworzenie kilku ulotek i plakatów, które możesz umieścić na tablicach ogłoszeń wokół szkoły. Canva to platforma online, na której możesz uwolnić swoją kreatywność i stworzyć ulotki i plakaty dla swojego pomysłu na biznes. Aby uzyskać porady i wskazówki, jak stworzyć atrakcyjną ulotkę na Canvie, skorzystaj z linków zamieszczonych poniżej – lub po prostu zaloguj się na stronie www.canva.com, załóż konto i zacznij tworzyć! Canva jest bardzo intuicyjna w użyciu i ma już wiele dostępnych szablonów, więc jestem pewien, że będziesz miał ładny projekt w krótkim czasie!

https://www.canva.com/learn/5-smart-ways-to-use-canva-for-social-media/

Krok 7: Stwórz śledzenie online

Teraz jesteś wyposażony we wszystkie filmy promocyjne, których potrzebujesz, aby wypromować swój pomysł na biznes, i to w samą porę przed konkursem w Twojej szkole! Im więcej osób będzie śledzić Twój pomysł na biznes w Internecie, tym lepiej będzie on wspierał Twoją nominację do nagrody Pomysł na Biznes Roku! Teraz, kiedy masz już swoje materiały promocyjne, nadszedł czas, abyś stworzył swój pomysł na biznes w Internecie. Jedną z najlepszych strategii marketingowych przy uruchamianiu nowego biznesu jest dzielenie się swoją historią i bycie autentycznym! Twoja publiczność będzie cenić swoją autentyczność i będzie na pewno wspierać swoją firmę. Poświęć trochę czasu, zanim uruchomisz swój pomysł w Internecie, aby napisać tę historię i podzielić się z publicznością początkami swojego pomysłu. Po napisaniu tego krótkiego fragmentu (przy okazji, musi to być tylko 100-150 słów), sprawdź następujące linki, aby zobaczyć, jak możesz zacząć tworzyć następców online dla swojego pomysłu na biznes:

·         – [VIDEO] JAK ROZPOCZĄĆ KANAŁ NA YOUTUBE W 2020 r: Przewodnik dla początkujących na YouTube & wzrost od 0 subskrybentów: https://youtu.be/H7Z2TL5mVws

Krok 8: Opracuj swoją prezentację biznesową

Do tej pory wykonałeś świetną pracę, a już prawie nadszedł czas na konkurs! Wszystko, co pozostało, to przygotować się do przedstawienia swojego pomysłu na biznes, abyś mógł wziąć udział w konkursie i mieć szansę na zdobycie nagrody! Aby przygotować się do prezentacji, skup się na następujących aspektach Twojego pomysłu na biznes:

  • – Co jest innowacyjnego w Twoim pomyśle na biznes?
  • – Na jaką potrzebę lub lukę na rynku odpowiada?
  • – Jaka była informacja zwrotna od grupy docelowej na temat Twojego pomysłu?
  • – W jaki sposób promowałeś swój pomysł?
  • – Jaki był odzew na Twój pomysł w sieci?
  • – Dlaczego to właśnie Ty powinieneś wygrać nagrodę Innowacyjny Studencki Pomysł Biznesowy Roku?

Trzymaj swój plan krótki, to powinno być tylko 3-4 minuty długości, ale powinien obejmować wszystkie te punkty zwięźle. Spróbuj najpierw napisać swoje przemówienie i pamiętaj, aby ćwiczyć, ćwiczyć, ćwiczyć!

Aby uzyskać kilka wskazówek i porad, jak rozwijać swój biznes plan, skorzystaj z następujących linków:

Krok 9: Przedstaw swój pomysł na biznes Gratulacje, dotarłeś do końca zadania i zobacz jak daleko zaszedłeś ze swoim pomysłem na biznes! Teraz pozostało tylko przedstawić swój pomysł biznesowy komisji przyznającej nagrody. Rozwinąłeś swój pomysł i przećwiczyłeś swoje wystąpienie, jesteś gotowy na tę chwilę! Pamiętaj, aby na początku lub na końcu swojego wystąpienia zaprezentować swój film promocyjny, który pomoże zaprezentować Twój pomysł na biznes! Życzymy powodzenia!

EWALUACJA

Po ukończeniu tego WebQuestu, uczestnicy osiągną następujące efekty uczenia się:

WiedzaUmiejętnościPostawy
– Faktyczna wiedza na temat kontrastujących potrzeb i zainteresowań grupy docelowej – Faktyczna wiedza na temat sposobu analizowania potrzeb grupy docelowej – Wiedza faktograficzna dotycząca sposobu identyfikowania możliwości tworzenia wartości – Wiedza faktograficzna na temat przekształcania pomysłów w rozwiązania, które tworzą wartość dla innych – Wiedza teoretyczna na temat tego, jak kierować podejmowaniem decyzji strategicznych– Identyfikowanie potrzeb i wyzwań, którym należy sprostać – Wykorzystanie i kształtowanie możliwości reagowania na wyzwania i tworzenia wartości dla innych – Rozwijanie kilku pomysłów i możliwości w odpowiedzi na nowe wyzwania – Omówić strategiczną wizję tworzenia wartości – Rozpoznawać wiele form wartości, które mogą być tworzone poprzez przedsiębiorczość– Świadomość odmiennych potrzeb i zainteresowań różnych grup docelowych – Otwartość na innowacje – Świadomość różnych potrzeb różnych ludzi – Otwartość na inwestowanie w rozwój wartościowych pomysłów – Docenianie potencjału, jaki pomysł ma w zakresie tworzenia wartości – Świadomość wpływu działań przedsiębiorczych na społeczność docelową, rynek, społeczeństwo i środowisko. – Świadomość roli wizji w dziedzinie biznesu

Jako część oceny tego WebQuestu, wszyscy uczestnicy będą musieli przedstawić swój pomysł na biznes „komisji przyznającej nagrody”, którą w tym przypadku będzie odgrywał nauczyciel, moderator lub pracownik młodzieżowy. Celem tego krótkiego ćwiczenia jest po pierwsze to, że uczniowie będą mieli określony termin na wykonanie tych zadań i opracowanie swojego pomysłu na biznes oraz filmu promocyjnego; ale także to, że uczniowie zdobędą ważne doświadczenie i praktykę w przemawianiu publicznym; umiejętności, które nabiorą pewności siebie i które będą musieli doskonalić, aby w przyszłości znaleźć zatrudnienie lub jeśli chcą zostać przedsiębiorcami.  Pod koniec tego wystąpienia prowadzący może udzielić każdej osobie bezpośredniej, słownej informacji zwrotnej i odnotować wszelkie obszary wymagające poprawy. Prowadzący może również wybrać zwycięzcę Nagrody za Pomysł na Biznes prezentowany w tym wyzwaniu. Ten element rywalizacji może być motywacją samą w sobie dla uczestników!

Jako ćwiczenie samooceny dla tego WebQuestu, uczestnicy zostaną poproszeni o wypełnienie krótkiego ćwiczenia samooceny i napisanie 450-500 słów na temat tego, jak ocenili swoje wykonanie zadania, jakie elementy podobały im się lub nie podobały i co zrobiliby inaczej, gdyby mieli powtórzyć ćwiczenie ponownie. Poniższe pytania będą pomocne w dokonaniu samooceny:

  • – To było indywidualne wyzwanie. Jak dobrze czułeś/aś się jako jednostka? Czy wolałbyś/wolałabyś ukończyć to wyzwanie jako część zespołu? Wyjaśnij swoją odpowiedź.
  • – Które elementy tej aktywności podobały mi się najbardziej?
  • – Który aspekt był dla mnie największym wyzwaniem i dlaczego?
  • – Czy zmagałeś/aś się z jakimś szczególnym elementem tego zadania?
  • – Czy podobało Ci się bycie kreatywnym w tym zadaniu? Czy Twoja kreatywność zaskoczyła Cię w którymś momencie?
  • – Jakie umiejętności nabyłem/am podczas tej aktywności? Czy jest coś, w czym byłeś/byłaś dobry/a, a nie sądziłeś/aś, że będziesz w tym dobry/a?
  • – Czy są aspekty tego wyzwania, które sprawiłyby, że chciałbyś/chciałabyś założyć swój własny biznes? Jeśli tak, które aspekty i dlaczego?
  • – Jeśli miałbyś/abyś powtórzyć to ćwiczenie, czy następnym razem zrobiłbyś/abyś coś inaczej? Co i dlaczego?

I wypełnij krótki quiz: https://forms.gle/uMVTbp3P65asGD4N9

Odpowiedzi:

Q1: A Vox Pop składa się z:

1.         Klipów wideo do zbierania lokalnej historii

2.         Klipów wideo do zbierania faktów

3.         Klipy wideo do zbierania popularnych opinii

Poprawnie: 3

Q2: Na które z poniższych działań NIE ma wpływu Twoja unikalna propozycja sprzedaży:

1.         Finanse

2.         Strategia marketingowa

3.         Branding

Poprawnie: 1

Q3: Które z poniższych NIE pomoże Ci w szybkim zbudowaniu followersów na mediach społecznościowych:

1.         Bycie człowiekiem

2.         Dzielenie się wiadomościami o sławnych osobach

3.         Bycie przejrzystym

Poprawnie: 2

Q4: Które z poniższych NIE jest częścią Twojego pitch decku?

1.         Dane finansowe

2.         Strategia biznesowa

3.         Problem, który chcesz rozwiązać

4.         Unikalna Propozycja Sprzedaży (Unique Selling Proposition)

5.         Twój plan wyjścia.

Poprawnie: 4

Q5: Które z poniższych elementów BĘDZIE pomocne w napisaniu dobrej Propozycji Wartości?

1.         Zbudowanie followersów online

2.         Przyciąganie pracowników w pierwszej kolejności

3.         Określenie korzyści płynących z Twojego biznesu w pierwszej kolejności

4.         Opracowanie strategii marketingowej w pierwszej kolejności

Poprawnie: 3

Pytania, które osoby pracujące z młodzieżą lub nauczyciele mogą wykorzystać podczas dyskusji w całej klasie w celu podsumowania tego WebQuestu:

  • – Jak oceniasz to ogólne doświadczenie? Czy nauka poprzez rozwiązywanie zadań WebQuestu sprawiła Ci przyjemność?
  • – Jak się czułeś pracując samodzielnie nad tym zadaniem? Czy wolałbyś/wolałabyś pracować w zespole, aby wykonać to zadanie? Dlaczego?
  • – Czy podobał Ci się ten scenariusz? Czy są inne scenariusze, które wolałbyś/wolałabyś przerobić? Dlaczego?
  • – Jak myślisz, czego nauczyłeś/aś się dzięki temu wyzwaniu?
  • – Czy czujesz, że zdobyłeś/zdobyłaś nowe umiejętności? Jeśli tak, to jakie?
  • – Które elementy podobały Ci się najbardziej, a które najmniej? I dlaczego?
  • – Czy masz poczucie spełnienia po ukończeniu tego wyzwania?
  • – Czy spośród wszystkich zadań, które wykonałeś/aś w tym wyzwaniu, było jedno, które podobało Ci się tak bardzo, że mógłbyś/aś wyobrazić sobie karierę w tej dziedzinie? Jeśli tak, to które? Uzasadnij swoją odpowiedź.
  • – Czy wyobrażasz sobie założenie własnego biznesu w oparciu o to, czego nauczyłeś/aś się podczas tego doświadczenia?

PODSUMOWANIE

Poprzez wykonanie tego ćwiczenia, rozwinąłeś nowe uznanie dla własnej kreatywności. Każdy ma potencjał do bycia kreatywnym, to czego ludziom brakuje to motywacji do ćwiczenia swojej kreatywności i rozwijania swoich umiejętności twórczych. Nawet kreatywne myślenie o otaczającym nas świecie jest czymś, co trzeba ćwiczyć, nie przychodzi ludziom naturalnie! Teraz, kiedy już udowodniłeś sobie, że jesteś kreatywną osobą, co zrobisz dalej? Świat jest Twoją ostrygą! Jeśli zabierzesz jedną rzecz z tej lekcji, pamiętaj:

“Każde dziecko jest artystą, problem w tym, żeby nim pozostać, kiedy się dorośnie.” Pablo Picasso