Section 1

WPROWADZNIE

Czy kiedykolwiek usiadłeś i naprawdę pomyślałeś o tym, czego chcesz od życia? Czy chcesz mieć duży dom, ładne samochody i wymyślną pracę w mieście z narożnym biurem? Czy wolałbyś nie mieć żadnych zobowiązań, żadnych więzów i bilet na podróż dookoła świata? Czy chcesz założyć własną ekologiczną markę w dziedzinie pielęgnacji skóry lub produkcji żywności? Chcesz wyruszyć na trekking w Himalajach? Czy masz pomysł na przedsięwzięcie społeczne, które zmniejszy bezrobocie i sprawi, że bezbronni ludzie nie staną się bezdomni? Czujesz, że po co zostałeś umieszczony na tej Ziemi? Każdy z nas ma jakiś cel, ale wielu z nas idzie przez życie, nigdy nie określając, co jest tym celem. Jednak wyznaczanie celów pozwala nam planować i zarządzać decyzjami, które podejmujemy, co może pozytywnie wpłynąć na to, gdzie skończymy nasze życie. Mając cel w głowie, decyzje, które podejmujemy, mogą przybliżyć nas do jego osiągnięcia – ale bez celu, nasze decyzje nie pomogą nam stworzyć rzeczywistości, której pragniemy dla siebie. Posiadanie celu w głowie to świetny początek, jednak bez planu działania, który pomoże Ci osiągnąć ten cel i śledzić postępy po drodze, czasami cel zawsze pozostanie poza zasięgiem. Abyśmy mogli zapewnić sobie sukces, potrzebujemy planu, który będzie wspierał ten cel; planu, który pozwoli nam przewidzieć i pokonać każdą przeszkodę, która może stanąć na naszej drodze; planu, który będzie trzymał nas na dobrej drodze, aż osiągniemy cel, który mieliśmy na myśli.  Cele dają naszemu życiu sens; ale plany sprawiają, że nasze cele są osiągalne.

ZADANIA

Zbliżasz się do końca ostatniego semestru szkoły i wszyscy – twoi nauczyciele, doradcy, mentorzy, rodzina – wszyscy pytają cię o twoją przyszłość. Masz marzenia, zawsze je miałeś, ale nie wiesz, jak je zrealizować w praktyce. Czujesz, jak na Twoich barkach rośnie napięcie związane z wyborem właściwej kariery. Wszyscy wokół Ciebie wydają się wiedzieć, co robią, a Ty nie wiesz, która ścieżka kariery jest dla Ciebie odpowiednia. Dzielisz się swoimi obawami ze szkolnym doradcą zawodowym, który słucha o Twoich marzeniach i widzi w Tobie wielki potencjał do ich realizacji. Wspólnie ustalacie cel zawodowy, stosując technikę SMART Goals. Doradca informuje Cię, że możesz wykorzystać go jako podstawę do napisania Osobistego Planu Działania. Masz tydzień na przekształcenie swoich celów w Osobisty Plan Działania przed kolejną sesją z doradcą zawodowym, więc lepiej weź się do pracy!

PROCES

Krok 1: Wyznaczanie celów SMART

Pierwszym krokiem jest wyznaczenie sobie celu zawodowego. Jeśli ukończyłeś WebQuest na poziomie podstawowym, będziesz już wiedział, czym są cele SMART i dlaczego powinieneś skupić swój umysł i swoje wysiłki poprzez wyznaczanie celów SMART. Twoim pierwszym krokiem jest teraz napisanie tego celu SMART, do którego dążysz. Jeśli potrzebujesz odświeżenia, poniższe linki dostarczą Ci trochę informacji na temat tego, czym są cele SMART:

·         Cele SMART [VIDEO] – szybki przegląd: https://youtu.be/1-SvuFIQjK8

  • Co to jest cel SMART?
https://corporatefinanceinstitute.com/resources/knowledge/other/smart-goal/

Krok 2: Czym jest Osobisty Plan Działania?

Świetnie, masz cel w głowie – to pierwsza pokonana przeszkoda. Następnie musisz zacząć opracowywać plan osiągnięcia tego celu, tak aby udało Ci się go osiągnąć. Twój doradca zawodowy zalecił Ci napisanie Osobistego Planu Działania, więc w pierwszej kolejności musisz przeprowadzić badania, aby dowiedzieć się, czym jest PAP i dlaczego jest przydatny w osiąganiu celów. W poniższych linkach znajdziesz kilka interesujących artykułów, od których możesz zacząć, możesz też przeprowadzić własne badania w Internecie:

Krok 3: Naucz się WOOP!

Co to jest WOOP?  WOOP  oznacza Życzenie, Wynik, Przeszkoda, Plan  (Wish, Outcome, Obstacle, Plan) – to oparta na nauce strategia mentalna, którą ludzie mogą wykorzystać do znalezienia i spełnienia swoich życzeń, ustalenia preferencji i zmiany nawyków. WOOPing zdobywa popularność na całym świecie, jako sposób na ponowne wytrenowanie swojego mózgu na sukces. Kiedy więc natrafisz na przeszkodę, która normalnie byłaby dla Ciebie pułapką, ćwicząc WOOP, dajesz sobie większą szansę na sukces.

Aby dowiedzieć się więcej o tym, jak WOOP może odmienić Twoje życie, przeczytaj i obejrzyj kilka poniższych informacji. Kiedy już skończysz czytać o WOOP, spróbuj zrealizować jeden ze swoich celów z Kroku 1!

Krok 4: Ustalenie długoterminowego celu i praca wstecz

Więc teraz już wiesz, jak WOOP, co dalej? Jeśli ukończyłeś krótkie ćwiczenie WOOP, ukończyłeś WOOP, aby wyznaczyć cel na 4 tygodnie. Twoim następnym zadaniem jest wyznaczenie celu długoterminowego. Pomyśl o tym, co chcesz robić, gdzie chcesz być, w czym chciałbyś pracować za 1 rok, 5 lat i 10 lat. Poświęć trochę czasu na zastanowienie się nad tymi celami i zapisz je na kartce papieru. Kiedy napiszesz swój osobisty plan działania, będziesz musiał mieć długoterminowy cel, a następnie będziesz pracował wstecz i ustawisz serię krótszych celów, abyś mógł zapewnić, że twoje cele są zawsze w zasięgu ręki i osiągalne. Mając serię celów krótkoterminowych, które doprowadzą Cię do osiągnięcia celu długoterminowego, zwiększasz swoje szanse na sukces w osiągnięciu celu długoterminowego.

Aby uzyskać porady dotyczące wyznaczania celów długoterminowych, poniższe linki mogą być dla Ciebie dobrym punktem wyjścia:  

Krok 5: Identyfikacja barier i przeszkód

Jak zauważyłeś w ćwiczeniu WOOP, jednym z kluczowych punktów w planowaniu sukcesu jest zidentyfikowanie potencjalnych przeszkód i barier, które utrudnią Ci osiągnięcie sukcesu, a następnie zaplanowanie, w jaki sposób pokonasz te przeszkody. Jest to również kluczowy krok w tworzeniu Twojego osobistego planu działania. W tym kroku zastanów się nad swoim długoterminowym celem, który właśnie wyznaczyłeś i określ, co może pójść nie tak, aby przeszkodzić Ci w osiągnięciu tego celu. Kiedy już zidentyfikujesz swoje bariery, łatwiej będzie Ci opracować plan pokonania tych przeszkód, które mogą stanąć Ci na drodze. Dla niektórych wskazówek i porad, jak to zrobić, następujące linki mogą być przydatne dla Ciebie:

Krok 6: Napisanie Osobistego Planu Działania

Dobra robota, przeszedłeś przez wszystkie kroki i podjąłeś wszystkie kluczowe decyzje, które określą kierunek Twojego Osobistego Planu Działania. Teraz pozostaje tylko spisać swój PAP, abyś mógł go przeanalizować z doradcą zawodowym podczas następnej sesji. Pamiętaj o wszystkich celach, jakie sobie wyznaczyłeś, przeszkodach, jakie zidentyfikowałeś, planach, jakie poczyniłeś, aby je pokonać oraz o nowej technice WOOP, której się nauczyłeś, a która zapewni Ci sukces w przyszłości. Poniższe linki pomogą Ci zebrać to wszystko razem, abyś mógł napisać swój Osobisty Plan Działania:

Krok 7: Wzorce do naśladowania jako inspiracja

Gratulacje, ukończyłeś swój osobisty plan działania; jak się czujesz? Czy jesteś gotowy, aby odnieść sukces? Wszyscy dążymy do sukcesu w takiej czy innej formie, ale wielu z nas pozwala, aby nasza motywacja osłabła, ponieważ możemy natknąć się na przeszkodę, którą uważamy za zbyt wielką do pokonania, lub zabraknie nam entuzjazmu dla celu, który pierwotnie chcieliśmy osiągnąć. Kiedy tak się dzieje, ważne jest, abyśmy mieli kogoś, u kogo możemy szukać wsparcia i inspiracji. Niektórzy ludzie mają to szczęście, że mają w swoim życiu kogoś, na kim mogą się wzorować – na przykład mentora. Inni szukają wzorów do naśladowania w sektorze, w którym znajduje się ich wymarzona praca. Może to być czołowy naukowiec, pisarz, influencer w mediach społecznościowych – niezależnie od tego, kto to jest, ważne jest, aby mieć kogoś, na kim można się wzorować, kiedy czujesz, że Twój zapał słabnie lub czujesz, że Twój cel wymyka Ci się z rąk. Jako ostatnie zadanie pomyśl, kto jest Twoim wzorem do naśladowania i dlaczego Cię inspiruje.

Aby dowiedzieć się więcej o tym, jak ważne jest posiadanie w życiu wzorców do naśladowania, tak abyśmy mogli wyobrazić sobie naszą drogę do sukcesu, warto skorzystać z poniższych linków.

EWALUACJA

Po ukończeniu tego WebQuestu, uczestnicy osiągną następujące efekty uczenia się:

WiedzaUmiejętnościPostawy
– Faktyczna wiedza o tym, jak planować osiąganie celów, które są ustalone w ramach możliwości zawodowych. – Faktyczna wiedza o tym, jak mierzyć stopień osiągnięcia celów. – Faktyczna wiedza o tym, jak wyznaczać osobiste i zawodowe kamienie milowe. – Rzeczywista wiedza o tym, jak opracować osobisty plan działania.– Dokonywanie wyborów, które odzwierciedlają osobiste preferencje. – Opracuj plan, aby przekształcić pomysł w działanie poprzez nakreślenie prostych kroków. – Zaprojektować kamienie milowe, aby ocenić postęp w realizacji celów. – Syntetyzowanie celów i kamieni milowych w celu stworzenia osobistego planu działania. – Oceniać postępy w osiąganiu tych celów. – Samodzielna praca nad osiągnięciem celów. – Samoocena umiejętności, talentów, atrybutów itp. – Opracowanie osobistego planu edukacji w celu podkreślenia obszarów, w których występują braki w umiejętnościach. – Refleksja nad sukcesami i porażkami do tego momentu. – Opisz, czego nauczyłeś się z tych osobistych sukcesów i porażek. – Zastanów się nad sukcesami i porażkami innych osób. – Oceń, jak te sukcesy i porażki wpłynęły na ich rozwój.– Gotowość do refleksji nad uczeniem się w celu określenia jego wartości.- Gotowość do wyznaczania celów zawodowych w różnych okresach.- Otwartość na identyfikację osobistych kamieni milowych.- Gotowość do opracowania osobistego planu działania. – Docenianie moich osobistych sukcesów i porażek.- Docenianie tego, czego nauczyłem się dzięki tym sukcesom i porażkom. – Świadomość, w jaki sposób doświadczenia z przeszłości pomagają nam w rozwoju osobistym.

W ramach oceny tego WebQuestu, wszyscy uczestnicy będą musieli pracować niezależnie, aby stworzyć swój własny Indywidualny Plan Działania. Wszyscy uczniowie będą musieli napisać Indywidualny Plan Działania oraz omówić swoje cele i plany na sukces z nauczycielami, osobami pracującymi z młodzieżą oraz rówieśnikami. Celem tego ćwiczenia jest pokazanie młodym uczniom, jak należy wyznaczać cele, aby odnieść sukces, ale także nauczy ich wartości planowania sukcesu i pokaże im kroki związane z planowaniem sukcesu i osiągania celów zawodowych i osobistych.

Jako ćwiczenie samooceny dla tego WebQuestu, uczestnicy zostaną poproszeni o wypełnienie krótkiego ćwiczenia autorefleksji i napisanie 300-350 słów o wybranym przez siebie wzorcu i dlaczego wybrali właśnie ten wzorzec. Uczestnicy mogą podzielić się swoim wzorem z grupą, jednakże nie jest to wymagane, ponieważ wybór wzoru do naśladowania może być kwestią osobistą i uczestnicy mogą nie czuć się komfortowo dzieląc się swoim wzorem z innymi. Poniższe pytania będą prowadzić do tego ćwiczenia autorefleksji:

  • – Kim jest wybrany przeze mnie wzór do naśladowania?
  • – Dlaczego wybrałem ten wzór do naśladowania?
  • – Jakie atrybuty i cechy podziwiam u niego i dlaczego?
  • – Co z ich historii sukcesu jest dla mnie inspirujące i dlaczego?
  • – Czego mogę się od nich nauczyć?

I wypełnij krótki quiz: https://forms.gle/HnmMPB7FGwxhVrXC6

Odpowiedzi:

Q1: Co oznacza W w WOOP?

1.         Want

2.         Will

3.         Wish

Poprawnie: 3

Q2: Co oznacza litera P w słowie WOOP?

1.         Prioritise

2.         Plan

3.         Prepare

Poprawnie: 2

P3: Która z poniższych rzeczy NIE jest powszechną barierą na drodze do sukcesu?

1.         Czas

2.         Dostęp do zasobów

3.         Docenianie dotychczasowych sukcesów

4.         Zwątpienie w siebie

Poprawnie: 3

Q4: Która z poniższych rzeczy NIE jest sposobem na pokonanie barier?

1.         Zaangażować się emocjonalnie

2.         Zrozumienie, co oznacza dla Ciebie sukces

3.         Zdobądź informacje

Poprawnie: 1

P5: Które z poniższych elementów NIE jest zawarte w Osobistym Planie Działania?

1.         Plan przygotowania się do niepowodzeń

2.         Wizualizacja sukcesu

3.         Korzyści ekonomiczne

4.         Wyznaczanie celów krótkoterminowych

Poprawnie: 3

Pytania, które osoby pracujące z młodzieżą lub nauczyciele mogą wykorzystać podczas dyskusji w całej klasie w celu podsumowania tego WebQuestu:

  • – Jak oceniasz to ogólne doświadczenie? Czy nauka poprzez rozwiązywanie zadań WebQuestu sprawiła Ci przyjemność?
  • – Jak podobała Ci się samodzielna praca nad tym wyzwaniem? Czy wolałbyś/wolałabyś wykonać zadanie jako część zespołu? Dlaczego?
  • – Czy uważasz, że ćwiczenie WOOP było dla Ciebie przydatne? Czy wykorzystasz je w przyszłości w swoich działaniach związanych z wyznaczaniem celów?
  • – Czy podobał Ci się ten scenariusz? Czy są inne scenariusze, które wolałbyś/wolałabyś przerobić? Dlaczego?
  • – Jak myślisz, czego nauczyłeś/aś się dzięki temu wyzwaniu?
  • – Czy czujesz, że zdobyłeś/zdobyłaś nowe umiejętności? Jeśli tak, to jakie?
  • – Które elementy podobały Ci się najbardziej, a które najmniej? I dlaczego?
  • – Czy masz poczucie spełnienia po ukończeniu tego wyzwania?

– Czy doświadczenie związane z opracowaniem Osobistego Planu Działania było dla Ciebie przydatne? Dlaczego?

PODSUMOWANIE

Dobra robota, dotarłeś do końca wyzwania i teraz masz cel w głowie oraz plan, który pomoże Ci go osiągnąć. Jesteś w mniejszości i na drodze do sukcesu! Czy wiesz, że 92% ludzi, którzy co roku stawiają sobie noworoczne postanowienia i cele, tak naprawdę nie osiąga swoich celów? (University of Scranton, 2016). Ci, którzy nie osiągają swoich celów, co mają ze sobą wspólnego? Nie planowali sukcesu. Posiadanie celów to tylko część misji, musisz wizualizować, planować i zarządzać swoimi celami tak, abyś mógł je osiągnąć. Wyznaczanie długoterminowych celów jest wspaniałym ćwiczeniem, ale bez kluczowych, wymiernych kamieni milowych po drodze, łatwo będzie stracić orientację w swoich celach i zboczyć z drogi do sukcesu. Zamiast tego, opracowując plany działania i rozwoju, możesz zaplanować wszelkie rozproszenia i bariery, które możesz napotkać po drodze, i zapewnić, że dotrzesz do ostatecznego celu – celu, który chcesz osiągnąć. Lekcje, których nauczyłeś się w tym WebQueście, pozostaną z Tobą, gdziekolwiek się w życiu znajdziesz! Jeśli wyniesiesz z tej lekcji jedną rzecz, pamiętaj:

““Jeśli chcesz być szczęśliwy, wyznacz sobie cel, który nakazuje ci myśleć, wyzwala twoją energię i inspiruje twoje nadzieje.” -Andrew Carnegie

Section 2

WPROWADZNIE

Motywacja i wytrwałość, co rozumiemy pod tymi pojęciami? Motywacja może odnosić się do naszej gotowości do podjęcia działania, tego, co zmusza nas do postępowania w określony sposób i dążenia do osiągnięcia określonych celów. W ten sposób jest ona związana z naszymi zachowaniami i wartościami – tym, co jest nam drogie, co wykorzystujemy, aby dążyć do lepszego. Wytrwałość odnosi się do naszej determinacji, by wykorzystać motywację do zakończenia działania. Aby osiągnąć cel, musimy być zmotywowani – musimy określić rolę, jaką nasze wartości odgrywają w wyznaczaniu celu – i musimy ćwiczyć wytrwałość – pokonywać przeszkody i być zdeterminowanym, aby osiągnąć nasz cel. Są to kluczowe atrybuty, które powinien posiadać przedsiębiorca. Choć nie wszyscy przedsiębiorcy mają takie same motywacje i wartości, wszyscy mają wspólną motywację i dużo wytrwałości, aby po pierwsze założyć firmę i zrealizować swój pomysł, ale także aby utrzymać działalność, bez względu na przeszkody i trudności, jakie napotykają. Zrozumienie swoich motywacji i nauczenie się, jak je wykorzystać, aby osiągnąć cel dzięki wytrwałości, to pierwsze kroki do rozpoczęcia i prowadzenia udanego biznesu. Aby przećwiczyć i rozwinąć te cechy, przygotowaliśmy dla Ciebie krótkie ćwiczenie do wykonania w małych grupach.

ZADANIE

Pracujesz jako wolontariusz w komitecie lokalnego festiwalu kulturalnego. Festiwal odbywa się w Twojej społeczności od 7 lat, ale ostatnio społeczność lokalna nie wspiera go zbytnio, a frekwencja na festiwalu w zeszłym roku była rekordowo niska.  W związku z tym, że sponsorzy rozważają wycofanie swojego finansowania i wsparcia dla tego wydarzenia, festiwal znajduje się w punkcie, w którym albo będzie musiał stworzyć coś nowego, albo zostanie odwołany.  Ty i inny członek komitetu jesteście zdeterminowani, aby do tego nie dopuścić!  Postanawiacie wspólnie zastanowić się, w jaki sposób można wymyślić festiwal na nowo i przywrócić wsparcie lokalnej społeczności, a także przyciągnąć nowe rodziny i osoby z całego regionu. Decyzja o tym, czy festiwal odbędzie się, czy nie, zostanie podjęta na spotkaniu lokalnej społeczności za 10 dni. Na tym spotkaniu członkowie komitetu festiwalowego i lokalni sponsorzy będą dyskutować o zaletach inwestowania w festiwal przez jeszcze jeden rok, aby zobaczyć, czy sprawy mogą się odwrócić.  To jest szansa dla Ciebie i Twojego partnera, aby przekonać te osoby do dalszego wspierania festiwalu w tym roku! Na to spotkanie Ty i Twój partner będziecie musieli przygotować prezentację z wykorzystaniem Business Model Canvas, aby pokazać, jak zrewolucjonizujecie festiwal i sprawicie, że festiwalowicze wrócą do Waszej społeczności. Mając na uwadze 2-3 zmiany, które wprowadzicie do festiwalu, wypełnicie szablon Business Model Canvas i zaprezentujecie go komitetowi festiwalowemu, wraz z analizą kosztów i korzyści tych zmian oraz oczekiwanym wpływem, jaki te zmiany będą miały na festiwal.  Pamiętaj, że stawką jest przyszłość festiwalu, więc postaraj się przedstawić przekonujące argumenty!  

PROCES

Krok 1: Ocena szkód

Abyście wraz z partnerem mogli przygotować plan rewitalizacji festiwalu, musicie najpierw zrozumieć i ocenić, dlaczego festiwal w ogóle się nie udał. Wspólnie z partnerem zorganizujcie spotkanie ” podsumowujące festiwal”, aby sporządzić listę wszystkich rzeczy, które nie udały się na waszym festiwalu. Aby móc planować na przyszłość, musicie najpierw ocenić niepowodzenia i błędy z przeszłości. Kiedy będziecie mieli listę 3-4 głównych powodów, dla których Waszym zdaniem festiwal się nie udał, nadejdzie czas, abyście oboje zrobili pierwszy krok w kierunku planowania przyszłości festiwalu.

Poniższe linki mogą pomóc Wam ocenić, co poszło nie tak z Waszym festiwalem:

Krok 2: Burza mózgów

Teraz, kiedy już oceniłeś swoje poprzednie festiwale i oceniłeś, co poszło nie tak, nadszedł czas, aby odkurzyć się i zacząć generować pomysły, które tchną nowe życie w festiwal!

Jedną z najbardziej popularnych technik wymyślania nowych pomysłów jest burza mózgów.  Najlepiej sprawdza się w grupie lub parze, ponieważ każdy ma tyle pomysłów, ile jest w stanie wymyślić, a następnie wszystkie pomysły są dzielone, co może wywołać nowy pomysł u innego członka grupy.  Ćwiczenie polega na ustaleniu limitu czasu na 5-10 minut i zapisaniu w tym czasie każdego pomysłu, który przyjdzie Ci do głowy – pomysły mogą być głupie, niedorzeczne i niewiarygodne – najważniejsze w burzy mózgów jest to, abyś nie cenzurował swoich pomysłów, ponieważ nie wiesz, jaki pomysł może okazać się najlepszy, kiedy Ty i Twój partner połączycie swoje głowy.  Po 5-10 minutach Ty i Twój partner powinniście się podzielić i wymienić pomysłami.  Podczas burzy mózgów pamiętaj, aby upewnić się, że odnosisz się do problemów, które zidentyfikowałeś w kroku 1!

Poniższe linki pomogą Tobie i Twojemu partnerowi w przeprowadzeniu burzy mózgów:

Kiedy będziecie mieli listę wszystkich pomysłów, które wygenerowaliście wraz z partnerem, poświęćcie trochę czasu na zawężenie, które z nich są najbardziej realistyczne i które mogą przynieść największe korzyści dla festiwalu.  Powinniście zakończyć to ćwiczenie z 4 lub 5 dobrymi pomysłami. 

Krok 3: Ocena pomysłów

Teraz, gdy macie już za sobą burzę mózgów i wygenerowaliście sporo pomysłów na przywrócenie festiwalu na właściwe tory, nadszedł czas na zawężenie tych pomysłów, tak abyście mogli przedstawić najbardziej odpowiednie pomysły na uratowanie waszego festiwalu!

Istnieje wiele różnych metod i technik, których możecie użyć wraz z zespołem, aby ocenić jakość pomysłów, które wymyśliliście.  Do najpopularniejszych technik oceny pomysłów należy „Sześć myślących kapeluszy”, która najlepiej sprawdza się w grupie i która zachęca członków grupy do rozważenia pomysłów i problemów z różnych perspektyw.  Pamiętaj, że musisz wykonać tę czynność dla wszystkich pomysłów z Twojej listy! Może to zająć trochę czasu… zwłaszcza, że pracujecie w parach – oznacza to, że każdy z Was będzie musiał założyć po 3 kapelusze dla każdego pomysłu!

Aby pomóc Ci zacząć, możesz skorzystać z poniższych linków:

Jeśli masz ograniczony czas na ten etap, możesz również wypełnić prostą matrycę oceny pomysłów, w której Ty i Twój zespół będziecie oceniać i walidować każdy pomysł w oparciu o zestaw parametrów zawartych w matrycy.

Aby zapoznać się z przykładami lub rozpocząć tworzenie własnej matrycy oceny pomysłów, warto skorzystać z poniższych linków:

Krok 4: Analiza kosztów i korzyści

Ostatnim krokiem w przygotowaniu waszych pomysłów jest ustalenie, ile te dodatki do waszego festiwalu będą kosztować wasz komitet festiwalowy i jaka będzie zamierzona korzyść dla waszej społeczności? Musicie być w stanie oszacować, ile będą kosztować wasze pomysły, jakie zasoby możecie wykorzystać do zainwestowania w festiwal i kto skorzysta na tych ulepszeniach festiwalu?

Aby pomóc wam w przeprowadzeniu analizy kosztów i korzyści dla waszych pomysłów na festiwal, poniższe linki mogą być użytecznym punktem wyjścia:

Ten krok jest również początkiem wypełniania Kanwy Modelu Biznesowego. Po zakończeniu Analizy Kosztów i Korzyści, użyj części „Koszt” do uzupełnienia segmentu „Struktura Kosztów” w Twoim Modelu Biznesowym. Nie musisz w tym momencie wypełniać schematu, ale zanotuj koszty, które proponujesz w swoim planie – będziesz ich potrzebował, kiedy będziesz uzupełniał schemat w kroku 7 poniżej.

Kiedy oceniasz dodatkowe wsparcie i zasoby, które masz w społeczności, do których możesz się odwołać, aby wesprzeć festiwal, możesz wykorzystać te informacje do wypełnienia segmentu „Kluczowe zasoby” na schemacie modelu biznesowego.

Krok 5: Znalezienie nowej publiczności

Teraz, kiedy już przeprowadziłeś analizę kosztów i korzyści dla nowych innowacji, które wprowadzisz do swojego festiwalu, nadszedł czas, aby zastanowić się, do kogo te zmiany będą przemawiać? W terminologii biznesowej nazywamy to identyfikacją segmentu rynku! Jeśli potraktujecie ten festiwal jak biznes, to chodzi o to, abyście określili, kim są wasi „klienci”. W tym celu, poza określeniem, do kogo chcesz dotrzeć, musisz również zastanowić się, jak przekonasz ich do udziału w festiwalu? Jakie są unikalne elementy waszego festiwalu, które przyciągną waszą zamierzoną lub docelową publiczność? Nazywamy to propozycją wartości.

Poniższe linki pomogą Wam i Waszemu zespołowi w zidentyfikowaniu segmentu klientów lub rynku oraz w napisaniu propozycji wartości:

Na podstawie badań przeprowadzonych w tym kroku, możesz wykorzystać te informacje do uzupełnienia sekcji „Segment klientów” w schemacie modelu biznesowego.

Krok 6: Marketing – Jak daleko może sięgnąć Twoje przesłanie?

Wiecie już, kim są wasi docelowi odbiorcy i jakiego przesłania użyjecie, aby przyciągnąć ich na festiwal – ale jak dotrzeć z tym przesłaniem? Musisz rozważyć, jakie zasoby marketingowe masz do dyspozycji, ale pamiętaj, że komitet festiwalowy ma ograniczony budżet! Wy i Wasz zespół postawiliście sobie za cel dotarcie z informacją o Waszym festiwalu do 5.000 osób, jak to osiągniecie?

Te linki mogą Wam pomóc w zaplanowaniu dotarcia z Waszym przekazem do 5000 osób:

Dzięki temu, co zostało omówione w tym kroku, będziesz w stanie ukończyć segment „Kanały” w schemacie modelu biznesowego. Masz teraz wypełnione 4 z 9 segmentów. W następnym kroku dowiesz się, jak uzupełnić pozostałe 5 sekcji schematu!

Krok 7: Opracowanie modelu biznesowego dla festiwalu

Dotarłeś tak daleko i opracowałeś kilka bardzo dobrych pomysłów na to, jak możesz dać festiwalowi restart! Aby przygotować te pomysły do przedstawienia komitetowi festiwalowemu, nadszedł czas, abyś zaczął myśleć o tym festiwalu jak o biznesie i przygotował Business Model Canvas.

Co to jest schemat modelu biznesowego? Dlaczego stosujesz go w odniesieniu do festiwalu?

Schemat modelu biznesowego został opracowany przez Alexandra Osterwaldera. Przedstawia on dziewięć segmentów, które tworzą cegiełki modelu biznesowego w ładnej, jednostronicowej formie. Zamiast pisać ponad 100-stronicowy biznesplan, możesz użyć tej koncepcji, aby w pełni nakreślić, jak będzie wyglądał Twój pomysł na biznes, zanim jeszcze zaczniesz go realizować. Chociaż szablon został opracowany z myślą o przedsiębiorstwach, informacje w nim zawarte mogą być stosowane w wielu różnych kontekstach – jest to więc doskonałe narzędzie do planowania, w jaki sposób wprowadzisz nowe innowacje na swoim festiwalu!

Krok 8: Przedstawienie swoich planów dla festiwalu

Jesteś prawie na miejscu; ukończyłeś swój schemat modelu biznesowego dla festiwalu – jesteś zaangażowany w ratowanie festiwalu w tym roku! Teraz musisz tylko przygotować swoją prezentację dla komitetu festiwalowego i pamiętaj, aby ją przećwiczyć, tak abyś mógł poruszyć swoją publiczność i przekonać ją do poparcia Twoich planów!

Aby przygotować tę ważną prezentację i upewnić się, że niczego nie pominiesz, pamiętaj, aby poruszyć następujące tematy:

– Co poszło nie tak z festiwalem w pierwszej kolejności.

– Twój schemat modelu biznesowego – z podziałem na 9 segmentów

– Wyniki analizy kosztów i korzyści

– Twoja unikalna strategia marketingowa.

Wiesz już, jak stworzyć prezentację, więc te linki pomogą Ci popracować nad jej przekazaniem:

  • – 10 technik prezentacji, które możesz (i powinieneś) skopiować z prezentacji Apple na WWDC Keynote:
https://www.forbes.com/sites/carminegallo/2013/06/11/ten-presentation-techniques-you-can-and-should-copy-from-apples-wwdc-keynote/#263407c236ad

EWALUACJA

Po ukończeniu tego WebQuestu, uczestnicy osiągną następujące efekty uczenia się:

WIEDZAUMIEJĘTNOŚCIPOSTAWY
– Podstawowa wiedza o tym, czym jest motywacja- Podstawowa wiedza na temat znaczenia wytrwałości w dążeniu do celu- Podstawowa wiedza na temat segmentacji rynku- Podstawowa wiedza na temat analizy kosztów i korzyści- Podstawowa wiedza na temat zasobów niezbędnych do osiągnięcia sukcesu w realizacji celu biznesowego- Faktyczna wiedza o tym, jak wypełnić schemat modelu biznesowego– Zastosuj umiejętności pracy w zespole, aby ukończyć wyzwanie- Ćwicz umiejętności negocjacyjne, aby przedstawić swój punkt widzenia.- Zastosuj umiejętności badawcze, aby zidentyfikować problem- Oceniaj pomysły używając „sześciu myślących kapeluszy”.- Ćwicz kreatywne myślenie, aby zidentyfikować rozwiązania problemu.- Zastosuj umiejętności cyfrowe, aby stworzyć kampanię marketingową w mediach społecznościowych.- Ćwiczenie umiejętności prezentacji w celu wygłoszenia prezentacji.– Otwartość na współpracę z rówieśnikami.- Docenianie roli motywacji i wytrwałości w dążeniu do celu.- Chęć wykorzystania motywacji do wyznaczania celów.- Zaangażowanie w wytrwałość w dążeniu do osiągnięcia celu.

Jako część oceny tego WebQuestu, wszyscy uczestnicy, pracując w parach, będą musieli zaprezentować swoje slajdy przed komitetem festiwalowym, który w tym przypadku będzie odgrywany przez nauczyciela, moderatora lub pracownika młodzieżowego. Celem ukończenia tego krótkiego ćwiczenia z odgrywaniem ról jest po pierwsze to, że uczniowie będą mieli określony termin ukończenia tych zadań i opracowania swojej prezentacji; ale także to, że uczniowie zdobędą ważne doświadczenie i praktykę w przemawianiu publicznym i będą mogli rozwinąć swoje umiejętności prezentacji; dwie umiejętności, dzięki którym nabiorą pewności siebie i będą musieli je doskonalić, aby w przyszłości znaleźć zatrudnienie lub jeśli chcą zostać przedsiębiorcami.  Pod koniec prezentacji prowadzący może udzielić każdej grupie bezpośredniej, słownej informacji zwrotnej i odnotować wszelkie obszary wymagające poprawy. Prowadzący może również wybrać zwycięską parę w tym wyzwaniu. Ten element rywalizacji może być sam w sobie motywacją dla uczestników!

Jako ćwiczenie samooceny dla tego WebQuestu, uczestnicy zostaną poproszeni o wypełnienie krótkiego ćwiczenia autorefleksji i napisanie 450-500 słów o tym, jak ocenili swoje osiągnięcia w zadaniu, jakie elementy podobały im się lub nie podobały i co zrobiliby inaczej, gdyby mieli powtórzyć ćwiczenie jeszcze raz. Poniższe pytania będą pomocne w dokonaniu samooceny:

  • – Jak pracowałem w ramach mojego partnerstwa? Jak przebiegała ogólna współpraca w naszym partnerstwie? Jak wyglądała komunikacja w naszym partnerstwie?
  • – Jaką rolę przyjąłem/am w partnerstwie? Jak sprawdziłem się w tej roli? Jakie cechy wykazywałem w tej roli? Czy podobała mi się ta rola?
  • – Które elementy tego działania podobały mi się najbardziej?
  • – Który aspekt był dla mnie największym wyzwaniem i dlaczego?
  • – Czy grupa wysłuchała moich pomysłów? Czy miałem/am wiele pomysłów do przekazania?
  • – Jakie umiejętności zdobyłem/am podczas tego ćwiczenia? Czy jest coś, w czym byłem/am dobry/a, a nie sądziłem/am, że będę?
  • – Czy są aspekty tego wyzwania, które skłoniłyby mnie do założenia własnego biznesu? Jeśli tak, to które aspekty i dlaczego?
  • – Jeśli miałbym wykonać to ćwiczenie ponownie, czy następnym razem zrobiłbym coś inaczej? Co i dlaczego?

I wypełnij krótki quiz: https://forms.gle/FCjot8NxvZNAutAbA

Odpowiedzi:

Q1: W sześciu myślących kapeluszach, czarny kapelusz reprezentuje:

1.         Planowanie

2.         Osąd

3.         Pomysły

Poprawnie: 2

Pyt. 2: Wśród sześciu myślących kapeluszy zielony kapelusz reprezentuje:

1.         Pomysły

2.         Fakty

3.         Planowanie

Poprawnie: 1

P3: W sześciu myślących kapeluszach czarny kapelusz reprezentuje:

1.         Emocje

2.         Korzyści

3.         Planowanie

Poprawnie: 2

P4: Z ilu elementów składa się kanwa modelu biznesowego?

1.         8

2.         11

3.         9

4.         7

5.         10

Poprawnie: 3

Q5: Które z poniższych elementów NIE jest zawarte w kanwie modelu biznesowego?

1.         Segmenty klientów

2.         Prototypowanie

3.         Propozycja wartości

4.         Kluczowi partnerzy

Poprawnie: 2

Pytania, które osoby pracujące z młodzieżą lub nauczyciele mogą wykorzystać podczas dyskusji w całej klasie w celu podsumowania tego WebQuestu:

  • – Jak oceniasz to ogólne doświadczenie? Czy podobało Ci się uczenie się poprzez rozwiązywanie zadań WebQuestu?
  • – Jak się czułeś pracując jako część partnerstwa? Czy podobała Ci się praca w parze nad rozwiązaniem zadania?
  • – Czy podobał Ci się ten scenariusz? Czy są inne scenariusze, które wolałbyś/wolałabyś przerabiać? Dlaczego?
  • – Jak myślicie, czego nauczyliście się dzięki temu wyzwaniu?
  • – Czy czujecie, że zdobyliście nowe umiejętności? Jeśli tak, to jakie?
  • – Które elementy podobały Ci się najbardziej, a które najmniej? I dlaczego?
  • – Czy masz poczucie spełnienia po ukończeniu tego wyzwania?
  • – Czy spośród wszystkich zadań, które wykonałeś/aś w tym wyzwaniu, było jedno, które podobało Ci się tak bardzo, że mógłbyś/aś wyobrazić sobie karierę w tej dziedzinie? Jeśli tak, to które? Uzasadnij swoją odpowiedź.
  • – Czy wyobrażasz sobie założenie własnego biznesu w oparciu o to, czego nauczyłeś/aś się podczas tego doświadczenia?

PODSUMOWANIE

się kilku cennych lekcji i przećwiczyłeś ważne umiejętności, które pomogą Ci wykorzystać motywację do dalszego działania. Udowodniłeś również, że masz wytrwałość, aby w pełni rozwinąć swój pomysł i zaprezentować go, starając się przekonać innych do pójścia w Twoje ślady. To wszystko są ważne cechy dla przedsiębiorcy! Jeśli wyniesiesz z tej lekcji jedną rzecz, pamiętaj:

„Wiele z życiowych porażek to ludzie, którzy nie zdawali sobie sprawy, jak blisko byli sukcesu, kiedy się poddali”. Thomas A. Edison