Section 1

WPROWADZENIE

Witamy w Kompendium Wyzwań Rozwoju Umiejętności Przedsiębiorczych Game-Changer’s WebQuest! „Creating the Value Proposition of your 'Green’ Idea” WebQuest odnosi się do obszaru kompetencyjnego „Pomysły i możliwości” w ramach EntreComp Framework i pomoże Ci rozwinąć wiedzę i umiejętności w zakresie kompetencji kluczowej „Wycena pomysłów”.

W dzisiejszym szybko zmieniającym się świecie i przy ogromnym przepływie informacji pochodzących z wielu różnych firm oferujących te same produkty i usługi lub ich substytuty, ludzie mają trudności z podejmowaniem skutecznych decyzji zakupowych. Do tej rzeczywistości dochodzi jeszcze jedna. Ludzie nie mają tyle czasu, aby poświęcić go na podjęcie decyzji, co kupić, aby zaspokoić swoje potrzeby i pragnienia.

„Co robi twoja firma?”, „Komu służy?”, „Jak twoja firma jest inna lub wyjątkowa?” to kilka bardzo ważnych pytań, które ludzie zazwyczaj zadają, aby ułatwić im procedurę zakupu.

Każda firma powinna wiedzieć, jak odpowiedzieć na te trzy pytania w jasny i skuteczny sposób i szybko, tak aby pokazać, co oferuje swoim obecnym lub potencjalnym klientom, jakie są kluczowe korzyści i dlaczego jej produkty lub usługi są najlepszą opcją dla konkurencji.

Najlepszym sposobem na odpowiedź na te pytania jest opracowanie silnych propozycji wartości.

Według Hubspot, 64% firm ma „ustaloną propozycję wartości”, ale tylko nieliczne mają skuteczną propozycję. Badania potwierdzają, że tylko 2,2% firm posiada użyteczne propozycje wartości. Taka rzeczywistość ma ogromny negatywny wpływ na firmy i ich cele. Rozwiązaniem jest nauczenie się, jak tworzyć zwycięskie propozycje wartości! Gratulacje! Ukończyłeś to krótkie wprowadzenie, które dostarczyło Ci cennych informacji na temat znaczenia Propozycji Wartości. Więcej WebQuestów znajdziesz na stronie projektu pod adresem: https://gamechanger-project.eu

ZADANIA

Pracujesz w nowo powstałym start-upie, który ma pomysł na stworzenie „zielonego” produktu. Zielony produkt to produkt zrównoważony, zaprojektowany tak, aby zminimalizować jego wpływ na środowisko w całym cyklu życia, a nawet po jego zakończeniu.

Ty i Twoi koledzy z zespołu jesteście dobrze poinformowani, że aby ten ekologiczny produkt odniósł sukces na rynku, należy stworzyć silną propozycję wartości. Problem polega na tym, że ani Ty, ani żaden z członków Twojego zespołu nigdy nie stworzyliście propozycji wartości. Wiesz, że musisz zdecydować, na jaki rodzaj wartości chcesz działać, w oparciu o profil grupy docelowej, aby być w stanie skutecznie zakomunikować tę wartość potencjalnym klientom, ale nie wiesz, jaką procedurę zastosować, aby wymyślić propozycję wartości. Przeprowadzasz szybki research dostępnych narzędzi, które mogą Ci pomóc w tworzeniu propozycji wartości i okazuje się, że istnieje naprawdę skuteczne narzędzie, „Value Proposition Canvas”, które jest używane przez odnoszące sukcesy firmy na całym świecie. Postanawiasz wykorzystać je do stworzenia propozycji wartości tego „zielonego” produktu, a następnie stworzyć projekt jednostronicowej strony internetowej, aby zaprezentować i wypromować swój produkt na rynku, używając tej propozycji wartości jako najpotężniejszego elementu strony.

PROCES

Krok 1: Propozycja wartości: Co to jest, jak to działa i dlaczego tego potrzebujesz!

To pierwszy dzień realizacji tego zadania! Wiesz, że podczas tego procesu musisz współpracować z kolegami, aby opracować silną propozycję wartości i stworzyć projekt jednostronicowej strony internetowej. Ale wiesz też, że członkowie Twojego zespołu nie wiedzą dokładnie, czym jest propozycja wartości. Postanawiasz przygotować krótką prezentację, aby poinformować ich o tym, czym jest propozycja wartości, jak działa i dlaczego jest potrzebna do wprowadzenia na rynek Twojego ekologicznego produktu.

Przeczytałeś książkę na ten temat i kilka artykułów, ale nie czujesz się na tyle pewnie, aby szkolić innych w tym zakresie. Jesteś świadomy, że propozycja wartości to stwierdzenie, które maluje jasny obraz tego, co Twój produkt/marka ma do zaoferowania potencjalnym klientom i do czego się odnosi:

  • W jaki sposób Twój produkt lub usługa rozwiązuje/ulepsza problemy
  • Jakich korzyści mogą oczekiwać klienci
  • Dlaczego klienci powinni kupować od Ciebie, a nie od konkurencji

ale potrzebujesz więcej informacji. Aby je zdobyć, odwiedź poniższe artykuły i rób notatki podczas szukania odpowiedzi na pytania, czym jest propozycja wartości, jak działa i dlaczego Twój start-up jej potrzebuje:

Teraz zebrałeś wszystkie informacje, których potrzebujesz i przejdź do kroku 2!

Krok 2: „Value Proposition Canvas” i jak z niego korzystać!  

Oprócz przekazania kolegom informacji o tym, czym jest propozycja wartości, musisz przedstawić im narzędzie biznesowe o nazwie „Value Proposition Canvas”, ponieważ Ty i Twoi koledzy z zespołu zdecydowaliście się na wspólną realizację dwóch kolejnych kroków (krok 3 i 4). Praca zespołowa jest koniecznością, gdy firma chce opracować silną propozycję wartości dla nowego produktu.

Kontynuujesz swoje poszukiwania w celu znalezienia jak największej ilości zasobów na temat „Value Proposition Canvas”, narzędzia, które może pomóc zapewnić, że produkt lub usługa są pozycjonowane wokół tego, co klient ceni i potrzebuje. Narzędzie to zostało początkowo opracowane przez dr Alexandra Osterwaldera jako ramy zapewniające dopasowanie produktu do rynku. Ale oczywiście potrzebujesz więcej informacji na temat tego bardzo ważnego narzędzia biznesowego, które można znaleźć na oficjalnej stronie firmy, która je opracowała: https://www.strategyzer.com/canvas/value-proposition-canvas. Skorzystaj z formularza do pobrania, który znajduje się na tej stronie internetowej i zdobądź płótno, a następnie obejrzyj film, który wyjaśnia, jak to płótno jest używane: https://www.youtube.com/watch?v=ReM1uqmVfP0. Dowiedz się więcej na temat rzeczywistej wartości tego płótna i zapoznaj się z gotowymi przykładami, odwiedzając stronę: https://designabetterbusiness.com/2017/10/12/how-to-really-understand-your-customer-with-the-value-proposition-canvas/. A żeby być gotowym do wypełnienia kanwy propozycji wartości we właściwy sposób, potrzebujesz kilku dodatkowych instrukcji, które są dostępne pod adresem: https://isaacjeffries.com/blog/2018/2/27/how-to-fill-in-a-value-proposition-canvas.

Teraz jesteś gotowy, aby zaprezentować wyniki kroków 1 i 2 swoim kolegom, ludziom, z którymi będziesz współpracował w celu opracowania propozycji wartości zielonego produktu, który chcesz wprowadzić na rynek. Nie zapomnij pokazać im kilku przykładów silnych propozycji wartości i szczegółowo wyjaśnić procedurę wypełniania kanwy propozycji wartości! Poświęć na to spotkanie tyle czasu, ile potrzeba, aby mieć pewność, że wszyscy są gotowi do realizacji kolejnych kroków. Bądź przygotowany do odpowiedzi na każde pytanie, jakie mogą mieć koledzy z zespołu!

Krok 3: Opracowanie profilu klienta!

Ty i członkowie Twojego zespołu wiecie już, jak wygląda silna propozycja wartości i nadszedł czas, aby wykorzystać kanwę propozycji wartości do bardziej szczegółowego opisania wartości Twojego ekologicznego produktu i docelowego segmentu klientów oraz do oceny „dopasowania” między wartością, którą zamierzasz stworzyć, a oczekiwaniami Twoich klientów.

Zebrałeś wszystkich razem w ładnym pomieszczeniu i masz do dyspozycji następujące materiały:

  • Plakat na płótnie z propozycją wartości: Najlepiej w formacie B1 (707mm x 1000mm lub 27.83in x 39.37in)
  • Średniej wielkości post-it w trzech różnych kolorach
  • Markery do pisania na karteczkach post-it, a nie na samym płótnie
  • Smartfon, aby uchwycić wyniki i podzielić się nimi z innymi pracownikami start-upu lub pokazać na Instagramie, nad czym pracuje Twój zespół!

Zacznij od wypełnienia prawej części płótna, odpowiadającej za profil klienta. Wpisz nazwę segmentu klientów, czyli grupy osób, które chcesz mieć jako odbiorców swojego produktu. Następnie opisz, jakie prace – różne zadania – chce wykonać Twój konkretny klient. Użyj jednego post-it dla każdego zadania, które zamierzasz pomóc klientowi wykonać. Następnie dodaj bóle i zyski, których doświadcza lub mógłby doświadczyć Twój klient przed, w trakcie i po wykonaniu zadania. Użyj ponownie jednego post-it dla każdego zysku i bólu, który chcesz zawrzeć w kanwie. Bóle to negatywne doświadczenia, które mogą być związane z opisywaną pracą, a zyski to korzyści, których klient oczekuje, pragnie lub jest nimi zaskoczony. Wypisz tyle bolączek i korzyści, ile tylko możesz!

Aby skutecznie rozwijać profil klienta, musisz wczuć się w jego sytuację. Myśleć tak, jak oni myślą, czuć tak, jak oni czują! Obserwujcie ich i postawcie się na ich miejscu!

Pewne pytania, które mogą pomóc w wypełnieniu tej części kanwy znajdziesz na stronie: https://productcoalition.com/value-proposition-canvas-6d5edec84bca, a przykład krok po kroku na stronie: https://isaacjeffries.com/blog/2018/2/27/how-to-fill-in-a-value-proposition-canvas.

Dodatkowo, obejrzyj trzy poniższe filmy, które wyjaśniają znaczenie terminów „Praca”, „Bóle” i „Zyski”:

Nie zapominaj, że wszyscy członkowie zespołu muszą przedstawiać swoje pomysły i wyrażać swoje opinie z szacunkiem dla innych. Ustal pewne podstawowe zasady od samego początku, aby uniknąć wszelkich nieporozumień i upewnić się, że wszystkie głosy zostaną wysłuchane!

Kiedy skończysz z wypełnianiem trzech sekcji profilu klienta, sprawdź wszystkie post-its ponownie i usunąć te, które uważasz, że nie są istotne z produktu.

Po zakończeniu tego kroku i gdy wszyscy są zadowoleni z rezultatów tej sesji pracy grupowej, przejdź do kroku 4!

Krok 4: Odkrycie wartości naszego produktu!

Teraz nadszedł czas, aby dowiedzieć się, co dajesz tym klientom w odpowiedzi na ich zadania, bóle i zyski. Ponownie, pracujesz jako zespół!

Rozpocznij realizację tego kroku, koncentrując się na lewej stronie płótna, kwadratowej części, która jest również podzielona na trzy sekcje i nazywa się „Propozycja wartości”. Te trzy sekcje odpowiadają odpowiednim częściom profilu klienta i odnoszą się do cech, funkcjonalności i korzyści, jakie Twój produkt może zaoferować nie tylko w celu przyciągnięcia klienta, ale również w celu spełnienia jego wymagań z prawej części. Przede wszystkim opisz swój produkt. Wymień te cechy, które mogą pomóc klientowi w wykonywaniu jego pracy oraz różne wersje produktu, jeśli dotyczy. Następnie zarysuj, jak zamierzasz tworzyć wartość, opisując, jak twój produkt zabija bóle klienta lub tworzy zyski klienta. Ponownie, użyj jednego post-it’a dla każdej cechy, zabójcy bólu i twórcy zysku. Zalecane jest użycie tego samego koloru dla środków przeciwbólowych, który został użyty dla bólu w sekcji profilu klienta. To samo odnosi się do pozostałych dwóch sekcji.

Pewne pytania, które mogą pomóc w wypełnieniu tej części kanwy znajdziesz na stronie: https://university.hygger.io/en/articles/1818952-questions-for-value-proposition-canvas, a przykład krok po kroku na stronie: https://www.feedough.com/value-proposition-canvas/.

Dodatkowo obejrzyj poniższe filmy, które wyjaśniają, czym są leki przeciwbólowe i kreatory wzmocnienia:

Na koniec sprawdź wypełnione płótno propozycji wartości firmy Amazon: https://www.youtube.com/watch?v=sfdnBOtA_dY.

Podziękuj swoim współpracownikom za współpracę, zrób zdjęcie ukończonej kanwy propozycji wartości i kontynuuj krok 5!

Krok 5: Opracuj propozycję wartości Twojego „zielonego” produktu!

Mając przed sobą obrazek z gotową propozycją wartości dla swojego zielonego produktu, należy opracować jego propozycję wartości, która w prostych słowach mówi o tym, jaką wartość, jakie korzyści produkt oferuje klientom. Istnieje kilka sposobów, którymi możesz się posłużyć, aby ustrukturyzować swoją propozycję wartości, które można znaleźć pod adresem: http://torgronsund.com/2011/11/29/7-proven-templates-for-creating-value-propositions-that-work/.

Spróbuj wykorzystać wszystkie różne formy podane w powyższym artykule, włączając do nich najważniejsze części treści, które Ty i Twoi koledzy z zespołu opracowaliście podczas pracy z kanwą propozycji wartości (krok 3 i 4).

Musisz poświęcić czas podczas tego procesu, ponieważ nie jest łatwo wymyślić silną propozycję wartości w ciągu kilku minut.

Skorzystaj z kilku wskazówek zawartych w tych dwóch artykułach:

i zainspiruj się kilkoma zwycięskimi propozycjami wartości, które można znaleźć na stronie: https://www.webfx.com/blog/marketing/9-value-proposition-examples-to-convince-and-convert-customers/.

Po uzyskaniu co najmniej 7 alternatyw dla swojej propozycji wartości, napisz e-mail do kolegów z zespołu, z którymi współpracowałeś w zadaniu 3 i 4, załączając listę z nowo opracowanymi propozycjami wartości. Poproś ich o głosowanie na swoją ulubioną propozycję. Wybierz najpopularniejszą z nich i przejdź do kroku 6!   

Krok 6: Zaprojektuj jednostronicową stronę internetową dla swojego „zielonego” produktu!

Masz w swoich rękach silną propozycję wartości! Ale jest ona bezużyteczna, jeśli nie zakomunikujesz jej swoim potencjalnym klientom. Neil Patel, guru marketingu internetowego, napisał w jednym z artykułów: „Strona internetowa mówi wiele o firmie. Pokazuje, jak wiele myśli firma wkłada w swoją markę i czy ceni sobie posiadanie strony internetowej. Niestety, zbyt wiele firm nie ceni swoich stron internetowych i nie czerpie z nich pełnych korzyści. Zaniedbują one projekt, kopię strony i inne ważne elementy. Skupiają się wyłącznie na sprzedaży. Powoduje to naprawdę złą stronę internetową i pozostawia odwiedzających niepewność, czy firma jest najlepszym z nich do robienia interesów. Dlatego tak ważne jest, aby mieć propozycję wartości. Strona internetowa musi powiedzieć odwiedzającym w kilku zdaniach lub mniej, dlaczego ich firma jest najlepszym wyborem dla odwiedzającego, zamiast wysyłać kilka różnych wiadomości, które nie zostaną odebrane. ” Przeczytaj jego artykuł odwiedzając link: https://neilpatel.com/blog/importance-of-value-propositions/.

Teraz, kiedy jesteś przekonany, że propozycja wartości i strona internetowa są ze sobą ściśle powiązane, musisz zaprojektować, szkicując ją, jednostronicową stronę internetową dla swojego „zielonego” produktu. One Pager to witryna jednostronicowa, bez dodatkowych stron, takich jak O nas, Zespół czy Usługi. Cała treść mieści się na jednej stronie, tradycyjnie w układzie długiego przewijania.

Weź wiele czystych kartek papieru i ołówek. Miej przed sobą swoją propozycję wartości oraz zdjęcie, które zrobiłeś z ukończonym płótnem propozycji wartości. Zanim zaczniesz tworzyć swoje prototypy, swoje szkice, dowiedz się czym jest strona typu one-page na stronie: https://onepagelove.com/what-is-a-one-page-website. Sprawdź też, jak wygląda strona typu one-page pod adresem: https://www.pagecloud.com/blog/one-page-websites i zainspiruj się przykładami pod adresem:

Na koniec przeczytaj następujący artykuł, który zawiera kilka wskazówek, jak stworzyć piękną stronę typu one-page: https://www.wix.com/blog/2018/08/how-to-create-one-page-website/.

Uwolnij swoją kreatywność i zacznij szkicować! Umieść propozycję wartości swojego produktu na samej górze, a następnie przeanalizuj ją w różnych sekcjach swojej strony.

Wymyśl 3 różne pomysły dotyczące wyglądu i zawartości Twojej jednostronicowej strony internetowej i zorganizuj spotkanie z kolegami z zespołu, z którymi już współpracowałeś, aby pokazać to, co stworzyłeś i podjąć decyzję, którą opcję wybrać! Przedyskutujcie z nimi możliwość samodzielnego stworzenia pierwszej strony internetowej dla waszego „zielonego” produktu, ponieważ jesteście nowo powstałym start-upem bez budżetu, który moglibyście przeznaczyć na stworzenie strony internetowej. Tak, możesz to zrobić, korzystając z darmowych szablonów dostępnych w sieci. Dowiedz się o tym na stronie: https://colorlib.com/wp/cat/one-page/.  

OCENA

Wykonując to ćwiczenie, zdobędziesz następującą wiedzę, umiejętności i postawy:

WiedzaUmiejętnościPostawy
Podstawowa wiedza na temat tworzenia wartości w przedsiębiorstwie Podstawowa wiedza na temat ilustrowania wartości pomysłu Wiedza faktograficzna na temat wpływu wykorzystywania okazji na poziomie osobistym, w grupie i na otaczającą społeczność.Dostrzeganie potencjału pomysłu do tworzenia wartości Rozpoznanie, co stanowi okazję do tworzenia wartości Określanie osobistych, społecznych i zawodowych możliwości tworzenia wartości  Większe uwzględnienie różnych potrzeb różnych grup Świadomość wpływu innowacji na społeczeństwo Świadomość własnych umiejętności i kompetencji

Jako ćwiczenie samooceny dla tego WebQuestu, proszę odpowiedzieć na następujące pytania:

  • Jakie były niektóre z najciekawszych odkryć, których dokonałem podczas pracy nad tym projektem? Na temat problemu? O sobie? O innych?
  • Jakie były niektóre z moich najtrudniejszych momentów i jak udało mi się je przezwyciężyć?
  • Jakie były moje najmocniejsze momenty nauki i dlaczego?
  • Jak dobrze ja i mój zespół komunikowaliśmy się ogólnie?
  • Czy moje kamienie milowe i cele zostały w większości osiągnięte i jak bardzo od nich odbiegałem, jeśli w ogóle?
  • Co zrobiłbym inaczej, gdybym miał podejść do tego samego problemu ponownie?

I wypełnij quiz samooceny, który można znaleźć pod adresem: https://forms.gle/kwrFbpkuVU9y9jLw7

PODSUMOWANIE

Przeżyłeś właśnie cały proces tworzenia propozycji wartości dla nowego produktu, który Twój start-up chce wprowadzić na rynek oraz tworzenia projektu jednostronicowej strony internetowej, która będzie promować ten nowy produkt. Podczas tej podróży musiałeś przeprowadzić badania, aby dowiedzieć się więcej na temat tego, czym jest propozycja wartości, aby dowiedzieć się, jak Ty i Twoi koledzy z zespołu możecie efektywnie wykorzystać Płytę Propozycji Wartości i ostatecznie stworzyć silną propozycję wartości. Dodatkowo, wzmocniłeś swoje umiejętności pracy w zespole i wzbogaciłeś swoje umiejętności informatyczne. Gratulujemy!

Następnym krokiem powinno być wykorzystanie siły Twojej zwycięskiej propozycji wartości i zastosowanie tego, czego już się nauczyłeś, w innych projektach! Podróż dopiero się zaczęła!

„Po pierwsze, musisz mieć przedsiębiorców, którzy w pełni rozumieją swoich klientów. Rozumieją swój produkt tak dobrze, ponieważ sami są klientami. Drugą rzeczą jest posiadanie niesamowitej propozycji wartości.”Craig Sherman

PYTANIA DO PROWADZĄCYCH SZKOLENIA

Pytania, które trener może wykorzystać podczas dyskusji w całej klasie, aby omówić ten WebQuest:

  • Jaką nową wiedzę i umiejętności zdobyłeś? Wymień 3 najważniejsze z nich.
  • Czy podobał Ci się cały proces pracy z tym WebQuestem i tworzenie produktów końcowych, propozycji wartości oraz projektu jednostronicowej strony internetowej?
  • Co byś poprawił w swojej pracy, gdybyś miał więcej czasu?
  • Czy uważasz, że efektywnie współpracowałeś z kolegami?
  • Czy wyobrażasz sobie wykorzystanie tego, czego się nauczyłeś w przyszłości?
  • Czy jesteś dumny ze swojej pracy?
  • Czy wyobrażasz sobie stworzenie własnego biznesu i zastosowanie tego, czego się nauczyłeś do informowania swoich potencjalnych klientów o wartości, jaką możesz zaoferować?

Section 2

WPROWADZENIE

Witamy w Kompendium Wyzwań Rozwoju Umiejętności Przedsiębiorczości Game-Changer’s WebQuest! „Understanding the Green Value Chain” WebQuest odnosi się do obszaru kompetencji „Ideas and Opportunities” w ramach EntreComp Framework i pomoże Ci rozwinąć Twoją wiedzę i umiejętności w zakresie kompetencji kluczowej „Valuing Ideas”.  

W czasach, gdy dążenie do gospodarki, która jest bardziej zrównoważona, bardziej ekologiczna i humanitarna, a także bardziej integracyjna, jest dosłownie bardziej istotne niż kiedykolwiek wcześniej, tak zwany „ruch Agile” szybko rozprzestrzenia się we wszystkich rodzajach firm, powodując dramatyczną poprawę jakości, innowacyjności i szybkości wprowadzania na rynek.

Jest to era zwinności, kształtowana przez szybko zmieniające się rynki, nowe technologie, wyzwania klimatyczne, metody dostaw, trendy w handlu, nowe regulacje i zaangażowanie rządów, a także szybko zmieniające się i kapryśne wymagania konsumentów. W tej erze zwinności, aby odnieść sukces, firmy muszą dostarczać więcej wartości przy takich samych lub niższych kosztach.

Ponieważ ponad 70% światowego handlu składa się z dóbr pośrednich, usług i kapitału, niezwykle ważne jest, aby firmy zaczęły oceniać i zmieniać swoje myślenie o zarządzaniu, biorąc pod uwagę, że „ekologizacja” łańcucha wartości i inwestowanie w zrównoważony rozwój oferuje sytuację korzystną dla obu stron, w której firmy mogą postawić „W” zarówno w kolumnie operacji, jak i środowiska!

Gratulacje! Ukończyłeś to krótkie wprowadzenie, które dostarczy Ci cennych informacji na temat „Zrozumienie zielonego łańcucha wartości”. Więcej WebQuestów znajdziesz na stronie projektu: https://gamechanger-project.eu

ZADANIA

Rozmawiasz z rodziną o przekształceniu pomysłu na biznes w konkretny pakiet produktów. Chcesz produkować trzy (3) rodzaje herbat botanicznych, które będą składały się z różnych mieszanek ziół. Ten pomysł pojawił się jako rozwiązanie, aby zwiększyć dochody rodziny, poprzez pionową integrację rodzinnego biznesu rolniczego zajmującego się produkcją lawendy, czarnej herbaty i nagietka. Podczas poszukiwań w Internecie, aby dowiedzieć się, czym zajmują się inne firmy w tym sektorze, natrafiłeś na artykuł naukowo-biznesowy, w którym stwierdzono, jak ważne jest rozbicie łańcucha wartości na poszczególne jego części przed wprowadzeniem produktu na rynek. Ponieważ masz zamiar wziąć udział w europejskim konkursie Eco-Start-up, najwyższej jakości prezentacja skupiająca się na „zielonym łańcuchu wartości” dotyczącym produkcji herbat botanicznych jest Twoją przepustką do sukcesu!

W procesie tworzenia zwycięskiej prezentacji będziesz pracować samodzielnie, koncentrując swoje wysiłki na tym, aby była ona jak najbardziej wyczerpująca, atrakcyjna, objaśniająca i informacyjna.

PROCES

Krok 1: Łańcuch wartości: Co to jest, jak działa i po co jest nam to potrzebne?

To pierwszy dzień realizacji tego zadania! Wiesz, że podczas tego procesu musisz odkryć i rozszyfrować istotę łańcucha wartości.

W skrócie, łańcuch wartości to zestaw działań, które firma wykonuje w celu dostarczenia wartościowego produktu (tj. towaru i/lub usługi) na rynek; model biznesowy krok po kroku przekształcający produkt lub usługę od pomysłu do rzeczywistości.

Koncepcja łańcuchów wartości jako narzędzi wspomagających podejmowanie decyzji, została opracowana przez Michaela Portera już w 1979 roku, natomiast podstawowymi działaniami w ramach łańcucha wartości Portera są:

  1. Logistyka przychodząca,
  2. Operacje,
  3. Logistyka wychodząca,
  4. marketing i sprzedaż, oraz
  5. Serwis.

Celem pięciu zestawów działań jest stworzenie wartości, która przewyższa koszty prowadzenia danej działalności, generując tym samym wyższy zysk. Dowiedz się więcej o znaczeniu „łańcucha wartości” czytając i oglądając poniższy materiał internetowy i rób notatki podczas szukania odpowiedzi na pytania czym jest łańcuch wartości, jak działa i dlaczego Twój start-up go potrzebuje:

Dodatkowo, możesz obejrzeć poniższy film wyjaśniający czym jest łańcuch wartości w kontekście sektora rolniczego:

https://www.ilo.org/empent/areas/value-chain-development-vcd/lang–en/index.htm

NAJWAŻNIEJSZE WNIOSKI

  • Łańcuchy wartości pomagają zwiększyć wydajność przedsiębiorstwa, tak aby mogło ono dostarczać największą wartość za najmniejszą możliwą cenę.
  • Celem końcowym łańcucha wartości jest stworzenie przewagi konkurencyjnej dla firmy poprzez zwiększenie produktywności przy jednoczesnym utrzymaniu kosztów na rozsądnym poziomie.

Teraz, gdy zebrałeś już wszystkie potrzebne informacje, przejdź do kroku 2!

Krok 2: Ekologiczny łańcuch wartości i zrównoważony ekologiczny łańcuch dostaw 

Kontynuujesz swoje badania, aby odkryć znaczenie „Zielonego łańcucha wartości i zrównoważonego zielonego łańcucha dostaw”. Przez lata większość firm, szczególnie w sektorze produktów konsumenckich, nie zwracała odpowiedniej uwagi na negatywny wpływ na społeczeństwo i środowisko wywierany przez ich dostawców. W większości przypadków, zyskowność przeważa nad zrównoważonym rozwojem.

W ostatnich latach firmy różnej wielkości rozpoczynają podróż w kierunku ekologicznego i bardziej zrównoważonego łańcucha dostaw. Trend ten nie tylko zmniejsza ryzyko społeczne i środowiskowe, ale również może przynieść ogromne korzyści dla firm z różnych branż, w tym zyski ekonomiczne i pozytywną tożsamość marki.

Zwróć uwagę na ten artykuł, ponieważ zawiera on cenne informacje, które wzbogacą Twoją wiedzę i pomogą Twojemu startupowi rozwijać się we właściwy sposób: https://topo.cc/future-of-supply-chain-sustainable-green-supply-chain-management/

Wiodące firmy wprowadzają zmiany, angażując swoich dostawców i klientów w ekologizację swoich łańcuchów wartości. Ponieważ skuteczna gospodarka ekologiczna wymaga równych szans stworzonych dzięki skutecznym regulacjom i polityce publicznej, uczestnicy rynku i podmioty publiczne zmieniają sposób funkcjonowania łańcuchów dostaw poprzez zmianę podstawowego zestawu zasad i zachęt. W szczególności w rolnictwie nowe ekologiczne łańcuchy wartości są budowane przez zaangażowane koalicje podmiotów publicznych i prywatnych, które uznają, że „działalność bez zmian” nie zaspokoi przyszłego popytu.

W kontekście ekologizacji gospodarki światowej warto zwrócić uwagę na kolejny film:

I kolejny na temat zrównoważonych łańcuchów wartości w sektorze rolno-spożywczym:

Oto praca naukowa dostarczająca istotnych dowodów na to, że ekologizacja globalnych łańcuchów wartości stanowi doskonałą okazję do połączenia interesów publicznych i prywatnych w oparciu o zielony wzrost: https://bit.ly/306RENQ

Możesz również przeczytać artykuł o wzajemnym oddziaływaniu pomiędzy Zielonymi Łańcuchami Wartości i Zielonym Wzrostem: https://bit.ly/30dvtpk

NAJWAŻNIEJSZE WNIOSKI

Celem zielonego podejścia do łańcuchów wartości jest:

  • zapewnienie zrównoważonego wykorzystania zasobów naturalnych oraz zwiększenie udziału zasobów odnawialnych i pochodzących z recyklingu w wejściowej części łańcucha wartości,
  • maksymalizacja efektywności materiałowej i energetycznej na każdym etapie procesu, oraz
  • zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko jako produktu wyjściowego we wszystkich punktach łańcucha.

Po wykonaniu dwóch pierwszych kroków, jesteś już wystarczająco pewny siebie, aby wykonać kolejny!

Krok 3: Analiza łańcucha wartości!

Rozumiejąc głębiej termin „Łańcuch wartości”, nadszedł czas, aby dowiedzieć się, że firmy przeprowadzają analizę łańcucha wartości, analizując każdy krok produkcyjny wymagany do stworzenia produktu, z ostatecznym celem dostarczenia maksymalnej wartości przy możliwie najmniejszych kosztach całkowitych. Istnieje wiele korzyści wynikających z analizy łańcucha wartości, z których wszystkie skutkują zdolnością firmy do zrozumienia i optymalizacji działań, które prowadzą do jej przewagi konkurencyjnej i wyższych poziomów zysku.

W kolejnych artykułach dokładnie analizujemy każdy z podstawowych elementów łańcucha wartości:

NAJWAŻNIEJSZE WNIOSKI

  • Firmy wykorzystują analizę łańcucha wartości w celu dostarczenia największej wartości przy możliwie najmniejszych kosztach całkowitych.
  • Jeśli firma może zwiększyć wydajność poprzez analizę jednego lub więcej z pięciu podstawowych działań łańcucha wartości, może uzyskać przewagę konkurencyjną i zwiększyć zyski.

Ukończyłeś kolejny etap! Sprawdźmy, co jeszcze zostało do nauczenia się!

Krok 4: Co to jest mapowanie łańcucha wartości?

Teraz nadszedł czas, aby dowiedzieć się, jakie jest znaczenie „Mapowania łańcucha wartości”. W rzeczywistości jest to proces, który identyfikuje główne działania związane z linią usług lub produktów firmy i jest często wykorzystywany w strategii korporacyjnej w celu identyfikacji możliwości poprawy wydajności. Istnieje wiele artykułów do przeczytania, takich jak poniższe:

I oczywiście lista wybranych filmów, które wprowadzą Cię w temat mapowania łańcucha wartości:

Przejdźmy dalej do kroku 5!

Krok 5: Rozbij łańcuch wartości swojego pakietu produktów!

W tym kroku zapiszesz elementy łańcucha wartości dotyczące Twojego nowego pakietu produktów. Ponieważ wiesz, że łańcuch wartości to wszystkie działania i procesy w firmie, które pomagają dodać wartość do produktu końcowego, powinieneś teraz wykonać pewne kroki, aby wyodrębnić części łańcucha wartości dotyczące Twojego nowego pakietu produktów. Poniższe artykuły zawierają wszystkie potrzebne informacje i przykłady, aby uczynić ten proces bardziej zrozumiałym i wykonalnym dla Ciebie:

Po wykonaniu wszystkich tych czynności, poczuj się gotowy do ostatniego kroku!

Krok 6: Przygotuj swoją prezentację

Teraz, kiedy już przeprowadziłeś niezbędne badania i dobrze wiesz, co oznacza Zielony Łańcuch Wartości, nadszedł czas, aby wykorzystać swoją wiedzę i uwolnić kreatywność wraz z umiejętnościami w celu stworzenia udanej prezentacji Start-up Pitch! W tym kroku, z pewnością musisz zawrzeć w swojej prezentacji łańcuch wartości i kilka ważnych aspektów swojego pomysłu, aby mieć większe szanse na wygraną w konkursie.

Kiedy składasz ofertę inwestorom lub inwestorom venture capital, załóż, że nie będziesz miał zbyt wiele czasu. Inwestorzy ciągle otrzymują oferty, więc ważne jest, aby szybko przykuć ich uwagę i zaangażować ich poprzez prostotę. Powinieneś również być w stanie podać więcej szczegółów, jeśli pojawią się pytania.

Dowiedz się, jakie rzeczy należy zawrzeć w prezentacji Start-up Pitch na:

Pamiętaj, że im lepsze są Twoje umiejętności prezentacji, tym skuteczniejsze będą
Twoje wystąpienia publiczne będą bardziej skuteczne. Zdobądź wskazówki dotyczące wystąpień publicznych, których Ci brakowało
i spraw, by Twoja następna prezentacja biznesowa okazała się sukcesem, oglądając ten film: https://www.youtube.com/watch?v=QT5vlkGM810

Przedstawianie pomysłów na biznes nie jest łatwym zadaniem, więc upewnij się, że przeczytałeś poniższy artykuł: www.bl.uk/business-and-ip-centre/articles/five-tips-for-presenting-your-business-ideas

I nie zapomnij być pewny siebie, ale nie wyniosły, spokojny, ale nie letargiczny, i uprzejmy, ale nie miękki!

Powodzenia!

OCENA

Wykonując to ćwiczenie, zdobędziesz następującą wiedzę, umiejętności i postawy:

WiedzaUmiejętnościPostawy
Teoretyczna wiedza na temat tego, czym jest łańcuch wartości Teoretyczna wiedza na temat „Zielonego łańcucha wartości”/”Zrównoważonego łańcucha wartości”. Wiedza teoretyczna na temat analizy łańcucha wartości Wiedza teoretyczna na temat mapowania łańcucha wartości Faktyczna wiedza o tym, jak identyfikować możliwości dalszego rozwoju działalności tworzącej wartość Faktyczna wiedza o tym, jak przekształcać pomysły w rozwiązania, które tworzą wartości dla innych Wiedza merytoryczna na temat poszukiwania nowych rozwiązań usprawniających proces tworzenia wartości.Podział łańcucha wartości na jego części Zastosuj myślenie etyczne w procesie produkcji Oceniać zrównoważony charakter różnych praktyk i ich wpływ na środowisko. Łączenie wiedzy i zasobów w celu stworzenia zrównoważonego łańcucha wartościDocenianie strategii zrównoważonego rozwoju stosowanych przez różne firmy Świadomość wartości w długoterminowych celach społecznych, kulturowych i ekonomicznych Świadomość wpływu działań przedsiębiorczych na społeczność docelową, rynek, społeczeństwo i środowisko.

Jako ćwiczenie samooceny do tego WebQuestu, proszę odpowiedzieć na następujące pytania:

  • Jakie były niektóre z najciekawszych odkryć, których dokonałeś podczas pracy nad tym tematem?
  • Jakie były Twoje najtrudniejsze momenty i jak udało Ci się je pokonać?
  • Jakie były Twoje najmocniejsze momenty nauki i dlaczego?
  • Czy Twoje kamienie milowe i cele zostały w większości osiągnięte i jak bardzo od nich odbiegałeś, jeśli w ogóle?
  • Co byś zrobił inaczej, gdybyś miał podejść do tego samego tematu jeszcze raz?

I wypełnij quiz samooceny, który można znaleźć pod adresem:

Q1. Łańcuch wartości to zestaw działań, które firma działająca w określonej branży wykonuje w celu dostarczenia na rynek wartościowego produktu (tj. towaru i/lub usługi).

  1. True
  2. Fałszywy

Q2. Jakie są podstawowe działania w łańcuchu wartości Michaela Portera?

  1. Logistyka przychodząca
  2. Operacje
  3. Logistyka wychodząca
  4. Marketing i sprzedaż
  5. Serwis
  6. Wszystkie powyższe

Q3. Które z poniższych działań nie jest uważane za działalność drugorzędną w łańcuchu wartości opracowanym przez Michaela Portera?

  1. Zamówienia
  2. Zarządzanie zasobami ludzkimi
  3. Rozwój technologii
  4. Zarządzanie infrastrukturą przedsiębiorstwa
  5. Rabaty na produkty

Q4. Ekologiczny łańcuch wartości odnosi się do cyklu życia produktu, począwszy od początkowego zaopatrzenia, poprzez badania i rozwój (B+R) i produkcję, aż do ostatecznego recyklingu odpadów i porzucenia produktu.

  1. True
  2. Fałszywy

Q5. Analiza łańcucha wartości to (w razie potrzeby zaznacz więcej niż jeden):

  1. Zapierająca dech w piersiach technologia;
  2. Narzędzie strategiczne wykorzystywane do analizy wewnętrznych działań firmy;
  3. Sposób, w jaki firma może stworzyć dla siebie przewagę konkurencyjną;
  4. Proces, w którym firma identyfikuje swoje podstawowe i wspierające działania, które dodają wartość do jej produktu końcowego, a następnie analizuje te działania w celu zmniejszenia kosztów lub zwiększenia zróżnicowania.

PODSUMOWANIE

Właśnie doświadczyłeś całego procesu tworzenia najwyższej jakości prezentacji pitch koncentrującej się na „zielonym łańcuchu wartości” dotyczącym produkcji herbat botanicznych! Podczas tej podróży musiałeś przeprowadzić dogłębne badania, aby dowiedzieć się więcej na temat tego, czym jest Zielony Łańcuch Wartości, jak przyczynia się on do tworzenia udanego produktu i jak wpływa na Twoją przyszłą firmę.

Dodatkowo nauczyłeś się, jak profesjonalnie i skutecznie zaprezentować swoje pomysły i wyniki badań w kontekście konkursu dla start-upów. Ale również przeszliście trening krytycznego i kreatywnego myślenia pracując samodzielnie.

Gratulacje! Teraz jesteś ekspertem w rozkładaniu łańcucha wartości i jesteś gotowy, aby wdrożyć tę praktykę do swoich pomysłów na przedsiębiorczość. Podróż właśnie się rozpoczęła!

„Wartości są jak odciski palców. Niczyje nie są takie same, ale zostawiasz je na wszystkim, co robisz.”Elvis Presley

PYTANIA DO PROWADZĄCYCH SZKOLENIA

Pytania, które trener może wykorzystać podczas dyskusji w całej klasie, aby omówić ten WebQuest:

  • Jaką nową wiedzę i umiejętności zdobyłeś? Wymień 3 najważniejsze z nich.
  • Czy podobał Ci się cały proces pracy z tym WebQuestem i tworzenie produktu końcowego?
  • Co byś poprawił w swojej pracy, gdybyś miał więcej czasu?
  • Czy wyobrażasz sobie wykorzystanie tego, czego się nauczyłeś w przyszłości?
  • Czy jesteś dumny ze swojej pracy?
  • Czy wyobrażasz sobie stworzenie własnego biznesu opartego na „Zielonym Łańcuchu Wartości”?